Vilém Němec
PhMr. Vilém Němec | |
---|---|
Vilém Němec na fotografii z r. 1884 | |
Narození | 18. května 1857 Praha Rakouské císařství |
Úmrtí | 23. února 1942 (ve věku 84 let) Praha Protektorát Čechy a Morava |
Národnost | Česká |
Povolání | cestovatel a farmaceut |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Vilém Němec (18. května 1857 Praha – 23. února 1942 tamtéž) byl český farmaceut, cestovatel, spisovatel a autor cestopisů, dlouhodobě působící v zahraničí, zejména jako průvodce loveckých výprav, především pak v Brity kontrolovaném Egyptě. Proslul zejména vypracováním vlastní koncepce pražské zoologické zahrady a spory o podobu zařízení s pozdějším prvním ředitelem ZOO Praha Jiřím Jandou.
Život
Mládí a praxe
Narodil se v Praze. Po absolutoriu základní a střední školy vystudoval farmacii, pravděpodobně na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze. V následujících letech začal působit jako lékárník v Benešově u Prahy, kde proslul jako vytrvalý kritik a šprýmař na konto následníka rakouského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda D'Este, který sídlil na nedaleké rezidenci Konopiště. S ním se zároveň měl osobně znát.[1]
V Egyptě
Po blíže nespecifikovaných skandálech v Benešově byl nucen zdejšího působení zanechat a rozhodl se odcestovat do Egypta, kde záhy začal podnikat jako průvodce loveckých výprav. Postupně získal obstojnou klientelu, se kterou podnikal lovecké výpravy až na území Anglo-egyptského Súdánu či Habešského císařství (pozdější Etiopie). V Egyptě se také setkával s dalšími zde přítomnými Čechy, např. s cestovateli a lovci Bedřichem Machulkou a Richardem Štorchem.[2] Po dlouhodobém pobytu v Africe se do Čech vrátil roku 1902. Ze svých cest pořídil řadu cestopisů a posléze v Čechách vydal.
Spory o pražskou zoo
Dlouhodobě pak Němec rozvíjel vlastní koncepci pro zoologickou zahradu v Praze. Prosazoval její umístění mimo městskou zástavbu, aby zde zvířatal mohla žít ve výbězích podobajících se jejich přirozenému prostředí. Roku 1904 se diskuse o založení zoo rozproudila silněji,[3] avšak až roku 1906 byl primátorem Prahy dr. Karlem Grošem přípravou vybudování zoo v hlavním městě království pověřen středoškolský profesor Jiří Janda.[4] Ten prosazoval její umístění na vltavském ostrově Štvanice, což Němec důrazně odmítal a Jandu za to silně kritizoval. Sám pak prosazoval její zřízení na Strahově.[5] To přispělo k rozhodnutí na Švanici zoo nevybudovat a následnému odložení projektu, jehož další rozvoj přerušila první světová válka. K vybudování a otevření zoo pak došlo až 28. září 1931 na pozemcích v pražské Troji severně od městského centra.
Němec se v dalších letech věnoval mj. vydávání cestopisů a dobrodružných knih a pořádání cestovatelských přednášek, stejně tak publikoval např. mapu Habeše.[6]. Roku 1930 pak opatřil českým komentářem původně němý cestopisný film Na lovu tygrů v Indii natočený roku 1929 během lovecké výpravy cestovatele George M. Dyotta do Britské Indie,[7] který se následně promítal v československých kinech. Jednalo se tak možná o první cestovatelský film opatřený českým komentářem a Němec se tím tak zároveň stal jedním z prvních českých dabingových herců.
Úmrtí
Vilém Němec zemřel v Praze 23. února 1942 ve věku 84 let.
Dílo
- Mezi Beduiny, dobrodružné příhody (1917)
- V moci pouště: kniha lovců a dobrodružství (1917)
- Má dobrodružství cestou do Afriky: humoristické příběhy lovecké (1924)
Odkazy
Reference
- ↑ DATABAZEKNIH.CZ. Vysoký pán Konopišťský - Vilém Němec | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
- ↑ Autem napříč Egyptem: Čeští cestovatelé mířili do Egypta už před sto lety. Radio Prague International [online]. 2008-05-31 [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
- ↑ Boj o zoo. Zoo Praha [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
- ↑ FELIX, Jiří. Za profesorem Jiřím Jandou [online]. Zoologická zahrada Praha, 1998 [cit. 2010-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-04-10.
- ↑ Stručně o zoo. www.wzd.cz [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
- ↑ Cestovatele Viléma Němce přehledná mapa Císařství habešského s poznámkami zoografickými a místopisnými. www.esbirky.cz [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
- ↑ Na lovu tygrů v Indii / Hunting Tigers in India • Dabingforum.cz. dabingforum.cz [online]. [cit. 2021-10-07]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Vilém Němec v Lexikonu české literatury v Digitální knihovně Akademie věd ČR
- Bibliografický slovník HU AV
- Díla v evidenci Městské knihovny v Praze
- Spor o pražskou zoo
- Díla V. Němce v Digitální knihově Kramerius
Média použitá na této stránce
↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Autor: R. Liebich, Licence: CC BY-SA 4.0
Vilém Němec, český cestovatel a lovec exotické zvěře, autor cestopisů