Viktor Labský

Viktor Labský
Narození13. prosince 1951 (71 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel a novinář
Alma materUniverzita Karlova
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Viktor Labský (* 13. prosince 1951 Brno) je česko-kanadský publicista, překladatel, tlumočník a spisovatel.

Životopis

Dětství a mládí prožil v Praze, kde roku 1970 maturoval na SVVŠ. Měl zájem o studium romanistiky, o dějiny umění a muzikologii. Nakonec byl přijat na Fakultu sociálních věd a publicistiky Univerzity Karlovy, z níž se v roce 1972 stala Fakulta žurnalistiky. Během studií získal na Filosofické fakultě UK tři státní zkoušky z jazyků (ruština, angličtina, italština). Promoval v roce 1975.

Ve sdělovacích prostředcích nenašel uplatnění, živil se jako staniční dělník na Hlavním nádraží v Praze a externě spolupracoval s hudební redakcí Československého rozhlasu.

V roce 1977 byl promován doktorem filosofie za disertační práci Publicistická, vědecká a popularizační činnost V. V. Štecha.

V roce 1978 se odstěhoval do Liberce, kde pracoval jako referent a lektor cizích jazyků. Jeho problémy s komunistickým režimem se však vyhrotily natolik, že se roku 1983 rozhodl pro emigraci.

Po osmiměsíčním pobytu v Itálii ho přijala Kanada. Již v roce 1984 vyhrál konkurs na místo redaktora a hlasatele československé redakce Radio Canada International v Montrealu. Zapojil se také jako stálý dopisovatel do činnosti exilového dvouměsíčníku Západ a připravoval knihu příběhů z emigrace pro nakladatelství manželů Škvoreckých 68 Publishers v Torontu.

Pod názvem Vysoké salto západním směrem s pravotočivým vrutem a nejistým dopadem ji vydalo nakladatelství Atribut v roce 1998.

Po zrušení čs. redakce Radio Canada International ho začátkem roku 1993 přijala jako redaktora a hlasatele česká redakce Hlasu Ameriky ve Washingtonu D.C. Setrval v ní pouze půldruhého roku a vrátil se zpět do Kanady, kde se zapsal na studium účetnictví na Univerzitě McGill v Montrealu. Absolvoval v nejkratší možné době roku 1997 a ihned získal místo ve federálním berním úřadu Revenue Canada. Od roku 2000 pracoval pro stejný úřad jako daňový auditor.

V roce 2001 po teroristickém útoku na Ameriku vydal soubor kvazi-reportáží z New Yorku pod názvem Dva vykřičníky Apokalypsy.

Na základě svých cest po Kanadě, Spojených státech, Mexiku a Polynésii napsal tři desítky povídek a novel jak v češtině, tak angličtině. Řadu z nich uveřejnil časopisecky.

Rozhodující bylo setkání s českým vydavatelem Michalem Huvarem, v jehož nakladatelství Carpe diem vyšly postupně tyto soubory:

  • Rozcestí mimo civilizaci (2007)
  • Milníky mimo civilizaci (2009)
  • Trips out of Civilization (2012)

Zájem o dějiny Vikingů na New Foundlandu ho přivedl k napsání historické novely pro mládež Drakkar (Carpe diem, 2013).

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“