Vlajka Sevastopolu

Zlevadoprava Vlajka Sevastopolu
Poměr stran: 2:3

Vlajka Sevastopolu je po anexi Krymu vlajkou jednoho z federálních měst Ruské federace. Ukrajina město, nacházející se na poloostrově Krym, považuje za své město se zvláštním statusem.

Sevastopol však není hlavním městem ani Republiky Krym, jedné z (mezinárodně neuznaných) autonomních republik Ruské federace ani Autonomní republiky Krym, kterou si nárokuje Ukrajina (tím je v obou případech Simferopol). Krym užívá vlastní vlajku.

Vlajka města je tvořena červeným listem, o poměru stran 2:3, s uprostřed umístěným znakem města.[1][2]

Historie

Na Tauridě (dnešní poloostrov Krym) vznikaly již ve starověku řecké osady, v čele s Chersonésem na území současného města Sevastopol. Ve 13. století Krym obsadili Tataři a byl součástí Zlaté hordy a později Krymského chanátu. Roku 1783 Krym anektovalo Ruské impérium a téhož roku Kateřina II. Veliká založila město Sevastopol, které bylo od té doby sídlem ruské Černomořské floty. Po říjnové revoluci se město stalo součástí RSFSR (v rámci Sovětského svazu). V roce 1954 byl Krym i se Sevastopolem administrativně přičleněn k Ukrajinské SSR. Jakožto hlavní základna Černomořské floty mělo město zvláštní postavení a bylo de facto podřízeno federální vládě SSSR.

Po rozpadu Sovětského svazu byl tento status Ruskem uznán (v roce 1994, v tzv. Budapešťském memorandu) a Sevastopol se v roce 1996 (Ukrajinskou ústavou) stal ukrajinským městem se zvláštním statusem). Přístav byl (v roce 1997) pronajat Rusku na 20 let.

Na jaře 2014 byl Krym anektován Ruskem.

V roce 2014 schválila Heraldická rada pod vedením prezidenta Ruské federace návrh vlajky města Sevastopol a vlajka byla doporučena ke schválení. 6. února 2015 projednalo zákonodárné shromáždění města návrh zákona č. 19/102 „O znaku a vlajce města Sevastopol“, který předložil poslanec Alexandr Vasiljevič Kovšar. Zákon předpokládal obnovení městského znaku z roku 1893 (stříbrný gryf v šarlatovém poli) a vlajku, odvozenou z tohoto znaku. V červenci 2015 proběhlo zasedání Komise pro kulturu veřejné expertní rady pod vedením starosty Sevastopolu, na kterém se řešilo, zda přijmout historický znak (a tím i vlajku) z roku 1893, nebo zachovat znak sovětský. Proti novému návrhu byla především Černomořská flota a veteráni 2. světové války. 19. října 2015 iniciátor návrh stáhl.[3][4]

V roce 2000 navrhl sevastopolský heraldik Valerij Nikolajevič Doroshko symboly (vlajku), vycházející z předchozího návrhu – gryf v šarlatovém poli byl položen přes dvě zkřížené žluté kotvy.[4] (není obràzek)

Současná vlajka byla schválena rozhodnutím Rady města Sevastopolu č. 519 ze dne 21. dubna 2000. Starosta Sevastopolu povolil svým výnosem č. 77-UG („O současném znaku a vlajce města Sevastopolu“) 1. listopadu 2018 užívání vlajky až do přijetí příslušného zákona.[4] Ten byl přijat 21. dubna 2000.

Vlajky rajónů Sevastopolu

Členění Sevastopolu (čísla rajónů žlutě)

Sevastopol se člení na 4 rajóny. Některé se dále dělí na čtvrti. Zřejmě ne všechny rajóny užívají vlastní vlajku.

Odkazy

Reference

  1. Vlajka Sevastopolu na Flags of the World
  2. Zpravodaj vexi.info č. 133, květen – červen 2015
  3. Návrh zákona č. 19/102 O znaku a vlajce města Sevastopol
  4. a b c Sevastopolská vlajka na geraldika.ru (rusky)

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

FIAV normal.svg
Autor: Tijmen Stam (User:IIVQ), Licence: CC BY 2.5
Vexillological symbol according to FIAV / W. Smith
This symbol in particular means that the flag is the current and official flag of the group or nation.
Проект флага Севастополя.png
Autor: Garvily, Licence: CC BY-SA 4.0
Проект флага Севастополя
IFIS Proposed.svg
Autor: Doktor Mandrake, Licence: CC BY-SA 3.0
IFIS for "earlier proposal not officially adopted"
АТД Севастополя.png
Autor: PlatonPskov, Licence: CC BY-SA 3.0
Районы Севастополя (жёлтым) & Внутригородские муниципальные образования (красным):
1. Гагаринский район (1. Гагаринский округ);
2. Ленинский район (2. Ленинский округ);
3. Нахимовский район (3. Нахимовский округ; 4. Андреевский округ; 5. Качинский округ; 6. Верхнесадовский округ).
4. Балаклавский район (7. Балаклавский округ; 8. Орлиновский округ; 9. Терновский округ; 10. город Инкерман).
Flag of Balaklava (Sevastopol).svg
Flag of Balaklava Raion, Sevastopol City