Violoncellový koncert (Dvořák)
Violoncellový koncert h moll, Op. 104 | |
---|---|
![]() Antonín Dvořák v roce 1892 | |
Napsáno | 1894-1895 |
Žánr | romantismus / violoncellový koncert |
Délka | cca 40 minut |
Tónina | h moll |
Skladatel | Antonín Dvořák |
Violoncellový koncert h moll, Op. 104 českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka je jedním z nejvýznamnějších koncertů pro tento nástroj a patří mezi Dvořákovy nejslavnější skladby.
Autor ho zkomponoval v letech 1894-1895 pro svého přítele violoncellistu Hanuše Wihana.
Historie
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/37/Hanu%C5%A1_Wihan.jpg/220px-Hanu%C5%A1_Wihan.jpg)
Dílo je druhým skladatelovým pokusem o violoncellový koncert. První sahá ještě do začátků Dvořákovy kariéry, do roku 1865. Tehdy složil violoncellový koncert v tónině A dur, s dílem však nebyl spokojen. Měl hotový jen klavírní doprovod a do orchestrace se již nepustil. Z tohoto důvodu je toto dílo neživotné.
Dvořák v průběhu dalších let vícekrát dostal požadavek na složení violoncellového koncertu. Vždy ji však zamítl, protože nepovažoval violoncello za hudební nástroj vhodný pro sólové uplatnění. Vadily mu hlavně jeho nejvyšší a nejhlubší polohy - jak jednou prohlásil, violoncello "nahoře huhňá a dole brumlá".[1] Umělecké cesty jsou však nevyzpytatelné, a tak si nakonec vybral právě violoncello pro vyjádření své nostalgické nálady při odjezdu z Ameriky a na druhé straně velké radosti z návratu do vlasti. Sám se vyjádřil v tom smyslu, že z rozhodnutí napsat violoncellový koncert byl patrně překvapen ponejvíce on sám.
Koncert složil v závěru svého působení na konzervatoři v New Yorku. Dílu dal však dnešní podobu až po návratu do Čech, kde výrazně rozšířil závěr a více tematicky provázal všechny tři věty. Dílo složil pro violoncellistu Hanuše Wihana, avšak kvůli neshodám, které způsobily Wihanovy návrhy na revizi koncertu, dílo neuvedl do života. Koncert nakonec na londýnské premiéře v roce 1896 zahrál Leo Stern, s orchestrem pod Dvořákovým vedením. Dílo mělo velký úspěch. Johannes Brahms, který partituru viděl ještě před premiérou, se vzrušeně vyjádřil: "Proč jsem jen, do čerta, nevěděl, že je možné napsat violoncellový koncert, jako je tento? Kdybych to uměl, už dávno bych nějaký napsal."
Popis
Věty
- Allegro...quasi improvisando
- Adagio ma non troppo
- Finale, Allegro moderato
Složení orchestru
- smyčcové nástroje
- 1. a 2. housle
- violy
- violoncella
- kontrabasy
Charakteristika
Typická délka skladby je přibližně 37 minut.
Pro dílo je charakteristická bohatá melodika a silné citové zabarvení. První věta začíná dlouhou předehrou orchestru, který předvede hlavní i vedlejší téma. Až potom vstoupí violoncello, které rozvede obě témata.
Druhá věta je lyrické a vroucné adagio. Ve střední části věty Dvořák použil melodii své vlastní písně Kéž duch můj sám, což byla oblíbená píseň Dvořákovy švagrové Josefíny Kaunitzové, která těžce onemocněla v době kompozice koncertu. Po její smrti tento melodický motiv zakomponoval i do závěrečné části třetí věty. Ta je velmi energická, i když není zde předepsáno příliš rychlé tempo. Má formu ronda a je zakončena epilogem, ve kterém je připomenuta melodie výše zmíněné písně i hlavní téma první věty.
Dvořákův violoncellový koncert je nejen základním dílem violoncellového repertoáru, ale patří do zlatého fondu světové hudební tvorby vůbec. Spolu s 9. symfonií "Z Nového světa" se jedná o nejčastěji uváděné dílo Antonína Dvořáka.
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Violončelový koncert (Dvořák) na slovenské Wikipedii.
Odkazy
Violoncellový koncert h moll, Op. 104 v archivu Opery PLUS.
Média použitá na této stránce
Autor: Internet Archive Book Images, Licence: No restrictions
Antonín Dvořák, Director of the National Conservatory of Music, 1892
Identifier: souvenirprogramm00acto (find matches)
Title: Souvenir and programme of the Actors' Fund Fair, Madison Square Garden, May 2d, 3d, 4th, 5th, 6th, 7th, 1892
Year: 1892 (1890s)
Authors: Actors' Fund of America, New York
Subjects: New York (N.Y.). Actors' Fund Fair, 1892
Publisher: New York, U. W. Pratt
Contributing Library: The Library of Congress
Digitizing Sponsor: The Library of Congress
View Book Page: Book Viewer
About This Book: Catalog Entry
View All Images: All Images From Book
Click here to view book online to see this illustration in context in a browseable online version of this book.
Text Appearing Before Image:
ERA. Dr. Antonin Dvorak.Mr. George W. Chadwick, Boston.Mr. Arthur Nikisch, Boston.Signor Romualdo Sapio, New York.Herr Anton Seidl, New York. OPERA COMIQUE.Dr. Antonin Dvorak.Signor Paolo Giorza, New YorkMr. Bruno Oscar Klein, New York.Herr Adolf Neuendorff, New York.Mr. Frank van der Stucken, New York LIBRETTO.Dr. Antonin Dvorak.Mr. Thomas Bailey Aldrich, Boston.Mr. Elwyn A. Barron, Chicago.Mr. C. A. Bratter, New York.Mr. Henry A. Clapp. Boston.Mr Eugene Field, Chicago. Detroit. Col. Thomas Wentworth Higginson, Boston.Mr. M. G. Seckendorff, Washington.Mr. Edmund C. Stedman, New York.Mr. Benjamin Edward Woolf, Boston.Mr. William Winter, New York. ORATORIO AND CANTATA.Dr. Antonin Dvorak.Mr. Dudley Buck, Brooklyn.Mr. William W. Gilchrist, Philadelphia.Mr. Benjamin J. Lang, Boston.Mr. William L. Tomlins, Chicago. SYMPHONY, SUITE, VIOLIN ANDCONCERTOS.Dr. Antonin Dvorak.Mr. Asger Hamerik, Baltimore.Mr. Rafael Joseffy, New York.Prof. John K. Paine, Boston.Mr. Xaver Scharwenka, New York. 123
Text Appearing After Image:
ANTONIN DVORAK,Director of the National Conservatory of Music.
Note About Images
Autor: Antonín Dvořák , Licence: CC BY-SA 3.0
Cello concerto in B minor, Op. 104, B. 191, 3rd movement.
Hanuš Wihan, the Czech cellist
Autor: Antonín Dvořák , Licence: CC BY-SA 3.0
Cello Concerto in B minor, Op. 104, B. 191, 2nd movement (adagio, ma non troppo).
Autor: Antonín Dvořák , Licence: CC BY-SA 3.0
Cello concerto in B minor, 1st movement.