Vojtěchov (rozhledna)

Vojtěchovská rozhledna
Vojtěchovská rozhledna, pohled od jihozápadu, dominanta nad obcí Vojtěchov v krajinné oblasti Železných hor
Vojtěchovská rozhledna, pohled od jihozápadu, dominanta nad obcí Vojtěchov v krajinné oblasti Železných hor
Základní informace
Konstrukceocelová, dolní část beton obložený kamenem, výplně dřevo
Kóta paty589,9 m n. m.
Rok vzniku2010
StátČeskoČesko Česko
KrajPardubický kraj
OkresChrudim
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby16,5 m
Počet schodů59
Počet vyhlídkových
plošin
3
Stavpřístupná sezónně
Poznámka
Lokalita je součástí Národního geoparku Železné hory
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vojtěchovská rozhledna stojí v krajinné oblasti Železných hor, na jihovýchodním okraji Kameničské vrchoviny,[1] ve vrcholové části nepojmenované svahové kupy (589,9 m n. m.), z hlediska administrativně správního na katastrálním území obce Vojtěchov v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje v České republice.[2]

Věž vysoká 16,5 m využívá vyvýšeniny nad obcí Vojtěchov s pomístním názvem (anoikonymum) Kladenský kopec, na vrcholu svahové kupy stejnojmenný trigonometrický bod (č. 9 trigonometrického listu 2420) s nivelací 589,93 m n. m., žulový terénní patník České státní trigonometrické sítě leží ve vzdálenosti 7,9 m na jihozápad od paty rozhledny v lokalitě zemědělských pastvin, na rozhraní katastrálních území Vojtěchov u Hlinska a Kladno u Hlinska.[3]

Lokalita s loukami a rozhlednou leží nad rozhraním se Skutečskou pahorkatinou, pro horopisnou jednotku je významným rozhledovým místem. Východně od rozhledny silnice III/3061 spojující obec Vojtěchov se silnicí I/34 (úsek HlinskoKrouna), ve vzdálenosti 6,5 km centrum města Hlinska po silnici I/34, tvořící jižně od rozhledny hranici Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Zvláště chráněné území nad silnicí I/34 zahrnuje svahy hřebene Železných hor.

Z rozhledny viditelná zalesněná vrcholová část hřbetu Železných hor se táhne v nadmořských výškách od Medkových kopců (638 m) k vrcholu Čertovina (655 m), Dědovský kopec (675,6 m), Na Bahnech (662,7 m) a Kořenný kopec (666,8 m) směrem ke Krouně, svahy klesají severo-severovýchodním směrem (ve směru rozhledny), přerušované terénními zářezy s potoky Raná (Vojtěchovský potok), Dolský, Kotelský a prameništěm říčky Žejbro.[2]

V rámci geomorfologického členění tvaru zemského povrchu (georeliéfu) Česka je lokalita součástí Sečské vrchoviny, překrývaná územím Národního geoparku Železné hory.[1]

Konstrukce rozhledny

Ocelová konstrukce, čtyřboká a k vrcholu se zužující, přibližně do poloviny výšky stavby (do výše dvou pater) v betonu obloženém žulovým kamenem. V přízemí vybudováno obslužné zázemí s pokladnou a prodejem upomínkových předmětů, k nejvyšší vyhlídkové plošině směřuje 59 schodů. Horní polovinu stavby tvoří otevřená kovová konstrukce se třemi plochou zmenšujícími se vyhlídkovými plošinami, propojenými točitým schodištěm. Pro výplně kovové konstrukce (zábradlí) a stříšky ochozů použito dřevo. Na nejvyšší vyhlídkové plošině ve výšce 11,7 m instalovaný dalekohled (mincemi placený průhled), v madle zábradlí vyhlídkové plošiny tabulky upozorňující na některé viditelné body v krajině.[4]

Historie stavby

Autor projektu rozhledny Milan Chvojka, stavbu realizovalo více regionálních firem. Výstavba zahájena v roce 2008, investorem obec Vojtěchov (náklady zhruba 3,9 mil. Kč), finanční dotace (více než 0,5 mil. Kč) Pardubický kraj.

Žulové kameny vhodného zabarvení na obklad dolní betonové části dovezeny z Horních Dvorců u Jindřichova Hradce. Výstavba zdržena krádeží zhruba pěti tun žulových kamenů a nedostatkem finančních prostředků, v letních měsících roku 2010 dokončena. Ve vrcholové části rozhledny je instalovaná webová kamera (záběr přibližně severním směrem, prezentován na oficiálních stránkách obce Vojtěchov).

Rozhledna otevřena veřejnosti dne 10. července 2010 s názvem odvozeným od obce Vojtěchov, která je provozovatelem rozhledny.[4]

Výhled 

Vyhlídka ze tří plošin do krajinných oblastí geomorfologických celků:[1]

Při dobré viditelnosti lokality Východolabské tabule a Orlické tabule, také pohoří Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník a částečně i Hrubý Jeseník s jejich některými vrcholy a významnými orientačními body. Výrazné výškové body v krajině např. Kunětická hora (315 m n. m.), Velká Deštná (1116 m n. m.) a další vrcholy Orlických hor, Králický Sněžník (1423 m n. m.), Sněžka (1603 m n. m.), též objekty: letiště Skuteč, radiokomunikační věž Pardubice, Opatovická elektrárna, Kunětická hora, věž hradu (356 m n. m.).[4]

Viditelné části měst a obcí ve vzdalujících se lokalitách: Vojtěchov a okolní vesnice, částečně Včelákov, Skuteč, Štěpánov, Zderaz a Paseky, Střemošice, Leština a Františky, Chrudim, Pardubice, při dobré viditelnosti Hradec Králové a další.

