Vlajkový důstojník

Vlajkový důstojník je vojenský důstojník, který má právo na vlastní vlajku.[1]

Spojené státy americké

V námořnictvu a pobřežní stráži Spojených států amerických se tak označují důstojníci v hodnosti admirála, viceadmirála, kontradmirála a rear admiral (lower half).[2] Vlajkoví důstojníci námořnictva USA používají bílo-modrou vlajku, která se vztyčuje na vrcholu hlavního stěžně. Počet hvězdiček na vlajce definuje jejich hodnost. Čtyři má admirál, tři viceadmirál, dvě kontradmirál a jednu rear admiral (lower half). Důstojníci od podpůrných jednotek mají modré hvězdy v bílém poli, u důstojníků, kteří velí vojenským operacím, je to obráceně. Vrchní velitel námořních operací má pozadí své vlajky napůl bílé a napůl modré. Tento a jiní nejvyšší důstojníci námořnictva mohou mít speciální vlajku, vytvořenou pouze pro každého z nich.[3]

První světová válka

Během první světové války měli téměř všichni vlajkoví důstojníci amerického námořnictva hodnost kontradmirála. Povýšení do této kategorie a stejně tak počet vlajkových důstojníků, délka služby a jejich odchod do penze bylo v této době upraveno zákony a veškerá jmenování musel schválit Senát.[4]

Odkazy

Reference

  1. WONG, Kristina. Army general becomes first openly gay flag officer [online]. The Washington Times, 10. srpna 2012 [cit. 2016-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. 10 U.S. Code § 101 - Definitions [online]. Cornell University Law School [cit. 2016-03-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. CUTLER, Thomas J. The Citizen's Guide to the U. S. Navy, kapitola Personal Flags. Annapolis: Naval Istitute Press, 2012. ISBN 978-1-61251-099-6. (anglicky) 
  4. WATSON, Graham. FLAG OFFICERS OF THE UNITED STATES NAVY 1914-1918 [online]. NAVAL-HISTORY.NET [cit. 2016-03-13]. Dostupné online. (anglicky)