Vodní elektrárna Sedlice

Vodní elektrárna Sedlice
Poloha
KontinentEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
MěstoSedlice
Souřadnice
Hydrologické údaje
Povodí řekyŽelivka
PřítokHejlovka
OdtokŽelivka
Roční průtok2,58 m³/s
Vodní elektrárna
Výkon současný2,159 MW
Typ turbínyFrancis
Ostatní
Stavšpičková
Začátek výstavby1921
Dokončení1928

Vodní elektrárna Sedlice je vodní dílo na řece Želivce v kraji Vysočina. Bylo vybudováno v letech 1921-1928 jako první československé energetické vodní dílo z veřejného rozpočtu a stalo se první československou špičkovou elektrárnou v systému s vyrovnávací nádrží.

Historie projektu a výstavby

Po první světové válce došlo v Evropě k rozvoji energetických elektrických systémů, umožňujících využít energie z lokálních zdrojů k napájení většího universálního energetického celku. Do této doby byla elektrické energie distribuována pouze ke konkrétnímu koncovému uživateli. Spolu s tímto vývojem se objevila i užitečnost vodních zdrojů jako nejpružnějšího regulačního členu. Mladý československý stát disponoval lidským odborným potenciálem i technologickým zázemím světové úrovně. Užitečnou podporou této skutečnosti byl Zákon ze dne 22. července 1919 O státní podpoře při zahájení soustavné elektrisace. Začaly vznikat tzv. všeužitečné elektrárenské společnosti s minimálně 60% kapitálovou účastí státu a byla budována třífázová soustava o kmitočtu 50 Hz o přenosovém napětí 22 kV pro regionální a 100 kV pro dálkové přenosové soustavy.

Prvním projektem vodního energetického díla, čerpajícím státní prostředky byl projekt přehrazení řeky Želivky v místě zaškrcení údolního meandru u obce Sedlice. Čerpání veřejných prostředků je důkazem zaměření projektu na podporu elektrizační soustavy. Po první světové válce na území Československa pracovaly pouze tři vodní elektrárny s výkonem přes 1 MW, na Labi v Poděbradech (1,04 MW), na Vltavě v Praze na Štvanici (1,4 MW) a na horní Vltavě u Vyššího Brodu (7,8 MW). Projektovaným výkonem přes 2 MW se tak vodní dílo zařadilo na druhé místo, prvenství však získalo svou koncepcí špičkové vodní elektrárny s dostatečnou vodní akumulací a s vyrovnávací nádrží.

V režii Zemského správního výboru a Ministerstva veřejných prací započaly v roce 1921 práce na projektu, který byl rozdělen na výstavbu přehrady, ražení přiváděcí štoly, výstavbu samotné elektrárny a vybudovaní vyrovnávací nádrže.

První pracovní činnosti začaly při ražení spojovací štoly, při nichž bylo během výrubu 4 000 m3 horniny použito více než 10 tun dynamitu. Ražení štoly trvalo dva roky a vyžádalo si jeden lidský život. Spolu se štolou probíhala výstavba samotné elektrárny. Štola společně s budovou elektrárny byly dokončeny v průběhu roku 1923. V místech vtoku byl v řečišti řeky vybudován pětimetrový betonový jez, který umožnil při pracovním spádu 27 metrů zprovoznit a odzkoušet turbosoustrojí ještě před dostavěním finální přehradní hráze.  

V roce 1926 byla strojovna osazena dvěma horizontálními Francisovými turbínami, menší o výkonu 300 kW a hltnosti 1,25 m³/s, silnější o výkonu 600 kW a hltnosti 2,5 m³/s (údaje pro konečný spád 36 m). V roce 1928 byl instalován poslední nejvýkonnější agregát o výkonu 1 100 kW a hltnosti 5 m3/s. Doprava dílů nevšedních rozměrů a hmotností, stator 10 tun, rotor 16 tun, nebyla v terénních podmínkách té doby ještě dostatečně propracována a rotor se během transportu po zasněžené cestě sesunul u Želivu do příkopu, kde zůstal déle jak měsíc, než se ho podařilo uvolnit a dále dopravit na místo určení. [1]

Na jaře 1926 se začala stavět přehradní hráz v místech nejužšího údolního zaškrcení. Přehrada byla dokončena na podzim 1927 a během zimy se začala napouštět. Od jara 1928 pak mohla elektrárna pracovat na spádu 36 metrů a pod hladinou zmizel i původní betonový jez. Výstavba vyrovnávací nádrže Vřesník spadá do období 1925 až 1928.

