Vilém Kraus (1915)

Vilém Kraus
Narození8. dubna 1915
Prostějov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí3. srpna 1998 (ve věku 83 let)
Prostějov
ČeskoČesko Česko
Povolánísochař a malíř
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vilém Kraus (8. dubna 1915 Prostějov[1]3. srpna 1998 Prostějov) byl český výtvarník, pedagog a restaurátor, známý hlavně pro své monumentální plastiky.

Život

Žák profesorů O. Blažíčka, C. Boudy a K. Pokorného na Ústavu kreslení a malby Fakulty architektury pražské ČVUT, kde studoval i restaurátorství u F. Petra, spojil svůj tvůrčí život s rodným městem. Po absolutoriu získal praxi v prostějovské keramické dílně sochaře Jana Třísky, poté působil jako pedagog na středních školách a od roku 1954 jako svobodný výtvarný umělec.

Zemřel roku 1998 a byl pohřben na Městském hřbitově v Prostějově.

Dílo

I když z jeho tvůrčí dílny vyšla řada komorních děl – obrazů, grafik a plastik, těžiště jeho umělecké práce spočívalo v monumentální užité tvorbě vytvářející harmonickou jednotu s okolím, která předpokládala úspěšnou spolupráci s architekty. Tak vznikla nejen čtyř a půlmetrová keramická plastika Strom života umístěna před smuteční siní ve Vyškově, ale i keramické plastiky a reliefní mozaiky a barevné vitráže pro interiéry budov i veřejná prostranství měst i obcí.

Souběžně s vlastni tvorbou se věnoval i restaurování. Byl odborníkem a od roku 1967 soudním znalcem v oboru výtvarného umění a starožitností. Díky píli a neutuchajícímu tvůrčímu úsilí, erudici a zkušenostem získaným doma i na zahraničních cestách, celoživotnímu hledaní cest a experimentovaní, dospěl k modernímu pojetí naplňujícímu estetické i racionální hledisko umělecké tvorby. Tím se právem zařadil mezi čelné představitele výtvarné kultury působící v prostějovském regionu.

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“