Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie

Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu
Vlašská kaple v Karlově ulici
Vlašská kaple v Karlově ulici
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťStaré Město
Souřadnice
Základní informace
Církevčeská římskokatolická
Provinciečeská
Diecézepražská
Statuskaple
Datum posvěcení1600
Architektonický popis
ArchitektDomenico Bossi (Ottaviano Mascarino)
Stavební slohmanýrismus/baroko
Výstavba15901597
Specifikace
Stavební materiálkámen, zdivo
Další informace
AdresaKarlova
11000 Praha 1-Staré Město
Kód památky38162/1-7 (PkMISSezObrWD) (součást památky Klementinum)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple je římskokatolická kaple dokončená roku 1600 v barokním slohu. Nachází v Karlově ulici na Starém MěstěPraze 1. Stavebně je propojena s jezuitským komplexem Klementina, má společný vstupní portikuskostelem sv. Klimenta a současně je umístěna za kněžištěm kostela Nejsvětějšího Salvátora.

Historie

Pohled na kupoli a vnitřní ochoz

Při staroměstské jezuitské koleji v místě dnešní kaple existovala již v roce 1569 starší kaple a oratoř, která sloužila pro potřeby pražské italské komunity.[1] Italové (Vlaši) si staroměstskou lokalitu zvolili proto, že zdejší jezuité se sídlem v Klementinu nabízeli kázání v italštině. Italská komunita se však rozrostla natolik, že původní kaple již kapacitně nedostačovala, proto byla v roce 1589 stržena a od roku 1590 celkově přestavěna. Nová kaple byla vysvěcena v na svátek Nanebevzetí Panny Marie v srpnu 1600 Monsignorem Filippem Spinellim, tehdejším papežským nunciem u dvora Rudolfa II.[2]

Ve spolupráci s jezuity pražští Italové založili duchovní společenství, z něhož se později vyvinula samostatná Vlašské kongregace Nanebevzetí Panny Marie. Ve Vlašské ulici na Malé Straně později vznikla kaple Panny Marie a sv. Karla Boromejského jako součást Vlašského špitálu, která staroměstskou kapli částečně nahradila. Tíživá finanční situace přiměla Kongregaci v roce 1942 převést obě kaple i špitál do vlastnictví italského státu.

Vlašská kaple prošla v letech 1715–1735, v souvislosti s výstavbou kostela sv. Klimenta, výraznými barokními úpravami, které významně změnily její vnitřní vzhled i dispozici. Došlo k přesunu hlavního oltáře z východní strany na západní, nad novým vchodem v původním místě oltáře byl vybudován malý balkon, kam byly později umístěny varhany. Pro vstup do kaple i kostela sv. Klimenta byl postaven společný vstupní portikus dle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky. Původní manýristická výzdoba kaple byla odstraněna a nahrazena barokní, v roce 1734 byla provedena nová malířská výzdoba včetně kupole.[3] Autoři nástěnných maleb nejsou s jistotou známi, jako možný autor hlavní fresky Nanebevzetí Panny Marie umístěné v kupoli je uváděn Giovanni Pietro Scotti.[3][4]

Popis

Pohled na oválnou kupoli kaple s nástěnnou malbou s motivem Nanebevzetí Panny Marie

Jednoduchá kaple eliptického půdorysu byla vystavěna v letech 1590–1600 v manýristickém stylu. Svůj název vlašská (tj. italská) získala podle Vlašské kongregace tvořené komunitou Italů žijících v Praze na Malé Straně na protějším břehu Vltavy, pro něž byla vystavěna. Dnešní podoba kaple z let 1590-1600, vzniklá po celkové přestavbě staré kaple, díky své svébytné architektonické struktuře na eliptickém půdorysu s vnitřním ochozem, tvořícím malé mělké výklenkové kapličky, dodnes zaujímá význačné místo v historii české i evropské architektury, neboť je prvním příkladem[1] italské kaple na eliptickém půdorysu v Evropě severně od Alp.

Kapli s kupolí zdobila majestátní freska s výjevem nanebevzetí Panny Marie od neznámého a geniálního italského mistra tehdejší doby. I přes zasvěcení Panně Marii, byla kaple odedávna hovorově nazývána "Vlašská kaple", jak je ostatně běžně nazývána dodnes.

Galerie

Reference

  1. a b HORYNA, Mojmír; OULÍKOVÁ, Petra. Kostel Nejsvětějšího Salvátora a Vlašská kaple. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2006. 39 s. ISBN 80-7195-070-X. S. 33–37. 
  2. OULÍKOVÁ, Petra. Klementinum : průvodce. Praha: Národní knihovna České republiky, 2006. 76 s. ISBN 80-7050-491-9. S. 65–66. 
  3. a b FIALOVÁ, Hana. Vlašská kaple a italská komunita v Praze z hlediska konceptu paměti. Praha, 2008 [cit. 10-06-2024]. 80 s. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií, Studium humanitní vzdělanosti. Vedoucí práce Blanka Altová. s. 15–16. Dostupné online.
  4. PREISS, Pavel. Italští umělci v Praze. Praha: Panorama, 1986. 548 s. S. 405. 

Literatura

  • Eduard Škoda, Pražské svatyně, Libri, Praha 2002

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vlašská kaple, Klementinum – interiér 4.jpg
Autor: Skot, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple
Karlova ulice Vlašská kaple večer 2.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Vlašská kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, Karlova ulice
Vlašská kaple, Klementinum – interiér 6.jpg
Autor: Skot, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple
Vlašská kaple, Klementinum – interiér 1.jpg
Autor: Skot, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple
Vlašská kaple 1.jpg
Autor: VitVit, Licence: CC BY-SA 4.0
Vlašská kaple Klementina
Vlašská kaple, Klementinum – interiér 3.jpg
Autor: Skot, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple
Vlašská kaple, Klementinum – interiér 2.jpg
Autor: Skot, Licence: CC BY-SA 4.0
Kaple Nanebevzetí Panny Marie v Klementinu, známá jako Vlašská kaple