Vojenská známka
Vojenská identifikační známka (česky též hovorově Vojenská psí známka dle anglického Dog tag) je malý tenký kovový plíšek s vyraženým jednoznačným identifikačním číslem, který mají vojáci obvykle zavěšen na krku. Známka slouží především k přesné identifikaci mrtvých nebo těžce raněných vojáků v poli během válečných operací. Její výhoda spočívala v tom, že i po mnoha letech bylo možno identifikovat tělesné ostatky mrtvého vojáka a řádně jej pohřbít i s jeho jménem a příjmením. Dnes jde však také o módní doplněk.
Historie
První vojenské známky se začaly používat již v druhé polovině 19. století a používají se dodnes v mnoha armádách světa. Dnes se jedná, mimo jiné, také o specifický sběratelský artikl.
Vzhled identifikačních známek se liší dle národu, jenž je používá. Nejčastější a nejznámější je americká verze. Za zmínku stojí například německá verze (Bundeswehr), kde se jedná o jeden kus, který je rozlomitelný na dvě poloviny.
Po úmrtí vojáka v boji se známka nebo její odlomitelná část snímá z řetízku a vkládá pod jazyk pro pozdější identifikaci, pokud to stav ostatků dovoluje. Na známky se obvykle napsalo jméno, příjmení, trvalé bydliště[zdroj?] a krevní skupina.
Československo a Česká republika
V ČSSR byla kovová vojenská známka o rozměrech 30x15 mm vkládána na provázku do vojenské knížky.[1] Armáda ČR vybavuje české vojáky plíškem o rozměrech cca 25x15 mm, kde je uvedeno:
- příjmení a jméno (další příjmení nebo jména se uvádějí zkráceně za příjmením nebo jménem, pokud je nelze na osobní známce uvést v nezkrácené podobě),
- osobní číslo,
- označení státní příslušnosti podle mezinárodních standardů kódem CZE a
- krevní skupina.
Vojákovi se vydá sada osobní známky, kterou tvoří 2 stejné kusy osobní známky, 1 kus závěsného řetízku o délce 685 mm, 1 kus závěsného řetízku o délce 140 mm a 2 kusy chrániče. Osobní známka a řetízek jsou vyrobeny z korozivzdorné, žáruvzdorné, žáropevné a antialergické oceli, umožňující jejich sterilizaci a dekontaminaci. Voják v činné službě nosí vojenskou známku v sadě, a to tak, že řetízky jsou spojeny a na každém z nich je zavěšen 1 kus osobní známky. Voják v činné službě mimo stav ohrožení státu nebo válečný stav nosí sadu při sobě, nerozhodne-li služební orgán, že ji nosí na krku.[2]
Galerie
- Vojenská známka podle českého vzoru (od roku 2016)
- Německá vojenská známka z dob první světové války
- Vojenská známka jihoafrického námořnictva z dob druhé světové války
- Ruská vojenská známka
- Vojenské známky důstojníků polské armády zabitých Sovětským svazem při Katyňským masakru, vykopané v hromadných hrobech v Charkově
Odkazy
Reference
- ↑ Identifikční známky v československé armádě [online]. Válka.cz [cit. 2020-11-03]. Dostupné online.
- ↑ Vyhláška ministerstva obrany č. 328/2016 Sb., o stanovení vzoru dotazníku, vzorů vojenských dokladů a nakládání s nimi a vzoru osobní známky a pravidel jejího nošení. In: Sbírka zákonů. 2016. Dostupné online. § 7. Ve znění pozdějších předpisů. Dostupné online.
Související články
- Vojenská přísaha
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu vojenská známka na Wikimedia Commons
- CrocodileTear: What's your name soldier? The big problems with WWII German identification tags na YouTube (anglicky)
Média použitá na této stránce
Autor: Svenkaj, Licence: CC BY-SA 4.0
Vojenská známka ČSSR vložená ve vojenské knížce
Autor: Ivonna Nowicka, Licence: CC BY-SA 4.0
Miltary identity tags of Polish officers who were murdered by the Soviet secret police or NKVD in the part of the Katyn Massacre that was committed in Kharkov (nowadays Kharkiv in Ukraine) in April and March 1940. The Katyn Massacre is an umbrella term referring to the crime against the Polish nation in which at least 21,768 Polish military officers, auxiliary officers, policemen, border guards, prison guards were murdered at Stalin's order of 5 March 1940 in Katyn, Kalinin (nowadays Tver), Kharkov, Kiev, probably Minsk and other locations in a highly secretive operation. The army officers murdered constituted 45 per cent of the officer corps of Polish Land Forces.
These 49 military identity tags were found in the mass graves of the victims in Piatikhatki in Kharkov during excavations in 1991 and 1994-96. They are not all of the identity tags found there, as altogether 70+ identity tags have been found, there. The tags presented here are those put on display in the Katyn Museum in Warsaw.
The mass graves in Kharkov-Piatikhatki yielded the largest number of identity tags. In the mass graves of Katyn ca 6 were found, in Mednoye - 1 and in the single mass graves of the victims of the Katyn Massacre in Kyiv-Bykivnia also just one military identity tag was found.Vojenská známka
Autor: Whoosises, Licence: CC BY 3.0
One of two "dogtags" issued to members of the South African Navy during World War 2
(c) Postdlf, CC BY-SA 3.0
Dog tags of a World War II U.S. Army soldier. The tags included the name and address of his wife below his information. The small "A" in the upper left corner denotes his blood type; the small "M" below that his gas mask size (medium).