Vierendeelův nosník

Vierendeelův nosník je typ nosníku, který je postaven tak, že netvoří trojúhelníkové, ale obdélníkové otvory. Tvoří tak rám, který je schopen přenášet ohybový moment i odpor. Je proto vhodný pro překonání větších rozpětí. Použitím standardních počítačových programů není analýza konstrukce příliš složitá.

Definice podle ČSN P ISO 6707-1 (návrh):Vierendeelův nosník je příhradový nosník, který má svislé nosné prvky napevno spojené s horní a dolní pásnicí.[1]

Historie Vierendeelova nosníku

Vierendeelův most z roku 1904 v Avelgemu

Vierendeelův nosník je pojmenovaný podle stavebního inženýra Arthura Vierendeela, který nosník poprvé navrhl 1895 a nechal patentovat v roce 1899. První most dlouhý 31,5 m, byl postaven pro mezinárodní výstavu v Bruselu v roce 1897. V roce 1904 byl postaven ve městě Avelgemu v Belgii přes řeku Schelde most 42 m dlouhý s okny 6 × 6 m. Do poloviny 20. století byly prvky mostu spojovány pomocí nýtů. Následně se využívalo spojování pomocí šroubů a svařování. Ke stavbě je používán jako stavební materiál železobeton, ocel a dřevo. Protože Arthur Vierendeel byl Belgičan, bylo nejvíce mostů postaveno v Belgii a také tam se jich nejvíce dochovalo.[2][3]

Rozdělení podle tvaru

Charakteristika

Oproti příhradové konstrukci má Vierendeelův nosník mnohem masivnější konstrukci tj.profily o průřezu H, I nebo trubky jsou o mnoho větší. Výška Vierendeelova nosníku se může pohybovat od desítek centimetrů do výšky několika metrů. V praxi ve stavebnictví používané nosníky dosahují výše jednoho podlaží. Jeho hlavní výhoda spočívá v tom, že nemá žádné diagonální trámy, takže po celé délce mohou být otvory ve tvaru čtverce, obdélníku, mnohoúhelníku nebo i kruhu. Do prostoru otvorů je snadné osadit okna a dveře.

Protože vysoké nosníky jsou obzvláště účinné pro překonávání velkých rozpětí, jsou někdy navrženy na celou výšku podlaží, takže horní trám je součástí horního podlaží a spodní součástí spodního podlaží. Kvůli umístění otvorů se musí někdy vynechat některé diagonální trámy.

V podstatě jde o rám s pevnými klouby, který je schopen vzdorovat a přenášet ohybové momenty.

Využití

Použití tohoto konstrukčního principu je běžné na chodnících, například na letištích. Důvodem je skutečnost, že výše využitelná rozpětí snižuje ohybové momenty v trámu a usnadňuje problém formování spojů. Další použití Vierendeelova principu je v budovách. Důvodem je snadné umísťování otvorů. Vzhledem k neekonomickému využití materiálů a náročnému návrhu se upouští od jeho použití jako takového. V pozemním stavitelství je využíván ve spojení s příhradovou konstrukcí (tzv. hybridní nosník). Využití má také prolamovaný nosník tj. Vierendeelův nosník s mnohoúhelnými nebo kruhovými otvory.[2][3]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vierendeelov nosník na slovenské Wikipedii.

  1. ČSN P ISO 6707-1(návrh) - Vierendeelův nosník - nlfnorm.cz. www.nlfnorm.cz [online]. [cit. 2023-04-09]. Dostupné online. 
  2. a b BISCHOV, Luboš. Analýza Vierendeelova nosníku, řešeného dle EC s modelovou podobností. otik.zcu.cz [online]. 2017 [cit. 2023-04-09]. Dostupné online. 
  3. a b ČERNÁ, Josefína. Vierendeelův nosník [online]. [cit. 2023-04-09]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Vierendeel Träger 2.png
Autor: Roland Bergmann Dipl. Ing. (FH), Licence: CC BY 2.5
Vierendeel Träger
Gustav-Heinemann-Brücke.JPG
Image shows the Gustav-Heinemann-Brücke in Berlin-Mitte.
Vierendeel Träger3.png
Autor: Ikcur, Licence: CC BY-SA 4.0
Vierendeelův nosník
Eerste Vierendeelbrug in Rugge - Avelgem.jpg
Eerste brug over de Schelde tussen Ruien (Kluisbergen in Oost-Vlaanderen) en Rugge (Avelgem in West-Vlaanderen) - Vlaanderen - België. De officiële opening had plaats op 9 september 1906, tijdens de Eerste Wereldoorlog werd ze verwoest.
Scheepsdalebrug Bruges 20030705-012.jpg
Autor: Carlos0253, Licence: CC BY-SA 3.0
Scheepsdale bridge Bruges
Vierendeel Träger.png
Autor: Roland Bergmann Dipl. Ing. (FH), Licence: CC BY 2.5
Vierendeel Träger
Toyomibashi-bridge08052701.jpg
Autor: e97h0017, Licence: CC BY-SA 3.0
豊海橋(日本橋川)
Federální shromáždění, 2010.jpg
Autor: High Contrast, Licence: CC BY 3.0 de
Federální shromáždění in Prague, 2010.
American Zinc Lead and Smelting Company Building.jpg
Autor: LittleT889, Licence: CC BY-SA 4.0
American Zinc, Lead and Smelting Company Building