Vilém Gross

Vilém Gross
Narození26. května 1894
Padochov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí8. února 1977 (ve věku 82 let)
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostčeská
Povolánímineralog, archeolog, malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vilém Gross (26. května 1894 Padochov8. února 1977 Oslavany) byl český amatérský archeolog a posléze správce muzea v Ivančicích.

Život

Pamětní deska v Oslavanech

Narodil se v havířské rodině v Padochově.[1][2] Zde navštěvoval základní školu. Od 14 let se učil zámečníkem v Českých Budějovicích v Zátkových mlýnech. V roce 1915 se dostal do zbrojovky v hornorakouském Steyru. V roce 1927 se přestěhoval do Oslavan, kde po 42 let pracoval jako zámečník v tamní elektrárně až do svého důchodu. Byl aktivním členem mnoha spolků a organizací. Byl zakládajícím členem TJ Sokol Padochov, členem malířského výtvarného kroužku, členem Okrašlovacího spolku v Oslavanech, členem Moravského archeologického spolku. Dožil se 82 let, zemřel po dlouhotrvající chorobě 8. února 1977 a je pochován na hřbitově v Oslavanech.

Muzejní činnost

Pracoval externě jako kustod (správce) muzea v Ivančicích. Od roku 1926 až do 1948 muzeum každoročně vydávalo ročenky s odbornými články.[3] Koncem roku 1945 vydal musejní spolek v Ivančicích publikaci Padesát let musejního spolku a musea v Ivančicích" (64 stran). Vědecké články do ní napsali archeolog Vilém Gross a přírodovědec Oldřich Kapler. Má zásluhu na založení hornického muzea v Oslavanech, dne 1. května 2015 mu byla u vchodu do oslavanského muzea odhalena pamětní deska.[4]

Archeologický výzkum

Zkoumal archeologické naleziště na Oslavansku a v blízkém okolí. Zajímal se o výšinná sídliště v Pooslaví a Pojihlaví, zkoumal pohřebiště v Zábrdovicích u Vedrovic,[5] v Tetčicích,[6] na Skřípině u Mohelna, v Senoradech nebo neolitické sídliště u Nové Vsi.[7]

Ve dvacátých letech prokopal mohylu Pod Antoníčkem v Mohelně a zdokumentoval pohřební výbavu halštatského velmože pohřbeného pod mohylou. I v pokročilém věku navštěvoval archeologické výzkumy v Těšeticích-Kyjovicích a na hradisku u Kramolín.

Sběratelská činnost

Věnoval se také geologii, sbíral minerály a rostlinné zkameněliny. Shromáždil i velkou kolekcí vltavínů (moldavitů) z blízkého okolí. Řada jeho nálezů je v Moravském zemském muzeu v Brně a muzeu v Třebíči.

Po čtyřicetiletém zájmu poznávám, že kdo bohatě odměňuje a nikdy nezradí, je příroda se svou krásou.
— Vilém Gross[8]

Odkazy

Reference

  1. Koštuřík Pavel: Sto let od narození Viléma Grosse, Pravěk časopis moravských a slezských archeologů, Brno 1994/4, s. 391-392 Dostupné online
  2. Miloš Růža: Padochovský rodák Vilém Gross Dostupné online
  3. Ročenka Musejního spolku Ivančického Dostupné online
  4. Archeolog Vilém Gross by oslavil 121 let. Dostupné online
  5. Vilém Gross: Pravěké pohřebiště z doby bronzové v Zábrdovicích u Vedrovic, Ročenka Musejního spolku Ivančického 1941 Dostupné online
  6. Vilém Gross: Pravěké nálezy z Tetčic na Ivančicku, Ročenka Musejního spolku Ivančického 1947 Dostupné online
  7. Zdeněk Hájek, Martin Kuča: SOUBOR KAMENNÉ INDUSTRIE Z NOVÉ VSI U OSLAVAN Dostupné online
  8. KRUŤA, Tomáš. Odešel Vilém Gross. S. 203. Vlastivědný věstník moravský [online]. 1977 [cit. 2022-04-23]. Roč. 29, čís. 2, s. 203. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vilem Gross.jpg
Autor: Lubomir.ludvik, Licence: CC BY-SA 4.0
Vilem Gross pamětní deska na zámku v Oslavanech