Přístup

Otevřená dle sezóny, informace o provozní době na webových stránkách obce Vojtěchov.[5] Příchod cestou zpevněnou štěrkem (posyp) od silnice III/3061 (úsek odbočka ze silnice I/34 u obce Kladno – Vojtěchov), u silnice kapacitně malé parkoviště se štěrkovou plochou.

Turistika

Vojtěchovská rozhledna, pohled od severo-severozápadu, turistický cíl s vyhlídkou do krajiny Železných hor, při dobré viditelnosti Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník aj.

Vojtěchovská rozhledna uvedená na turistické mapě „Vysokomýtsko a Skutečsko“ vydané v edici Klubu českých turistů (mapový list 47 v měřítku 1:50 000).[6] Rozhledna vzdálená zhruba 100 m od silnice III/3061 do Vojtěchova a 400 m od silnice I/34 s autobusovou zastávkou v obci Kladno (Kladno, křižovatka).

Od železniční zastávky Vojtěchov na trati 238 (Pardubice – Havlíčkův Brod) vzdálenost přibližně 1,8 km po místní komunikaci a silnici III/3061 v trase cyklostezky č. 4122.

Turistické informační centrum v městě Hlinsko (6,5 km), v památkové zóně Betlém.

Turistické trasy

Přímo k rozhledně nejsou vedeny značené pěší turistické trasy, obcí Vojtěchov vedena cyklotrasa č. 4122, obcí Raná ve vzdálenosti cca 2,8 km cyklotrasa č. 18.[7]

V okolí:

  • červená turistická značka červeně značená, úsek Dědová (cca 2,7 km po silnici III.třídy, v trase cyklostezky č. 4122) – Oldřiš (cca 3,5 km po silnici III. třídy a místní komunikaci) – Krouna (z Oldřiše dále po trase cca 1,3 km)
  • žlutá turistická značka žlutě značená, úsek Hlinsko – Ratajské rybníky – Dědová (cca 150 m po červeně značené a dále, viz červeně značená turistická trasa výše)
  • modrá turistická značka modře značená, úsek Hlinsko – Horní Babákov – Dolní Babákov – Včelákov, z Horního Babákova cca 8,5 km po místních komunikacích a silnicích směr Holetín – Raná – Vojtěchov.

Dopravní cesty

Silnice

  • Silnice I/34; úsek Hlinsko – Krouna
  • Silnice III/3061; úsek Vojtěchov – zaústění do silnice I/34 v katastru Kladno u Hlinska

Železnice

Železniční trať Pardubice – Havlíčkův Brod (trať č. 238), úsek Pokřikov – Vojtěchov, železniční zastávka. Přepravu zajišťuje národní dopravce České dráhy, spoje objednává Pardubický kraj v úseku Pardubice – Hlinsko v Čechách.

Odkazy

Reference

  1. a b c Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Agentura ochrany přírody a krajiny: Geomorfologické jednotky [online]. [cit. 2017-08-08]. Aplikace MapoMat. Dostupné online. 
  2. a b Český úřad zeměměřický a katastrální. Základní mapa České republiky: kompozice Vojtěchov a okolí [online]. [cit. 2021-11-06]. Dostupné online. 
  3. Zeměměřický úřad ČR. Bodová pole: Kladenský kopec [online]. [cit. 2021-11-06]. Dostupné online. 
  4. a b c Vojtěchovská rozhledna. [s.l.]: Obecní úřad Vojtěchov Tiskovina, dostupnost: Vojtěchovská rozhledna, TIC Hlinsko. 
  5. Obec Vojtěchov [online]. [cit. 2017-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-08. 
  6. Klub českých turistů. Vysokomýtsko a Skutečsko. Mapový list č. 47. 5. vyd. Praha: Trasa, 2012. ISBN 978-80-7324-339-5. Mapa v měřítku 1:50 000. 
  7. Seznam.cz. Turistická mapa Česka: kompozice Vojtěchovská rozhledna a okolí [online]. Mapy.cz [cit. 2017-08-08]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Stripe-marked trail red.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - červená.
Stripe-marked trail yellow.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - žlutá.
Stripe-marked trail blue.svg
Pásové značení turistických cest v terénu České republiky - modrá.
Vojtěchovská rozhledna, CZ170807-085.jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 4.0
Vojtěchovská rozhledna v krajinné oblasti (geomorfologický celek) Železných hor, pohled ze severo-severozápadu, vpravo od věže označení (bílo-červená tyč) výškového bodu Kladenský kopec (589,93 m n. m.), katastrální území obce Vojtěchov, místní název lokality "Na hrbovatkách". Foto lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Vojtěchov, Kameničská vrchovina.
Vojtěchovská rozhledna (EU-CZ).jpg
Autor: Josef Kreuz (PEPan), Licence: CC BY-SA 3.0
Vojtěchovská rozhledna je jednou z rozhleden v Železných horách. Je postavena na vyvýšenině nad obcí, na katastrálním území Vojtěchov v okrese Chrudim náležejícím do Pardubického kraje. Pojmenování rozhledny pochází od názvu obce. Foto lokace: Česko, Pardubický kraj, obec Vojtěchov.