Villiaumit

Villiaumit
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Obecné
KategorieMinerál
Chemický vzorecNaF
Identifikace
Barvakarmínově červená,...
Vzhled krystalunedokonalé hexaedry
Soustavakrychlová
Tvrdost2-2,5
Leskskelný
Štěpnostdokonalá
Index lomun=1,327–1,328
Vrypbílý
Hustota2,79 g ⋅ cm−3
Rozpustnostslabě ve studené vodě
OstatníJedovatý!!!

Villiaumit (Lacroix, 1908), chemický vzorec NaF (fluorid sodný), je krychlový minerál. Pojmenován po: Maxime Villiaume, francouzský badatel a důstojník dělostřelectva koloniálních vojsk umístěných v severním Madagaskaru, za pomoc při získávání vzorků minerálů a hornin z Madagaskaru a Guineje. Z jeho sbírky pochází první popsaný kus.

Původ

  • magmatický – v dutinách nefelínických syenitů a nefelínických syenitových pegmatitů.

Morfologie

Tvoří jemné krystaly ve tvaru nedokonalých krychlí, drobných oktaedrů nebo sférické tvary, obvykle jen zrnité a celistvé agregáty. Vzácně krystaly dosáhly velikosti až 15 cm. Na umělých krystalech jsou vyvinuty tvary a {100}, d {110}, o {111}. Na přirozených krystalech z Grónska byly nalezeny tvary {100}, {110}, {hk0}, {111}, {611} a {521}.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2–2,5, křehký, hustota 2,79 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {100}.
  • Optické vlastnosti: Barva: bezbarvý, tmavě karmínově červená, tmavě višňová, někdy růžová až světle oranžová, čistý umělý nerost je bezbarvý. Lesk skelný, průhlednost: průhledný až průsvitný, vryp bílý až světle růžový. V dlouhovlnném i krátkovlnném UV záření má tmavě červenou až oranžovou a žlutou fosforescenci.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Na 54,76 %, F 45,24 %. Slabě rozpustný ve studené vodě. Před dmuchavkou se lehce taví.
  • Další vlastnosti: Jedovatý! Požití nebo vdechnutí může být smrtelné! Postihuje dýchací cesty, srdce, kostru, oběhový systém, centrální nervový systém a ledviny. Způsobuje podráždění pokožky, očí a dýchacích cest. Podráždění se může projevit se zpožděním!

Parageneze

Využití

Praktické využití minerál nemá, pro průmyslové potřeby se fluorid sodný vyrábí uměle.

Naleziště

Vzácně se vyskytující minerál.

Odkazy

Literatura

  • Palache, C., H. Berman, and C. Frondel (1951) Dana’s system of mineralogy, (7th edition), volume II, 10.
  • ĎUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Minerály. Fotografie Dušan Slivka. 1., české vyd. Praha: AVENTINUM, 1997. 520 s. (Velký průvodce). ISBN 80-7151-030-0. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Villiaumite-229832.jpg
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Villiaumite
Locality: Aris Quarries (Ariskop Quarry; Railway Quarry), Aris, Windhoek, Windhoek District, Khomas Region, Namibia (Locality at mindat.org)
Size: 9 x 5.4 x 5 cm.
A pair of large (up to 2.5 cm) Villiaumite crystals nestled beautifully in a phonolite (a rare volcanic rock) pocket. The Villiaumites are gemmy and have an excellent, uniform orange color. The luster is also excellent. The crystal in the core of the pocket shows natural faces, no cleaves. Ex. Charlie Key Collection.