Viklan

Viklan nedaleko Tisu u Blatna, Rakovnická pahorkatina

Viklan je rozměrný skalní blok nebo balvan, který se pouze velmi malou částí svého povrchu dotýká skalnatého podloží. Název vychází ze skutečnosti, že tyto objekty lze zpravidla s vynaložením určité síly rozkývat. Za viklany jsou považovány pouze ty tvary, které byly vypreparovány zvětráváním na původním místě výskytu dané horniny, tj. in situ, nikoliv skalní bloky či balvany, které byly na své současné stanoviště jakýmkoliv způsobem přemístěny.

Příčiny vzniku viklanů

Selektivní zvětrávání

Utváření skalních bloků či balvanů do podoby viklanů je výsledkem selektivního zvětrávání hornin, a to jak fyzikálního, tak i chemického, často obou druhů zvětrávání současně. Viklany jsou vlastně ta nejodolnější, dosud nezvětralá "jádra" původního horninového masívu, jehož zvětrávání započalo již ve velkých hloubkách, přičemž svrchní i okolní zvětralý materiál byl v průběhu miliónů let postupně odstraněn působením erozně denudačních procesů. Nejpevnější jádro horniny se tak dostalo na povrch, kde i nadále podléhá fyzikálnímu a chemickému zvětrávání. Nejvhodnější podmínky pro vznik viklanů jsou při zvětrávání žul a granodioritů, vzácněji pískovců, výjimečně v případě jiných druhů hornin.

Rozšíření viklanů

Viklan Balanced Rock v lokalitě Garden of the Gods (Colorado)

Viklany se vyskytují po celém světě, tj. všude tam, kde byly k jejich utváření vhodné podmínky. Z jednotlivých kontinentů můžeme jmenovat například The Devils Marbles v severní Austrálii, v Africe skalní tvary v údolí Dakhata ve východní Etiopii či lokalitu  Bull’s Party v Namibii, v USA výraznou skálu Balanced Rock v Colorado Springs (stát Colorado), Pico Peito do Pombo ve východní Brazílii nebo „visící“ viklan v Sajanském pohoří na Sibiři. V Evropě se vyskytuje celá řada pozoruhodných viklanů. Namátkou lze uvést skálu v moři u západního břehu švédského ostrova Fårö, nazývanou Pes či Kávová konvice, skalní tvar Omu di Cagna (Muž z Cagna) na Korsice nebo viklany v Rakousku poblíž českých hranic u Gross Gerungs a v přírodní rezervaci Blockheide u Gmündu. V malém německém pohoří Fichtelgebirge poblíž vrcholu Großer Kornberg, pouhých 12 km západně od českého města , se nachází ve skupině žulových balvanů, nazývaných Zigeunersteine (Cikánské kameny), obří viklan. Je dlouhý 9 m, 4 až 7 m široký a 2 m vysoký. Jeho váha se odhaduje na 250 tun, přičemž německé zdroje uvádějí, že pomocí páky lze tento obří skalní blok rozkývat.

Na území České republiky se viklany vyskytují převážně v oblastech, tvořených granitickými horninami. Viklany na bázi hlubinných vyvřelin jsou známy z oblasti Jizerských hor, Krkonoš, Šumavy i západních Čech. Specifickým fenoménem je oblast Sedlčanska v okrese Příbram s četným výskytem různých geomorfologických tvarů včetně viklanů. V ČR se vyskytují i pískovcové viklany, konkrétně ve východních a severovýchodních Čechách a na Českolipsku.

Seznam známých viklanů v Česku

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wackelstein na německé Wikipedii.

Literatura

  • RUBÍN, Josef a kol. Přírodní klenoty České republiky. Praha : Academia, 2006. 318 s.
  • RUBÍN, Josef; BALATKA, Břetislav; a kol. Atlas skalních, zemních a půdních tvarů. Praha : Academia, 1986. 385 s.
  • PECHAČOVÁ, Blanka. Kameny a skály Sedlčanska. Praha : [s.n.], 2014, 128 s.
  • DEMEK, Jaromír. Obecná geomorfologie: vysokošk. učebnice pro stud. přírodověd. fakult univerzit. 1. vyd. Praha: Academia, 1987. 476 s.
  • FABIÁNEK, Otakar. Bedřichovský viklan. in: Bezděz, vlastivědný sborník Českolipska. Česká Lípa 1997.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Husova kazatelna4.jpg
Autor: Chmee2's family, Licence: CC BY-SA 3.0
Husova kazatelna nedaleko Petrovic v okrese Příbram. Česko.
Balance Rock, Garden of the Gods, CO.jpg
Autor: Ahodges7, Licence: CC BY-SA 3.0
Balanced Rock in Garden of the Gods
Viklan11.jpg
Rocking stone in Western Bohemia, near Tis u Blatna
Rocking Stone.JPG
Rocking Stone in Jizerske mountains - Věžní skály
Viklan Jesenice Rakovnik Cesko Porovnani Postava 01 05 2020.jpg
Autor: Mojmir Churavy, Licence: CC BY-SA 4.0
Jesenický viklan (Viklan u Jesenice nebo též Viklan u Jesenice u Rakovníka) nacházející se v blízkosti Jesenice u Rakovníka ve středních Čechách patří svojí odhadovanou hmotností šesti tun k největším viklanům v Česku. Viklan se nachází na naučné stezce Jesenicko mezi Velkým rybníkem a Krtským rybníkem.
Bedřichovský viklan 1.JPG
Viklan je v severní části katastru Cvikov směrem k Nové Huti, již Lužické hory
Balanced Rock, Gillespie County, Texas.jpg
Copy negative of a large rock balanced on top of another rock. There is a man in a dark suit standing next to the rock. Two women are sitting in the shade next to the rock