Vladimír Raffel

Vladimír Raffel
Narození30. srpna 1898
Votice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. února 1967 (ve věku 69 let)
Dolní Žleb
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
PseudonymKarel Nešeda
Povoláníspisovatel, překladatel a lékař
Alma mater1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Raffel (30. srpna 1898 Votice[1]10. února 1967 Dolní Žleb)[2] byl spisovatel a psychiatr, jeden z průkopníků žánru science fiction v české literatuře. Publikoval také pod pseudonymem Karel Nešeda.[3]

Život

Studoval medicínu v Praze a Montpellieru. Působil jako literární kritik, politický komentátor a překladatel z francouzštiny, přispíval do Června, Hosta a Rudého práva. Vydal povídkové sbírky Elektrické povídky (1927), Taneční povídky, Tělové povídky, Pathetické povídky (všechny 1928) a Prapovídky (1930) a psychologický román Obchodník sympatiemi (1929).[4] Jeho tvorba byla ovlivněna poetismem a expresionismem, prolíná se v ní okouzlení možnostmi moderní techniky se skeptickým a ironickým pozorováním lidských povah, častý je motiv zneužití převratného vynálezu. Počátkem třicátých let ukončil literární činnost z důvodu velkého pracovního vytížení; pracoval v pražském Zemském ústavu pro choromyslné, po válce vedl psychiatrické léčebny ve Šternberku a Opavě.

Odkazy

Reference

Literatura

  • Karel Milota, Daniela Hodrová (ed.): Elektrický les (výbor z díla). Český spisovatel 1997. ISBN 80-202-0646-9
  • Ivan Adamovič (ed.): Vládcové vesmíru - Kronika české science fiction od Svatopluka Čecha po Jana Weisse. Albatros Media 2010. ISBN 978-80-00-02635-0

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“