Vlk, koza a zelí
Vlk, koza a zelí je klasický logistický hlavolam, jedna z úloh s překonáváním řeky. Její nejstarší písemné zaznamenání je z devátého století ve spise Úlohy k bystření mladíků, který je připisován Alkuinovi z Yorku.[1]
Zadání
Na jednom břehu řeky stojí u člunu člověk, který má u sebe vlka, kozu a hlávku zelí. Jeho úkolem je přepravit vše přes řeku, ovšem do člunu se k němu vždy vejde jen jedna věc. A navíc nesmí nechat spolu samotnou kozu a zelí, protože by nehlídaná koza zelí sežrala, ani spolu nesmí nechat samotné vlka a kozu, protože nehlídaný vlk by sežral kozu.
Úkolem je vymyslet, jak to má provést.
Řešení
Jako první musí člověk převézt kozu, protože převezení vlka by znamenalo, že mezitím koza sežere zelí, a převezení zelí by znamenalo, že mezitím vlk sežere kozu.
Pak se vrátí s prázdným člunem a má na výběr, zda převeze zelí nebo vlka. Obě možnosti jsou možné a v důsledku mohou vést k řešení. Na první pohled to tak ale nevypadá: Pokud člověk převeze zelí a pak se bude chtít vrátit pro vlka, koza mezitím na cílovém břehu sežere zelí, pokud převeze vlka a pak se bude chtít vrátit pro zelí, sežere mezitím na cílovém břehu vlk kozu.
Trik je v tom, že poté, kdy je na cílovém břehu převozník s kozou a zelím (nebo vlkem), převeze kozu zpět, přestože se tím zdánlivě vzdaluje cíli (opět má na výchozím břehu dvě věci a na cílovém jen jednu). Na výchozím břehu pak naopak kozu vyloží a odveze za zelím (respektive za vlkem) vlka (respektive zelí).
Ty už může nechat na cílovém břehu nehlídané a s prázdným člunem se vrátí pro kozu.
Obě nejkratší řešení tak vyžadují sedm překonání řeky, čtyři tam a tři zpět.
Rozšíření
Varianty a kulturní rozšíření
Kromě formulace s vlkem, kozou a zelím existuje řada ekvivalentních formulací s jinými třemi objekty s analogickými vztahy, např. liška, husa a pytel fazolí; liška, kuře a obilí; liška, husa a kukuřice; jaguár, prase a ovesná kaše.
Varianta této klasické hádanky se objevuje i v seriálu Simpsonovi v dvacáté sérii v třinácté epizodě nazvané Gone Maggie Gone.
Pedagogické užití
Přestože lze úlohu zadat i žákům základní školy, kteří ji dokáží vyřešit prostým zkoušením, může být užitečná i při výuce na vysoké škole. Lze ji totiž vyjádřit jako problém z oboru dynamického programování, z oboru teorie grafů nebo z oboru celočíselného programování a následně na ní ilustrovat patřičné algoritmy z těchto oborů, které problém dokáží vyřešit.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fox, goose and bag of beans na anglické Wikipedii.
- ↑ MAČÁK, Karel. Tři středověké sbírky matematických úloh. Praha: Prometheus, 2001. Dostupné online. ISBN 80-7196-215-5. Kapitola Akluin: Úlohy k bystření mladíků.
Literatura
- MAČÁK, Karel. Tři středověké sbírky matematických úloh. Praha: Prometheus, 2001. Dostupné online. ISBN 80-7196-215-5. Kapitola Akluin: Úlohy k bystření mladíků.
Média použitá na této stránce
Detail of an illuminated illustration on folio 89r of the 13th or 14th century Ormesby Psalter (Bodleian Library MS Douce 366) showing a man by a boat on a river, with some cabbages hanging from a stick on his shoulder, and holding a wolf and a goat on leashes.