Vila Dela (Staré Splavy)

Vila Dela
Vila Dela byla postavena podle návrhu elitního meziválečného architekta Otto Kohna.
Vila Dela byla postavena podle návrhu elitního meziválečného architekta Otto Kohna.
Základní informace
ArchitektOtto Kohn
Poloha
AdresaStaré Splavy, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Dela (známá též jako Dela, Villa Dela, Rindlerova vila nebo Kohnova vila) je funkcionalistická vila ve Starých Splavech.

Historie

Původní architektonický plán ing. arch. Otto Kohna

Objekt čp. 121 se nachází ve Starých Splavech, ve vilové čtvrti Lázeňský vrch. Pro židovskou rodinu Rindlerových z Prahy ji navrhl[1] na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století jeden z nejvýznačnějších pražských židovských meziválečných architektů Otto Kohn, autor např. pražského obytného komplexu Molochov na Letné, bratr Karla Kohna, a mj., také biologický otec režiséra Miloše Formana.[2]

V roce 1938 byla po záboru Sudet Třetí říší arizována a po druhé světové válce ji odkoupila soukromá osoba, která ji vlastní dodnes.

Vila byla pojmenována po manželce majitele, Adéle Rindlerové (která byla r. 1942 zavražděna nacisty během holocaustu ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi-Birkenau).[3]

Architektura

Jedná se o dvoupatrovou funkcionalistickou stavbu obdélníkového půdorysu. Architektonický návrh domu se drží konceptu funkcionalismu: forma sleduje funkci. Objekt má přísně pravoúhlé tvary, které narušuje pouze zaoblená nárožní terasa v přízemí, a balkon prvního patra, stojící na čtvercových sloupech na kamenné podezdívce. Pro vilu je charakteristická kombinace hladkých omítaných ploch a detailů, fasáda je hladká a prosta jakýchkoliv dekorací. V současnosti má pastelově oranžovou barvu, původně lze předpokládat snad bílou. Okna jsou rozmístěna nepravidelně, neboť odpovídají funkci jednotlivých prostor domu. Nápadným prvkem, který kontrastuje s uhlazenou formou stavby, je kamenná podezdívka z pískovcových kvádrů, typických pro zdejší stavby.

Současnost

Vila v nedávné době[kdy?] prošla částečnou rekonstrukcí. Již dříve byly odstraněny některé původní prvky, např. kruhové okénko v průčelí prvního patra. Budova není památkově chráněná a není přístupná veřejnosti.

Reference

  1. Praha, Paříž, Ekvádor. Po stopách bratrů Kohnových | Design. Lidovky.cz [online]. 2019-04-12 [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. 
  2. Oscarový režisér měl dva tatínky: Formana zplodil architekt Kohn!. Blesk.cz [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. 
  3. Adéla Rindlerová | Databáze obětí | Holocaust. www.holocaust.cz [online]. [cit. 2020-04-11]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Villa Dela - původní arch. plán od Otto Kohna.jpg
Autor: Talmidavi, Licence: CC BY-SA 4.0
Původní architektonický plán ing. arch. Otto Kohna
Kohnova vila Staré Splavy.jpg
Autor: Talmidavi, Licence: CC BY-SA 4.0
Funkcionalistická vila architekta Otto Kohna na Lázeňském vrchu ve Starých Splavech.