Vojtěch Říhovský

Vojtěch Adalbert Říhovský
Základní informace
Jinak zvanýV. Ř. Dubský
Narození21. dubna 1871
Dub nad Moravou
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí15. září 1950 (ve věku 79 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba a duchovní hudba
Povoláníhudební skladatel, sbormistr, varhaník a vydavatel
Nástrojevarhany
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěch Adalbert Říhovský (pseudonym V. Ř. Dubský) (21. dubna 1871 Dub nad Moravou - 15. září 1950 Praha) byl český hudebník a hudební skladatel. Proslul zejména v oblasti chrámové hudby.

Život

Narodil se v Dubu nad Moravou (okres Olomouc) v hudební rodině. Jeho otec i dědeček byli učitelé a ředitelé kůru v místním poutním chrámu Očišťování Panny Marie. Po studiích na německém reálném gymnáziu ve Šternberku a v Olomouci odešel do Prahy na C. a k. českou vysokou školu technickou. Technická studia však nebyla pro hudebně nadaného studenta příliš přitažlivá a proto přešel na Varhanickou školu, ze které odešel v roce 1889 (těsně před jejím sloučením s Konzervatoří). Z těchto let se také datují jeho první skladby. Dále studoval na operní a pěvecké škole Jana Ludevíta Lukese a v ústavu Arnošta Černého na Královských Vinohradech.

Po studiích v Praze působil ve svém rodišti jako učitelský pomocník. V roce 1902 se stal ředitelem kůru v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi. Kromě toho vyučoval v učitelském ústavu i soukromě a stal organizátorem hudebního života města jako všestranný hudebník a sbormistr.

V roce 1914 získal místo ředitele kůru v chrámu sv. Ludmily v Praze-Vinohradech. Stejně jako v Chrudimi i v Praze se věnoval mnoha dalším hudebním aktivitám. Mimo jiné byl sbormistrem Arcibiskupského semináře a účastnil se činnosti Obecné jednoty cyrilské v Praze. Byl také varhaníkem v kostele Panny Marie Královny míru v Praze Lhotce. Pro tento kostel složil píseň: Královno míru. Složil také píseň: Ó Srdce Páně, archo naší spásy.

Dílo

Těžiště jeho díla spočívá v chrámových skladbách, které jsou dodnes uváděny. Během svého života zkomponoval 27 mší na latinský text, z nichž nejznámější jsou např.:

  • Missa Loretta, op.3,
  • Missa Jubilaei Silemnis, op. 33,
  • Missa Pastoralis, op. 48.
  • Missa Sanctae Ludmilae, op. 68,
  • Missa B. Mariae de Lourdes, op. 92.

Dále 10 českých mší, 5 requiem, několik Te Deum, cca 50 graduale a stejný počet ofertorií, pangelingua (80 latinských a 40 českých), litanie, pohřební zpěvy, koledy a další příležitostnou hudbu pro církevní účely. Z rozměrnějších děl je známa Velkopáteční kantáta, op.68.

Mimo chrámovou hudbu komponoval zejména pro klavír a sborové skladby. Velmi populární byly jeho sbírky instruktivních skladeb pro klavír, varhany, housle a malé komorní soubory.

Například:

  • Dětským srdéčkům (Lidové písně a říkadla pro klavír v snadném slohu)
  • Pod vánočním stromkem (Pět snadných transkripcí na Vánoční písně pro klavír na 2 ruce)

Literatura

  • Vladimír Balthasar: Vojtěch Říhovský. (S katalogem dosavadních skladeb Vojtěcha Říhovského.) Urbánek, Praha 1921.
  • Jaroslav Dušek: Vojtěch Říhovský a jeho životní dílo. K šedesátým narozeninám skladatelovým. Obecná jednota Cyrilská, Praha 1931 (rovněž zahrnuje katalog).
  • Československý hudební slovník osob a institucí II. (M–Ž), 1965, Státní hudební vydavatelství, Praha
  • F. M. Hradil: K jubileu Vojtěcha Říhovského. In: Hudební obzor: časopis věnovaný zájmům umění hudebníků a divadla, zvláště Moravy a Slezska. Moravská Ostrava - Mariánské Hory: Karel Budík, 20.04.1921, 3(3), str. 1–3. Dostupné také z: https://cdk.lib.cas.cz/uuid/uuid:12a60d92-00e7-4a4a-9165-634560fcd816.
  • F. M. Hradil: K jubileu Vojtěcha Říhovského (dokončení). In: Hudební obzor: časopis věnovaný zájmům umění hudebníků a divadla, zvláště Moravy a Slezska. Moravská Ostrava - Mariánské Hory: Karel Budík, 05.05.1921, 3(4-5), str. 1–3. Dostupné také z: https://cdk.lib.cas.cz/uuid/uuid:1f250170-80ef-11eb-b969-001b63bd97ba.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Vojtěch Říhovský (1871–1950).jpg
Vojtěch Říhovský (1871 - 1950), Český hudební skladatel.