Vojenská záslužná medaile (Rakousko)

Vojenská záslužná medaile (Rakousko)
Militär-Verdienstmedaille
Katonai Érdemérem
Vojenská záslužná medaile s meči
Vojenská záslužná medaile s meči
Uděluje

Rakouské císařství a Rakousko-Uhersko
Typvojenské vyznamenání
Založeno12. března 1890
StátRakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
HesloSignum Laudis
Uděluje se zavojenské zásluhy ve válce i v míru
Statusnadále neudílen
ZakladatelFrantišek Josef I.
Třídyzlatá medaile
stříbrná medaile
bronzová medaile
Popisbronzová, stříbrná nebo zlatá medaile s obrazem vladaře na aversu, se slovy "SIGNUM LAUDIS" na reversu obklopeno vavřínovo-dubovým věncem. Medaile je převýšena císařskou korunou (dvojitou v případě typu Karla I.)
Ostatní vyznamenání
VyššíVálečný kříž Za občanské zásluhy
NižšíMedaile Za statečnost

Vojenská záslužná medaile (německy Militär-Verdienstmedaille; maďarsky Katonai Érdemérem) známá také jako Signum laudis, byla rakouské záslužné vyznamenání. Založil ho 12. března 1890 rakouský císař František Josef I. a byla udělována za vojenské zásluhy ve válce i v míru.

Vzhled vyznamenání

Odznakem je zlatá, stříbrná či bronzová medaile, převýšená císařskou korunou. Na aversu je znázorněna hlava Františka Josefa, okolo níž se vine nápis FRANCISCUS JOS. I. D. G. IMP. AUST. REX BOH. ETC. ET REX.APOST.HUNG. (František Josef I. z Boží milosti císař rakouský, král český atd. a král uherský). Na zadní straně je nápis SIGNUM LAUDIS (Odznak pochvaly) obklopený vavřínovo-dubovým věncem. Při druhém udělení byla medaile stříbrná. Zanikla s pádem rakousko-uherského mocnářství v roce 1918. V letech 1917 a 1918 se udělovala jiná verze medaile, a to s poprsím Karla I., přičemž medaile nebyla převýšena jednou korunou, ale hned dvěma - rakouskou a uherskou na vavřínové a dubové ratolesti.

stupně Vojenské záslužné medaile

Vojenská záslužná medaile měla zpočátku jediný stupeň reprezentovaný bronzovou medailí, postupem času se začaly rozlišovat 3 stupně. Zde jsou uvedeny vzestupně:

  • německy Militär-Verdienstmedaille – bronzová. V prosinci 1916 byly jako vyšší stupeň vyznamenání ve válečných časech na stuhu doplněny zkřížené meče.
  • německy Militär-Verdienstmedaille – stříbrná. Stříbrná verze vznikla 26. března 1911 a byla udělována těm, kteří již v minulosti obdrželi předchozí stupeň. Zpočátku stříbrná verze nahrazovala verzi původní, ale od dubna 1914 již bylo přípustné nosit oba tyto řády spolu.
  • německy Große Militär-Verdienstmedaille – zlatá medaile zvaná též Velký Signum Laudis. Tato verze byla udělena pouze třicetkrát. Dvacetosm nositelů byli důstojníci v generálské hodnosti, dalšími dvěma nositeli byli letecké eso Gottfried von Banfield a kryptolog Hermann Pokorny. Zatímco bronzová a stříbrná Vojenská záslužná medaile byla určena jen pro Rakousko-Uhersko, tzv. Velký Signum Laudis byl udělen deseti cizincům – devíti německým generálům a jednomu generálu osmanskému.

Známí nositelé Signum Laudis

Nositelé nepocházející z Rakouska-Uherska

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Habsburg Monarchy.svg

↑ Civil flag or Landesfarben of the Habsburg monarchy (1700-1806)
↑ Merchant ensign of the Habsburg monarchy (from 1730 to 1750)
↑ Flag of the Austrian Empire (1804-1867)
↑ Civil flag used in Cisleithania part of Austria-Hungary (1867-1918)
House colours of the House of Habsburg
Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria (1815).svg
Autor: Sodacan, Licence: CC BY-SA 3.0
Imperial Coat of Arms of the Empire of Austria, used from 1815 to 1866.
Signum Laudis 1917 Oostenrijk.jpg
Autor: Robert Prummel, Licence: CC BY-SA 3.0
Signum Laudis with war-ribbon
Signumlaudis dyplom.jpg
Signum Laudis - dyplom
AUT KuK Kriegsbande BAR.svg
Ribbon bar: War Ribbon (Kriegsbande) for Austro-Hungarian decorations (inter alia: Militär-Verdienstkreuz; Militär-Verdienstmedaille (Signum Laudis); Franz-Joseph-Orden; Tapferkeitsmedaille).