Vitoria-Gasteiz

Vitoria-Gasteiz
Vitoria
Vitoria-Gasteiz – znak
znak
Vitoria-Gasteiz – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška525 m n. m.
Časové pásmoUTC+01:00
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíBaskicko
ProvincieÁlava
ComarcaGasteizko Kuadrilla
Vitoria-Gasteiz
Vitoria-Gasteiz
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha276,8 km²
Počet obyvatel255 886 (2023)[1]
Hustota zalidnění924,4 obyv./km²
Etnické složeníBaskové, Španělé
Správa
StarostaMaider Etxebarria (od 2023)
Vznik1181
Oficiální webwww.vitoria-gasteiz.org
PSČ01001–01015
Označení vozidelVI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vitoria (baskicky Gasteiz, oficiálně v obou jazycích Vitoria-Gasteiz) je město v severním Španělsku, hlavní město provincie Álava i celého autonomního společenství Baskicko. Žije zde přibližně 256 tisíc[1] obyvatel.

Dějiny

Po pádu Římské říše je doloženo v 5.- 6. století osídlení barbary, kdy ze severu přišli Vizigóti a z jihu Frankové. Název sídla Victoriacum podle tradice zvolil vizigótský král Leovigild. Město založil král Sancho VI. Navarrský roku 1181 a nazval je Nova Victoria. V zakládací listině se zároveň uvádí i název návrší Gasteiz. Historické centrum města je poměrně dobře zachovalé, s mnoha pamětihodnostmi (4 středověké kostely, paláce, věže) a s parky. Prochází tudy dvě trasy poutní Svatojakubské cestyː Camiño frances (francouzská) a Camiño norte (severní).

Nejstarší část města, El Campillo, byla znovu postavena po požáru v roce 1200. Město zbohatlo obchodováním se železem a vlnou.

Pomník bitvy o Vitorii-Gasteiz z roku 1813, náměstí Plaza de la Virgen Blanca

V roce 1434 udělil městu král Jan II. Kastilský městská práva. V roce 1463 patřila Vitoria-Gasteiz k pěti zakládajících městům svazku bratrských měst Alava 13 (Sajazarra, Miranda de Ebro, Pancorbo a Salvatierra-Agurain). 22. ledna 1522 ve městě v paláci Casa del Cordón bydlel nově zvolený papež Hadrián VI. (Adriaan Florensz). Zůstal zde přes měsíc jako regent Španělska proti francouzské invazi. Během války o Roussillon byla Vitoria-Gasteiz, stejně jako velká část Baskicka, krátce obsazena francouzskými jednotkami. Okupaci ukončila Basilejská smlouva.

21. června 1813 zvítězila spojená vojska Britů, Španělů a Portugalců pod velením generála Wellingtona v bitě u Vitorie nad Josefem Bonapartem. Vítězství připomíná pomník.

Během španělského přechodu od diktatury k demokracii bylo město dějištěm krvavých represí. 3. března 1976 zde policie střílela do stávkujících pracovníků, kteří se shromáždili v kostele sv. Františka, a usmrtila 5 osob.[2]

Od 20. května 1980 je Vitoria oficiálním hlavním městem autonomního společenství Baskicko, je sídlem autonomní vlády i parlamentu.

Památky

Stará katedrála Panny Marie Vítězné
Virgen blanca', socha "bílé" Panny Marie
Palacio de Montehermoso
Věž doni Ochandy
  • Catedral Santa María de Vitoria (Katedrála Panny Marie Vítězné)) - památka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO; stojí na místě nejstarší části města, datované archeologickými nálezy do 7. století; stavba byla založena roku 1181 a postavena po roce 1200 v gotickém stylu, chór se vyznačuje stylovými prvky platereska. Sídlem diecéze se stala roku 1862, od založení druhé - novogotické katedrály Neposkvrněného početí Panny Marie se nazývá stará (la vieja). Archeologické výzkumy z let 2016-2018 zpřístupnily veřejnosti část raně středověkého pohřebiště a městského opevnění v podzemí katedrály[3] .

Iglesia de San Miguel Arcángel (kostel sv. archanděla Michaela), gotický chrám, poutní centrum města; monumentální tříetážový barokní oltář s množstvím dřevěných zlacených soch a reliéfů vytvořil sochař Gregorio Fernández a jeho dílna; v nice na sloupu stojí kopie gotické sochy bílé Panny Marie s Ježíšekm (Virgen Blanca), patronky města. Originál sochy byl venku zničen vlivy počasí a vandaly. Od roku 1884 se k soše vážou každoroční slavnosti, konané od 25. července do 8. srpna. Jejich součástí je například Dětský den nebo jízda na oslech.

  • Torre de Doña Ochanda (Věž paní Ochandy) městská vež středověkého opevnění, nyní sídlo přírodovědeckého muzea, přilehlé nové objekty užívá galerie moderního umění
  • Palacio de Montehermoso (Palacio de Villasuso) - renesanční palác s arkádovým dvorem, založený roku 1524; při dobývání Baskicka v něm roku 1813 bydlel Josef Bonaparte
  • Židovský hřbitov - jediný pozůstatek po židovské komunitě města.

Kultura a školství

Ve městě se každoročně konají rockový festival, jazzový festival a slavnosti "Bílé paní". Je zde činné Centrum kultury (se sídlem v Paláci Montehermoso), dále dvě muzea a jediná veřejná vysoká škola v Baskicku.

Sport

Město je domovem fotbalového klubu Deportivo Alavés, úspěšného basketbalového klubu Saski Baskonia a tenisového klubu Peña Vitoriana, který pořádá mezinárodní turnaje ITF.

Doprava

Vitoria leží na hlavní silniční i železniční trase spojující Paříž a Madrid. Jezdí tudy také vnitrostátní rychlíky na trase MadridValladolidBurgos – Vitoria – San SebastiánIrun, existuje také spojení se Salamankou a Barcelonou. Městskou dopravu zajišťují autobusy, od roku 2009 také tramvaje. Ve městě se nachází letiště, odkud létají pravidelné linky do Barcelony a Madridu.

Osobnosti města

Partnerská města

[10][11]

Reference

  1. a b Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2023. 13. prosince 2023. Dostupné online.
  2. Sucesos de Vitoria (1976) Archivováno 19. 1. 2012 na Wayback Machine. El País, blog Memòria Repressió Franquista, 3. 3. 2011.
  3. Fundación catedral Santa María Vitoria [online]. 2020-1-1 [cit. 2024-07-18]. [www.catedralvitoria.eus Dostupné online]. (anglicky)  Webové stránky katedrály
  4. Ramiro de Maeztu. Literature. Biography and works at Spain is culture.. www.spainisculture.com [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2023-07-02. 
  5. Zarzuela! Composer Biographies - Guridi. www.zarzuela.net [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. 
  6. BENAVIDES, Angela. Annapurna Profile: Juanito Oiarzabal » Explorersweb [online]. 2021-04-10 [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. 
  7. Andoni Zubizarreta. www.fcbarcelona.com [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Olympedia – Martín Fiz. www.olympedia.org [online]. [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. 
  9. Unai Simon: Age, Stats, Net Worth - Celebrity Ramp [online]. 2022-12-02 [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. GATÓN, Natxo. Vitoria se hermana con la Capital colombiana de la música [online]. 2013-05-31 [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (španělsky) 
  11. SANZ, Jaione. El octavo hermanamiento. Diario de Noticias de Álava [online]. 2014-04-17 [cit. 2023-07-02]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Vitoria-Gasteiz na Wikimedia Commons
  • S. A. Arich, Casas Señoriales, Torres y Palacios del Casco Histórico de Vitoria-Gasteiz. 2011 (dostupné nline)

Média použitá na této stránce

Spain location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Spain

Equirectangular projection, N/S stretching 130 %. Geographic limits of the map:

  • N: 44.4° N
  • S: 34.7° N
  • W: 9.9° W
  • E: 4.8° E
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Vitoria -Monumento a la batalla de Vitoria.jpg
Monumento a la Batalla de Vitoria (1813), en Vitoria-Gasteiz
Torre Doña Ochanda.jpg
Torre de Doña Ochanda. A medieval tower in Vitoria-Gasteiz (Spain). Now it holds a Science Museum.
Vitoria - San Miguel Arcángel - Virgen Blanca -BT- 01.jpg
Autor: Basotxerri, Licence: CC BY-SA 4.0
Statue of Virgen Blanca (the White Virgin) at St. Michael's Church. Vitoria-Gasteiz, Basque Country, Spain
Escudo de Vitoria.svg
Autor: SanchoPanzaXXI, Licence: CC BY-SA 4.0
Escudo municipal de Vitoria (Gasteiz), Álava (País Vasco, España):De plata y en él, castillo natural almenado, puertas y ventanas sinople, sostenido de dos Leones gules encontrados en posición natural andante, y sobre las almenas del costado dos cuervos sable mirando al frente; sobre la puerta principal escusón de gules y en él las iniciales de Isabel II, de oro, teniendo las dos últimas una parte menos de longitud y latitud; timbrado de la corona mural. El todo plazado y surmontado de la Corona Ducal, y saliente de ella una cinta azul con las letras de oro con este lema: "HAEC EST VICTORIA QUAE VINCIT".[1]
Gasteiz, Euskal Herria.jpg
Autor: Mikel Arrazola, Licence: CC BY 3.0 es
Vitoria-Gasteiz. Araba, Basque Country.
Gasteiz 2021 - main façade.jpg
Autor: Fernando, Licence: CC BY-SA 4.0
Gasteiz 2021 - main façade
Palacio de Villasuso.JPG
Autor: No machine-readable author provided. Yrithinnd assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY-SA 3.0
Desc: Palacio de Montehermoso