Vláknina

Vláknina je prospěšná trávicí soustavě

Vláknina je významná složka potravy, která je sama obtížně stravitelná. Existují dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina má schopnost absorbovat vodu, bobtnat a v trávicím traktu fermentuje, proto může být zdrojem energie. Reguluje trávení tuků a jiných sacharidů (mezi něž sama také patří), váže na sebe vodu a tím nabývá na objemu. To vede k pocitu nasycení. Z větší části je živinou pro mikrobiální flóru v trávicím traktu, působí tedy jako tzv. prebiotikum. Nerozpustná vláknina v trávicím traktu nefermentuje, není zdrojem energie. Zvětšuje objem obsahu ve střevech a zkracuje dobu, po kterou tam zůstává potrava. Zejména příznivě se uplatní v tlustém střevě, kde se díky zvětšení objemu stolice naředí odpadní látky, které vznikly při trávení. Ty pak snadněji opouštějí trávicí trakt, který je tak po kratší dobu vystaven styku s potenciálně nebezpečnými látkami.

Doporučený denní příjem

Americká potravní asociace doporučuje alespoň 20–35 g denně pro zdravého dospělého v závislosti na příjmu energie (např. strava s energetickou vydatností 8400 kJ by měla obsahovat 25 g vlákniny). Doporučení asociace pro dítě je, že počet gramů na den je číselně věk dítěte plus 5 (např. čtyřleté dítě má sníst alespoň 9 g vlákniny denně). Vláknina působí také jako „kartáč střev“ – působí proti nemocem střev (rakovina tlustého střeva, …).[zdroj?!]

Britská potravní asociace doporučila alespoň 12–24 g vlákniny denně pro zdravého dospělého.[zdroj?!]

Výživové doporučení pro obyvatelstvo ČR je zpracováno Společností pro výživu v souladu s dokumentem komise Evropských společenství s názvem: Strategie pro Evropu týkající se zdravotních problémů souvisejících s výživou, nadváhou a obezitou (bílá kniha). Podle ní je žádoucí zvýšení příjmu vlákniny na 30 g za den u dospělých. U dětí od druhého roku života 5 g + počet gramů odpovídajících věku (rokům) dítěte.

Michael Greger doporučuje denně 25 g rozpustné a 47 g nerozpustné vlákniny.[1]

Zdroje vlákniny

Rozpustná vláknina je obsažená v mnoha druzích potravin včetně následujících:

Luštěniny běžně obsahují sacharidy krátkých řetězců, které, ač nestravitelné lidským trávicím ústrojím, jsou rozkládané bakteriemi nacházejícími se v tlustém střevě, což způsobuje nadýmání.

Zdroje nerozpustné vlákniny zahrnují následující:

Podle informačního centra o mikronutrientech Oregonské státní univerzity mezi nejbohatší na vlákninu patří luštěniny, ořechy a semínka, otruby, z ovoce švestky a asijská hruška.[6]

Energetická hodnota vlákniny

Vstřebání vlákniny je různé u různých jedinců, proto je její energetická hodnota stanovena pouze průměrně. Vzhledem k její sytící schopnosti je považována zejména při redukčních dietách jako ideální zdroj energie. Podle doporučení FAO se její kalorická hodnota stanovila na 8 kJ/g, což je méně než polovina oproti bílkovinám a ostatním sacharidům a přibližně pětina oproti tukům.[7]

Dopad spotřeby vlákniny

Předběžné studie naznačují, že vláknina může ovlivňovat zdraví různými mechanismy.[8]

Mezi účinky vlákniny patří:[9]

 • Zvětšuje objem potravy, aniž by zvyšovala množství kalorií ve stejné míře jako lehce stravitelné sacharidy, a poskytuje pocit sytosti, který může snížit chuť k jídlu (nerozpustná i rozpustná vláknina).
 • Přitahuje vodu a během trávení vytváří viskózní gel,[10] zpomaluje vyprazdňování žaludku, zkracuje dobu průchodu střevem, chrání sacharidy před enzymy a zpomaluje vstřebávání glukózy,[11] což snižuje rozdíly v hladině cukru v krvi (rozpustná vláknina).
 • Snižuje hladinu celkového cholesterolu a LDL, což může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění (rozpustná vláknina)[12]
 • Reguluje hladinu cukru v krvi, což může snižovat hladinu glukózy a inzulínu u diabetiků a může snižovat riziko vzniku diabetu (nerozpustná vláknina)
 • Zvětšuje objem stolice, což zmírňuje zácpu (nerozpustná vláknina)
 • Vyrovnává střevní pH[13] a stimuluje fermentaci mastných kyselin s krátkým řetězcem ve střevě.

Vláknina se neváže na minerální látky a vitaminy, a proto neomezuje jejich vstřebávání, naopak existují důkazy, že fermentovatelné zdroje vlákniny zlepšují vstřebávání minerálních látek, zejména vápníku.[14][15][16]

Fermentace

Cereální asociace definovala rozpustnou vlákninu takto: "jedlé části rostlin nebo podobné sacharidy odolné vůči trávení a vstřebávání v tenkém střevě člověka s úplnou nebo částečnou fermentací v tlustém střevě".[17]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dietary fiber na anglické Wikipedii.

 1. How Much Fiber Should You Eat Every Day?. NutritionFacts.org [online]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c d e f g h i j k Dietary fiber: Essential for a healthy diet, mayoclinic.org
 3. a b c Dietary fibre in foods: a review, 2011, ncbi.nlm.nih.gov
 4. a b c d e f g h i j Insoluble Fibre and Diabetes, diabetes.co.uk
 5. a b c d e Which foods have insoluble fiber?, webmd.com
 6. Informační centrum pro mikronutrienty, Oregonská univerzita (anglicky)
 7. Telemost. SYMPOZIUM OBÉZNÍ [online]. [cit. 2013-05-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2014-01-20. 
 8. Fiber and prebiotics: mechanisms and health benefits. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 9. Fiber. lpi.oregonstate.edu [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 10. Rethinking Nutrition – The Revolutionary Role of Fiber Supplements. heyfitnessclub.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 11. Advanced Nutrition and Human Metabolism. books.google.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 12. The Nutrition Source. www.hsph.harvard.edu [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 13. CRC Handbook of Dietary Fiber in Human Nutrition, Third Edition. books.google.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 14. Nondigestible Carbohydrates and Mineral Bioavailability. www.sciencedirect.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 15. Mechanisms underlying the effects of inulin-type fructans on calcium absorption in the large intestine of rats. www.sciencedirect.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 16. Inulin and Oligofructose and Mineral Metabolism: The Evidence from Animal Trials. www.sciencedirect.com [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 
 17. Dietary fiber sources and human benefits: The case study of cereal and pseudocereals. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov [online]. [cit. 2024-01-16]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Dietary fiber for youngsters.jpg
Like adults, youngsters need dietary fiber. By helping our digestive system work effectively, fiber plays an important role in maintaining good health. Yet health

Great natural sources of fiber include:

• Beans, like navy, pinto, kidney, and black or white • Peas, like split peas, chickpeas, and black-eyed peas • Fruit, like pears, raspberries and prunes • Vegetables, like spinach, carrots, and broccoli

• Whole grain cereal, whole grain bread, and whole grain pasta