Vladislav (nádraží)

Vladislav
Železniční stanice Vladislav
Železniční stanice Vladislav
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
MěstysVladislav
Souřadnice
Vladislav
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice368258
TraťBrno–Jihlava
Nadmořská výška390 m n. m.
V provozu od1886
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11 (dálkové ovládání z Třebíče)
Dopravní koleje2
Nástupiště (nástupní hrany)1 (1)
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciNe
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladislav je železniční stanice na železniční trati Brno–Jihlava v km 44. Společně s přilehlým rodinným domem č. p. 217 se nachází asi kilometr západně od Vladislavi i zastávky Vladislav. S obcí Vladislav je spojena silnicí č. I/23.

Historie

Stanice byla zbudována roku 1886 jako vodárenská stanice.[1] V původních plánech z roku 1885 se s vladislavskou stanicí počítalo v místně dnešní zastávky, tj. v obci. Její předpokládaný rozsah byl ovšem omezený. Asi aby se stanice mohla v budoucnu případně rozšiřovat, bylo zvoleno současné umístění stanice v nivě řeky Jihlavy.[2] Dle filmu Anthropoid z roku 2016 měl za druhé světové války být na zahradě stanice vysázen záhon růží v podobě české vlajky.[3]

Lepenková jízdenka č. 03504 z Vladislavi - poloviční jízdné - vydaná 18. V. 1986

Vznik zastávky (1. 6. 1996)

Zastavování vlaků osobní dopravy pro nástup a výstup cestujících bylo od 1. června 1996 přeloženo do nově zbudované zastávky Vladislav zastávka přímo v obci. Od té doby vlaky stanicí jen projíždějí, případně zde křižují.

Paradoxně krátce po zrušení zastavování vlaků v této stanici došlo k rekonstrukci silnice mezi nádražím a obcí Vladislav, kdy byl vybudován samostatný chodník mezi silnicí a řekou Jihlavou. Po dlouhá léta zastavování osobních vlaků v této stanici tedy cestující chodili po okraji silnice 1. třídy č. I/23.

Rekonstrukce stanice v roce 2005

V červnu roku 2005 došlo k rekonstrukci kolejiště stanice, byl upraven svršek u kolejí č. 1 a 2, nástupištní hrany (v tu dobu již 9 let nepoužívané) byly odstraněny a nahrazeny jen krátkými a velmi nízkými sypanými nástupišti. Dopravní kolej č. 3 (nejvzdálenější od budovy) byla tehdy bez náhrady zrušena, od té doby jsou ve stanici pouze 2 dopravní koleje (plus jedna manipulační).

Brzy po zrušení zastavování vlaků v této stanici došlo k omezení služby dopravních zaměstnanců ve stanici. Vjezdová návěstidla a odjezdová návěstidla u koleje č. 1 byla opatřena přídavným světlem pro signalizaci dopravní výluky. Svítil-li na tomto přídavném světle bílý kříž, znamená to, že ve stanici je právě výluka služby dopravních zaměstnanců (VSDZ, později nazývána výluka dopravní služby - VDS). Světla na návěstidle byla v tu dobu zhaslá. Byla-li ve stanici přítomen výpravčí, návěstidla normálně fungují a přídavné světlo bylo zhaslé.

Dlouholetým stavem bylo konání dopravní služby pouze v pracovní dny, a to na pouze denní směnu, konanou od 7:57 do 19:57 h.

Rekonstrukce stanice v roce 2016

V roce 2016 došlo k tzv. revitalizaci tratě mezi Třebíčí (včetně) a Náměští nad Oslavou (mimo). V rámci této stavební akce, došlo k modernizaci žst. Vladislav. Rychlost pro průjezd stanicí byla zvýšena z 60 km/h na 95 - 100 km/h. Manipulační kolej se nově stala kusou (na východním konci nádraží nově zakončena zarážedlem). Stanice je od té doby řízena dálkově z Třebíče, tzn. již není obsazena výpravčím. V provozu (tzn. včetně možnosti křižování apod.) je od té doby po 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

V roce 2017 pak došlo k rekonstrukci fasády staniční budovy.

Lokomotiva 754.016 (Brejlovec), projíždí kolem předvěsti typu AŽD 65 na třebíčském zhlaví výhybny Vladislav.

Návěstidla

Předvěsti, vjezdová a odjezdová návěstidla jsou typu AŽD 97, mimochodem do července roku 2016 (zahájena revitalizace) poslední AŽD 65 na celé trati 240.

Reference

  1. 140 let trati Brno–Boží Požehnání. 110 let trati Boží Požehnání–Okříšky a Studenec–Velké Meziříčí. Příprava vydání Fiala, Petr; Hájek, Zdeněk. Třebíč: Klub přátel železnice Třebíčska, 1996. 76 s. S. 11. 
  2. 140 let trati Brno–Boží Požehnání. 110 let trati Boží Požehnání–Okříšky a Studenec–Velké Meziříčí. Příprava vydání Fiala, Petr; Hájek, Zdeněk. Třebíč: Klub přátel železnice Třebíčska, 1996. 76 s. S. 60. 
  3. Anthropoid, 2016

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Crystal Clear action button cancel.svg
Autor: Ekips39 (vectorisation), Everaldo Coelho and YellowIcon (original), Licence: LGPL
Ikonka z ikonkové sady Crystal Clear
754.016 - R668 - Vladislav - 21. 4. 2013.jpg
Autor: Malousekmartin, Licence: CC BY-SA 4.0
Lokomotiva řady 754 "Brejlovec" (754.016 DKV Brno) projíždí kolem předvěsti typu AŽD 65 na třebíčském zhlaví výhybny Vladislav.
Lepenková jízdenka z výdejny Vladislav.jpg
Autor: Malousekmartin, Licence: CC BY-SA 4.0
Lepenková jízdenka z Vladislavi