Vila Týnča

Vila Týnča
Nádražní 518 (Vila Týčka)
Nádražní 518 (Vila Týčka)
Účel stavby

obytný dům

Základní informace
Slohsecese
ArchitektAntonín Beba
Výstavba1906
StavitelAntonín Beba
StavebníkOtokar Karlík
Poloha
AdresaLitomyšl, ČeskoČesko Česko
UliceNádražní 518
Souřadnice
Vila Týnka
Další informace
Rejstříkové číslo památky10300/6-5701 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vila Týnča v Nádražní ulici čp. 518 v Litomyšli vznikla jako rodinná vila pro Otokara Karlíka podle návrhů architekta Antonína Beby.[1] Je příkladem vysoké úrovně stavitelské kultury a nároků městské litomyšlské střední vrstvy na počátku 20. století a je od 29. dubna 1994 památkově chráněná.[2]

Historie a popis

Jednopodlažní vilu, jež volně stojí na parcele v Nádražní ulici v těsné blízkosti vlakového nádraží, si roku 1906 nechal vystavět Otokar Karlík, správce místního důchodenského úřadu, pro svou ženu Klementinu, podle které nese vila i své jméno. Projektu se ujal litomyšlský architekt Antonín Beba, jenž vilu navrhl v secesním stylu. Byl silně ovlivněn prvky švýcarské architektury a tradičního dřevěného stavitelství. Zejména hlavní průčelí, obrácené k nádraží, vyniká mezi ostatními budovami zdobnou štukovou výzdobou, kombinovanou s dřevěným a kovovým dekorem. Vchod do vily je umístěn na boční straně.
Vila obsahuje dva dvoupokojové byty, každý na jednom patře. V interiéru se mimo samonosného dvouramenného, polokruhově zatočeného schodiště s železným dekorovaným zábradlím nevyskytují hodnotnější architektonické prvky. Prostory jsou krom suterénu, kde bylo využito segmentované klenby, plochostropé.
O tři roky později vystavěl Antonín Beba ještě vilu Svornost na území litomyšlské nové čtvrti.[3]

Odkazy

Reference

  1. Vila. Památkový katalog [online]. Národní památkový ústav [cit. 2023-02-25]. Dostupné online. 
  2. WAISSEROVÁ (ŠUBRTOVÁ), Anna. Vila Týnča. Litomyšlský architektonický manuál [online]. [cit. 2023-02-25]. Dostupné online. 
  3. ŠUBRTOVÁ, Anna. Architektura a urbanismus Litomyšle první poloviny 20. století. Olomouc, 2014 [cit. 2023-02-25]. 170 s. Diplomová. Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Rostislav Švácha. s. 24. Dostupné online.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic