Vizitka

Navštívenka Antonína Langweila (1819)

Vizitka je jednoduchý informační prostředek, často pěkné grafické dílko na malém kousku papíru (kartičce), zpravidla používané k obchodní propagaci.

Historie

V dřívějších dobách se používaly pouhé proužky papíru, v kruzích šlechticů se začaly používat ručně vypisované karty s uvedením všech titulů a přídomků majitele. V období rokoka začaly být bohatě zdobené, mnohdy doplněné podpisem majitele. Z Francie a Itálie se dostaly do celého světa, tedy i do českých zemí. Postupně byly využívány k propagaci firmy majitele, objevovaly se motivy obrazu na vizitce malíře, stromku u zahradníka.[1]

Druhy, velikost, styl

Jsou dva základní druhy vizitek – osobní, tedy soukromé, a firemní, které propagují firmu či jejího zástupce. Existují i jiné druhy vizitek, kdysi populární fotografické a nyní turistické vizitky. Ve většině států se nejdříve uvádí jméno a potom příjmení, v několika jiných (Maďarsko, Čína) je tomu obráceně. Mnohé vizitky jsou doprovázeny grafickými doplňky (logo firmy).

Kartičky jsou různých velikostí:

  • od nejmenších 4 × 7,5 cm,
  • k největším 5,5 × 9,5 cm,
  • standardní vizitka v Česku má rozměry 90 × 50 mm,
  • EURO formát 85 × 54 mm (často chybně uváděno 85 × 55 mm).[zdroj?!]

Sběratelství vizitek

Vytváření sbírek vizitek je jedním z mnoha sběratelských oborů. V největším českém Klubu sběratelů kuriozit jsou součástí sekce Různé.[2] Sbírky vizitek jsou součástí řady muzeí.

Reference

  1. AUTORSKÝ KOLEKTIV. Sběratelství. Praha: Svoboda, 1983. Kapitola Sběratelství lidové / 24, s. 22. 
  2. Sběratelé vizitek u KSK Praha

Externí odkazy

Média použitá na této stránce