Vladimír Schulz

Vladimír Schulz
ak.mal. Vladimír Schulz (rok 1933) "foto Městské muzeum Chotěboř"
ak.mal. Vladimír Schulz (rok 1933) "foto Městské muzeum Chotěboř"
Narození25. července 1883
Chotěboř
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí12. října 1953 (ve věku 70 let)
Praha-Nové Město
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánímalíř, grafik a učitel
RodičeAntonín Schulz otec
PříbuzníJindřich Houra prastrýc
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladimír Schulz, křtěný Vladimír Antonín František (25. července 1883 Chotěboř[1]12. října 1953 Praha-Nové Město), byl český akademický malíř, grafik a pedagog.

Život

Vladimír Schulz se narodil v Chotěboři do rodiny soudního adjunkta Antonína Schulze. Vladimír měl již od dětství zálibu v malování a jeho nejmilejší věcí byly barvičky. V roce 1885 se s rodiči přestěhoval do Jindřichova Hradce, kde absolvoval obecnou školu. Jedním ze spolužáků Vladimíra Schulze byl pozdější básník Josef Šimánek. V roce 1895 došlo k dalšímu stěhování, a to do Dvora Králové nad Labem, kde byl Vladimírův otec jmenován soudcem okresního soudu. Ve Dvoře Králové pokračoval ve studiu na gymnáziu a vytvářel i svá první malířská díla. V roce 1903 odmaturoval a odjel do Prahy studovat na malířskou akademii. Studium absolvoval u prof. Hanuše Schwaigra. V roce 1908 úspěšně absolvoval akademii a následně složil státní profesorské zkoušky. Stal se asistentem a suplujícím profesorem kreslení na reálce v Praze I v Dušní. Roku 1912 se oženil s Annou Seidlovou. Kromě své učitelské profese také maloval a svá díla vystavoval v Jindřichově Hradci, Kutné Hoře, Hradci Králové, Jaroměři a v mnoha dalších městech.

Vladimír Schulz zemřel 12. října 1953 v nemocnici na pražském Karlově náměstí a následný pohřeb byl žehem ve Strašnickém krematoriu 17. října 1953[2].

Galerie

Odkazy

Reference

Některé životopisné údaje pocházejí z malířových pamětí uložených v Městském muzeu v Chotěboři.

  1. SOA Zámrsk, Matrika narozených v Chotěboři (1867-1891) , sign. 2919, ukn 3510, str. 397. Dostupné online.
  2. údaje byly zjištěny z matriky zemřelých pro Prahu II.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vladimír Schulz signatura.jpg
Vladimír Schulz signatura .
Ak.mal. Vladimír Schulz (kol.r.1933) - foto Městské muzeum Chotěboř.jpg
Ak.mal. Vladimír Schulz (kol.r.1933) - foto Městské muzeum Chotěboř