Popis

Přehrada

Horní pracovní hladinu zajišťuje Přehrada údolní nádrže Sedlice. Nachází se na říčním kilometru 63,35  a vytváří nádrž o ploše 18 ha a celkovém objemu 2,22 milionu m3, který koresponduje s dlouhodobým průměrným  průtokem řeky 2,58 m3/s.  Kapacita přelivu 160 m3/s pak koresponduje s hodnotou stoleté vody 151 m3/s. Výška vzedmutého vodního sloupce je 15 m. Vtokový objekt je umístěn 450 m od hráze na levém břehu a ústí do podzemního přivaděče. Pod hladinou se nachází vnořené vodní dílo v podobě původního betonového jezu, který slouží k omezení pohybu sedimentů.

Přivaděč

Podzemní štola o délce 882 m klesá od vtokového objektu pod úroveň řečiště a nejbližším směrem pokračuje k elektrárně. Vyúsťuje na povrch 22,5 m nad spodní hladinou a vodu přivádí k agregátům ocelovým potrubím. Celkový pracovní spád je 36 m.

Elektrárna

Ve strojovně pracují původní tři turbíny i generátory o výkonech 300, 600 a 1 200 kW a hltnostech 1,25, 2,5 a 5 m3/s dodané firmami Škoda a ČKD. Od počátku provozu měly všechny agregáty přezdívky Emilka pro nejslabší, Jirka pro střední a silák Anka pro nejvýkonnější soustrojí. Tyto historické přezdívky jsou obsluhou používány i v současnosti. Spodní pracovní hladinu tvoří vzedmutí vyrovnávací nádrže Vřesník.

Vyrovnávací nádrž

Vyrovnávací nádrž Vřesník navyšuje hladinu přírodního toku zhruba o pět metrů. Celkový objem nádrže 370 000 m3 umožňuje zásobovat koryto Želivky dostatečným průtokem během nečinnosti elektrárny. Větší akumulace přepouštěné vody však nádrž schopna není a tak průtok řeky pod vodním dílem v běžném denním chodu silně kolísá.

Provoz

Od počátku provozu v elektrárně pracují původní hydraulické i elektrické agregáty. V roce 2013 byla započata rekonstrukce zařízení v podobě výměny některých opotřebených hydraulických, mazacích a chladících systémů. Byly rovněž převinuty rotory alternátorů a kompletně zmodernizován původní řídící systém firmy František Křižík.

K roku 2021 pracuje elektrárna Sedlice jako jedna ze sedmi vodních energetických děl na toku řeky Želivky[2]. Při průměrné roční výrobě 6,8 GWh představuje 56% roční výroby všech elektráren na řece. Svým instalovaným výkonem však představuje 75% z celkového instalovaného výkonu na vodním toku. Zřetelný rozdíl v těchto poměrech odpovídá principu špičkového režimu elektrárny Sedlice oproti průtokovému režimu ostatních děl.

Odkazy

Reference

  1. HLAVNIČKOVÁ, Anna. Malá vodní elektrárna Sedlice [online]. SZŠ Benešov [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
  2. TV-ADams | Seznam vodních elektráren na Želivce. www.tv-adams.wz.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 

Literatura

  • Charakteristické hydrologické údaje toků v povodí Českého Labe, Lužické Nisy a Smědavy, Hydrometeorologický ústav v Praze,1963
  • PLEVA, František. Želivka, naše řeka. Pelhřimov: Nová tiskárna Pelhřimov, 2003, 275 stran

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vodní elektrárna Sedlice.jpg
Autor: Jaroslav Jelínek, Licence: CC BY-SA 4.0
Budova špičkové vodní elektrárny Sedlice na řece Želivce v červenci roku 2017