Vidle

Vidle jsou zemědělský nástroj. Skládají se z násady, na níž je nasazena pracovní část s několika (třemi nebo více) obvykle ocelovými hroty.

(c) Ellen Levy Finch, CC BY-SA 4.0
Vidle na brambory

Druhy

  • Vidle (klasické) – pro manipulaci s hnojem a chlévsklou mrvou, krátovlákené materiály, např. listí. Nejčastěji čtyři hroty. V minulosti nejužívanější druh vidlí.
  • Podávky (podávací vidle) – pro manipulaci se senem a slámou. Bývají opatřeny tenčími ostrými hroty v menším počtu (povětšinou tří, snadnější napichování a snímání dlouhovlákeného materiálu). Mohou být poměrně široké s velmi dlouhou násadu (cca 3m), sloužící ke stohování na „fůru“ nebo „patro“, kde z nich pomocník odebírá a urovnává.
  • Rycí vidle – používají se stejně jako rýč. Proti rýči se snáze zapichují do půdy. Zde hroty bývají celkově masivnější a mívají plochý tvar.
  • Vidle na štěrk – používají se podobně jako lopata. Díky hrotům jimi lze štěrk nabírat snáze než lopatou. Dají se také používat na oddělování štěrku od zeminy, která mezerami ve vidlích propadne. Bývají masivnější a bývají opatřeny větším počtem silnějších hrotů. Podobné jsou vidle na brambory, ty mají navíc zakulacené hroty, aby brambory nepoškodily.
  • Zvláštním druhem vidlí je nástroj zvaný kopáč, což je nástroj podobný běžným vidlím resp. podávkám, který má hroty v polovině délky zahnuté o 90 stupňů. Jedná se o kombinaci vidlí a motyky. Nástroj slouží jednak k mechanickému posunu sena či slámy, dále také k uvolňování slehlé či udusané slámy a sena apod.
  • Výtřasky – dvourohé dřevěné vidle.[1]

Reference

  1. ZÍBRT, Čeněk. Den se krátí, noc se dlouží [online]. [cit. 2014-12-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Muzeum vidlí

Média použitá na této stránce

CompostBinTube wb.jpg
(c) Ellen Levy Finch, CC BY-SA 4.0
Commercial tube compost bin; a simple way to hold a w:compost pile neatly in one place