Vilémovský klášter

Vilémovský klášter
Vilémovský klášter (B. Paprocký - Diadochos id est svccessio, 1602)
Vilémovský klášter (B. Paprocký - Diadochos id est svccessio, 1602)
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
MístoVilémov (okres Havlíčkův Brod)
Základní informace
ŘádBenediktini
Založenípřed rokem 1119
Zrušení1421 pobořen
1575 zrušen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vilémovský klášter (či Klášter Vilémov) byl někdejší benediktinský klášter ve Vilémově, pozdějším městysi nedaleko Chotěboře, který je prvně s jistotou doložen k r. 1160[pozn. 1] a stavebně zanikl roku 1421 při husitských válkách.

Historie

Založení kláštera benediktinů byl založen nedaleko Chotěboře klade k roku 1119 pozdní přípisek k pozdně středověkému rukopisu Kosmovy korniky. Místní název Vilémov byl v literatuře na základě pozdního svědectví kroniky Přibíka Pulkavy ze 70. let 14. století odvozen od jména hraběte Viléma/Wilhelma ze Sulzbachu, šlechtice pocházejícího od Norimberka, kterými byl spolu s Heřmanem/Hermannem ze Sulzbachu označen k r. 1121 jako zakladatel. Vilém zde měl údajně sídlit jako poustevník a po založení kláštera se stal jeho prvním opatem. Novější literatura ovšem o tomto tvrzení pozdních pramenů vážně pochybuje (např. J. Šrámek) a první jistou zmínku klade k r. 1160, kdy soudobá listina zmiňuje mezi svědky tamního opata.[1] Roku 1253 se klášter nazýval Wilhelmszell – Vilémova cela).[2]

Klášterní objekt byl vystavěn s kostelem svatého Petra a Pavla, kvadraturou a hospodářským dvorem, kolem něhož postupně vyrostlo hrazené městečko. Ve stejné době pak dochází ke vzniku dalších beneditinských klášterů, např. Kladrubský klášter v západních Čechách či Porta Apostolorum v severočeských Postoloprtech. Posléze se rozrostl v jeden z nejrozsáhlejších klášterů ve střední Evropy.[zdroj⁠?!]

Zámek Klášter a jeho okolí v roce 1824

V roce 1278 byl klášter vypálen vojsky vévody Rudolfa I. Habsburského poté, co byl český král Přemysl Otakar II. zabit v bitvě na Moravském poli a Rudolf se následně vítězně jal drancovat české a moravské statky. V dalších letech se však dočkal obnovy.

K zániku kláštera pak došlo na jaře 1421, kdy byl klášter dobyt a vypálen husitskými vojsky pražanů spojených s orebitskými vůdci Hynkem Bočkem a Viktorínem z Poděbrad, a Divišem Bořkem z Miletínka.[3] Mniši uprchli do Uherčic a konvent zde již nebyl obnoven. Tato část Vilémova si však zachovala název Klášter.

Oficiálně byl klášter zrušen roku 1575, kdy císař Rudolf II. zpustlé budovy s poplužním dvorem, okolními vesnicemi, lesy a rybníky prodal Beneši Benedovi z Nečtin. Ten si na ruinách konventních budov následujícího roku postavil tvrz, později přestavěnou na barokní zámek.

Odkazy

Reference

  1. ŠRÁMEK, Josef. Mezi normou, reformou a praxí: Proboštství benediktinských klášterů v Čechách a na Moravě ve středověku. [s.l.]: Vydavatelství Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci 483 s. Dostupné online. ISBN 978-80-87895-71-9. Google-Books-ID: OoFIDwAAQBAJ. 
  2. PROFOUS, Antonín; SVOBODA, Jan. Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. Svazek IV. S–Ž. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1957. 868 s. S. 545. 
  3. Památky archaeologické a místopisné. [s.l.]: Vydávané od Archaeologického sboru Musea království českého 484 s. Dostupné online. Google-Books-ID: WYsJAAAAIAAJ. 

Poznámky

  1. Dle slovníku bohovědného založen roku 1120. Viz: Český slovník bohovědný. 2. díl. Praha 1916, s. 102

Literatura

  • Břevnov, první klášter černých Benediktinů na půdě slovanské. V Praze: nákladem vlastním, 1931. s. 32.
  • Po troskách české slávy: Hrady, zámky a tvrze české, jich založení, dějiny, pověsti a poklady umělecké. Körber. s. 360–361.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. s. 296–297.

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Schloss Kloster naechst dem Staedtchen Willimow Czaslauer Kr. nachgemahlt von J. Venuto 1824.jpg
Zámek Klášter v městysu Vilémov u Golčova Jeníkova. Schloss Kloster naechst dem Staedtchen Willimow Czaslauer Kr. nachgemahlt von J. Venuto 1824
Vilémov Monastery (B. Paprocký - Diadochos id est svccessio).png
Autor: Bartosz Paprocki, Licence: CC BY-SA 4.0
Vilémov Monastery (B. Paprocký - Diadochos id est svccessio)