Viklan Vindiš

Viklan Vindiš
Viklan Vindiš u Krásné hory nad Vltavou
Viklan Vindiš u Krásné hory nad Vltavou


Nadřazená jednotkaStředočeská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Benešovská pahorkatina, Březnická pahorkatina

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
Viklan ve Vindiši
Viklan ve Vindiši
Horninyžula, granodiorit, durbachit
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viklan Vindiš se nachází v lokalitě zvané Vindiš nebo také Ve Vindiši zhruba 1 km severozápadně od města Krásná Hora nad Vltavou v okrese Příbram ve Středočeském kraji. Lokalita je situována nad údolím potoka Pivoňka, jižně od vrcholu Na Krámcích (449 m n. m.), a je dostupná po žluté turistické značce.

Historie

Vznik viklanu

Lokalita Vindiš u Krásné Hory nad Vltavou se nachází v jihozápadní části Sedlčanska, která dle geomorfologického členění České republiky přísluší do podcelku Březnická pahorkatina, části celku Benešovská pahorkatina, náležející do geomorfologické oblasti Středočeská pahorkatina.[1] Z hlediska geologického je území Sedlčanska součástí rozsáhlého tělesa hlubinných magmatitů, známého pod názvem středočeský pluton. V důsledku zvětrávání a eroze byly na tomto území denudací obnaženy různé typy granitu, granodioritu a durbachitu. Žulový balvan Vindiš je tvořen těchnickým granitem, což je amfibol-biotitický granit šedivé barvy, obsahující až 4 cm velké narůžovělé vyrostlice živců. Kromě živců obsahuje tento typ granitu minerály amfibol, biotit, křemen, apatit a zirkon.[2]

Viklan ve Vindiši - detail odlomené plochy

Zásah člověka

Žulový balvan Vindiš se dotýká skalního podloží velmi malou plochou svého povrchu. Původní rozměry tohoto skalního bloku byly mnohem větší, jeho délka dosahovala zhruba 5 m. Obyvatelé tohoto regionu však již od středověku využívali zdejší žulové balvany jako zdroj snadno dostupného stavebního materiálu. V důsledku činnosti místních kameníků byla z viklanu odštěpena nejméně celá polovina původního skalního bloku, takže na stanovišti zůstala jen jeho jihovýchodní část, na které jsou dosud patrné stopy po zarážení klínů, podobně jako na viklanu Vrškámen u Petrovic.

Stopy po činnosti kameníků jsou patrné i na dalších balvanech, ležících na svazích vrchu Na Krámcích a v bezprostředním okolí viklanu ve Vindiši.[2]

Odkazy

Reference

  1. Seznam. Viklan ve Vindiši [online]. mapy.cz [cit. 2020-02-23]. Dostupné online. 
  2. a b PECHAČOVÁ, Blanka. Kameny a skály Sedlčanska. 1.. vyd. Praha: s. n., 2014. 128 s. ISBN 978-80-260-7067-2. S. 46. 

Literatura

  • VÍTEK, Jan. Viklany – pozoruhodné přírodní památky. Vesmír. 1994, č. 5, s. 278
  • PECHAČOVÁ, Blanka. Kameny a skály Sedlčanska. 1. vyd. [s.l.]: [s.n.], 2014. 128 s. ISBN 978-80-260-7067-2. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Viklan II.jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Viklan ve Vindiši - detail odlomené plochy
Viklan I.jpg
Autor: Marie Čcheidzeová, Licence: CC BY-SA 4.0
Viklan Vindiš u Krásné Hory nad Vltavou