Vlajka Svatého Martina (Francie)

Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská vlajka
Poměr stran: 2:3
Užití vlajkyZlevadoprava Francouzská námořní vlajka
Poměr stran: 2:3
Poměr šířek: 30:33:37

Vlajka Svatého Martina je zároveň vlajkou Francie.[1]

Ostrov Svatý Martin (resp. jeho severní francouzská část, jižní je nizozemská) je ale i francouzským zámořským společenstvím (kód 978).

Historie

Ostrov objevil Kryštof Kolumbus 11. listopadu 1493, na den zasvěcený sv. Martinovi, při své druhé výpravě. Ostrov poté střídavě patřil Španělům, Nizozemcům, Francouzům či Britům, později byl rozdělen na severní francouzskou a jižní nizozemskou část.[2]

Od roku 1948 bylo území součástí francouzského zámořského departementu Guadeloupe, nejprve jako kanton jeho okresu Basse-Terre, od 1. února 1963 spolu s ostrovem Svatý Bartoloměj jako jeden z okresů. 24. ledna 2007 přijalo francouzské Národní shromáždění zákon o reklasifikaci francouzských zámořských držav do tří skupiny (zámořských departmentů a oblastí, zámořských územních společenství a zámořských zemí). Sv. Martin se stal zámořským společenstvím, o čemž rozhodlo referendum 7. prosince 2003, s platností od 22. února 2007. Žádná vlastní vlajka nebyla přijata, oficiální vlajkou je francouzská vlajka.[2]

Vlajky neoficiální či nejasné

Dle některých pramenů existuje několik variant vlajek území, jejichž platnost je však nejasná a zřejmě žádná z nich není oficiální:

Zámořské společenství (dle některých informací) užívá vlastní vlajku, která má pouze lokální nebo turistický charakter, ve stylu loga. Tato neoficiální vlajka je tvořena bílým polem a černým nápisem Saint-Martin. Pod tímto nápisem jsou další dva menší nápisy: Caraibe Française vlevo a French Caribbean vpravo. Tyto nápisy jsou olemovány zelenou a modrou stuhu připomínající prostorovou křivkou písmena S a M.[1] (není obrázek)

Kolem roku 1994 se objevila varianta vlajky, jejíž autor, vznik i reálné využití je nejasné. Na modrém listu o poměru stran 2:3 umístěn bílý klín vycházejícím z horního okraje listu, který přechází v bílý svislý pruh široký asi desetinu délky listu a zakončený na dolním okraji listu, a ve vrcholu bílého klínu nesoucím volný rovnoramenný trojúhelník vrcholem k dolnímu okraji, nad ním se nachází menší žluté volné půlkruhové pole.[2] Spekuluje se o tom, že jde o návrh vlajky, který by měl marketingově podpořit cestovní ruch Svatého Martina. Celkově totiž vlajka připomíná sklenici s nápojem. Může se jednat o slovní hříčku s Martini – italským vermutem nebo britským koktejlem stejného jména. Tato vlajka však nebyla nikdy oficiálně schválena.

V roce 2007 byla, dle některých pramenů přijata neoficiální místní vlajka – bílý list se znakem ostrova.[2] Existuje více variant znaků.[1]

Odkazy

Reference

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Civil and Naval Ensign of France.svg
Marine Nationale and French merchant ensign. Used from 1794 to 1814/1815, and from 1848 to present.
Notice that its proportions differ from those of the French civil flag. (ensign : 30:33:37, civil : 1/3,1/3,1/3)
IFIS Proposed.svg
Autor: Doktor Mandrake, Licence: CC BY-SA 3.0
IFIS for "earlier proposal not officially adopted"
FIAV 111000.svg
Vexillological Symbol according to FIAV / W. Smith: National flag on land
  • military land use
  • public land use
  • private land use
Flag of Saint-Martin (local).svg
Fictional flag of Saint Martin (France), no encyclopedic value.
FIAV normal.svg
Autor: Tijmen Stam (User:IIVQ), Licence: CC BY 2.5
Vexillological symbol according to FIAV / W. Smith
This symbol in particular means that the flag is the current and official flag of the group or nation.
Local flag of the Collectivity of Saint Martin.svg
Autor: Government of the Collectivity of Saint-Martin, Licence: Licence Ouverte
Local flag of the Collectivity of Saint Martin. Mainly used by the government of the collectivity, it uses the coat of arms of the collectivity.