Virám

Virám nebo halant (hindsky विराम, virāma nebo हलन्त, halanta) je diakritické znaménko, používané v řadě indických písem ke zrušení inherentní samohlásky obsažené ve všech souhláskových znacích.

Dévanágarí

V písmu dévanágarí vypadá halant jako šikmá čárka pod písmenem (např. bez halantu म ma, s halantem म् m). V psaném textu se ale objevuje zřídka, protože pro zápis dvou a více po sobě jdoucích souhlásek se obvykle používají spřežky.[1] Virám má však nezastupitelnou roli při zpracování hindštiny na počítači: uživatel zapíše třeba ka+virám+ša a teprve software zodpovědný za práci s fontem zařídí, že se místo těchto tří znaků objeví znak spřežky kša.

Existují i případy, kdy se implicitní samohláska nevyslovuje, přestože není použit virám ani spřežka. Vyskytují se v moderních indických jazycích, např. v hindštině, a předpokládá se, že k nim došlo vývojem a odklonem od původní sanskrtské výslovnosti. Týká se to zejména konce slova (koncové -a se v hindštině nevyslovuje, v sanskrtu ano), a pak také ve druhém znaku (slabice), jestliže třetí znak obsahuje jinou než implicitní samohlásku nebo když se slovo skládá z více než tří znaků (slabik).

Unicode

Na počítačích je v Unicode virám reprezentován pouze jako samostatný znak (na rozdíl od českých diakritických znamének, kde existují kódy i pro všechny potřebné kombinace základních písmen s diakritikou). V logické posloupnosti znaků následuje vždy až za znakem pro nosnou souhlásku dané slabiky. Je pak na příslušném fontu a na vykreslovací knihovně, aby zařídily, že se zobrazí správný výsledný znak spřežky nebo písmene s virámem.

HexDecNázevZnak
094D2381DEVANAGARI SIGN VIRAMA
09CD2509BENGALI SIGN VIRAMA
0A4D2637GURMUKHI SIGN VIRAMA
0ACD2765GUJARATI SIGN VIRAMA
0B4D2893ORIYA SIGN VIRAMA
0BCD3021TAMIL SIGN VIRAMA
0C4D3149TELUGU SIGN VIRAMA
0CCD3277KANNADA SIGN VIRAMA
0D4D3405MALAYALAM SIGN VIRAMA

Reference

  1. CONSTABLE, Peter. Clarification of the Use of Zero Width Joiner in Indic Scripts [PDF]. Unicode, Inc, 2004 [cit. 2009-11-19]. (Public Review Issue #37). Dostupné online. 

Externí odkazy