Volby prezidenta USA 2016

volby prezidenta Spojených států amerických v roce 2016
StátUSA
Druh volebprezidentské
Volební termín8. listopadu 2016
Předchozí volby2012
Následující volby2020
Volební účast538 členů sboru volitelů (270 volitelů potřeba k vítězství; počet vychází ze sčítání lidu 2010, v závislosti na počtu obyvatel žijících v každém z nich)
Výsledky
Donald Trump
Hillary Clintonová
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Donald TrumpHillary Clintonová
New YorkNew York
republikánidemokraté
spolukandidát Mike Pencespolukandidát Tim Kaine
304[1] volitelů227[1] volitelů
30 + Me-02[1] ve státech20 + DC[1] ve státech
62 984 825[1] hlasů65 853 516[1] hlasů
46,1[1] %48,2[1] %
Mapa volitelů podle vítězství kandidátů ve státech a D.C.
Mapa volitelů podle vítězství kandidátů ve státech a D.C.
Gary Johnson
Jill Steinová
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Gary JohnsonJill Steinová
New YorkMassachusetts
libertariánizelení
spolukandidát Bill Weldspolukandidát Ajamu Baraka
Darrell CastleEvan McMullin
Darrell CastleEvan McMullin
TennesseeUtah
státoprávnínezávislý
spolukandidát Scott Bradleyspolukandidát Mindy Finnová

Volby prezidenta USA v roce 2016 se konaly v úterý 8. listopadu 2016, jakožto 58. nepřímé volby prezidenta Spojených států v pořadí. Občané svými hlasy vybrali volitele kandidátů, kteří pak jako sbor volitelů zvolili prezidenta a viceprezidenta. Rozhodující většinu hlasů volitelů, a to 306, získal republikán Donald Trump, čímž porazil kandidátku Demokratické strany Hillary Clintonovou, pro kterou hlasovalo 232 volitelů.[2][3] Donald Trump se stal prezidentem 20. ledna 2017, kdy nahradil Baracka Obamu, jemuž třetí kandidaturu neumožňuje XXII. dodatek Ústavy, jenž stanovuje, že každý prezident může být zvolen na nejvýše dvě volební období.

Donald Trump byl 19. prosince 2016 zvolen v pořadí 45. prezidentem Spojených států americkýchMike Pence 48. viceprezidentem.[4] Jejich demokratičtí protikandidáti Hillary Clintonová a kandidát na viceprezidenta Tim Kaine nezískali většinu hlasů volitelů, ale dostali o 2 868 691 více hlasů voličů (rozdíl 2,1 %). Došlo tak již popáté v historii k situaci, kdy se vítězem voleb stal kandidát, který nevyhrál nejvíce hlasů v lidovém hlasování (1824, 1876, 1888, 2000 a 2016).

Při hlasování sboru volitelů hlasovalo deset volitelů pro jiného kandidáta než přislíbili dle výsledků voleb z 8. listopadu. Tři z těchto hlasů byly zneplatněny na základě zákonů v domovských státech rozdílně hlasujících volitelů a hlas byl následně připsán kandidátu jemuž byl původně přislíben. Ze zbytku hlasů ztratil republikánský kandidát Donald Trump dva hlasy (po jednom hlasu pro republikány Johna Kasiche a Rona Paula) a kandidátka Demokratů Hillary Clintonová ztratila hlasů pět (tři hlasy získal Colin Powell, po jednom hlasu Bernie Sanders a Faith Spotted Eagle).

Harmonogram voleb

  • únor až červenec 2016 – primárky
V primárkách byli vybíráni kandidáti na úřad prezidenta v rámci jednotlivých stran. První demokratické a republikánské shromáždění se uskutečnila 1. února 2016 v Iowě, první primárky pak 9. února v New Hampshire.
  • duben až srpen 2016 – konventy
Po skončení primárek zvolili straničtí delegáti prezidentského kandidáta na tzv. konventu, a to dle výsledků voleb v jednotlivých státech Unie a vnitřních pravidel každé ze stran.
  • září a říjen 2016 – debaty
Celkem se uskutečnily tři oficiální debaty prezidentských kandidátů a jedna diskuse viceprezidentských kandidátů.
  • 8. listopadu 2016 – volební den
Volebním dnem (Election Day) je vždy první úterý po prvním pondělí v listopadu prezidentského volebního roku. Občané v unijních státech a kolumbijském distriktu oficiálně hlasují pro volitele kandidátů.
  • 19. prosince 2016 – vyhodnocení hlasů volitelů
Volitelé vybraní občany během listopadové volby se scházejí v první pondělí po druhé prosincové středě v hlavním městě unijního státu, aby příslušnému kandidátu odevzdali hlasy. Vítězným kandidátem se v každém státu stává ten, jenž od volitelů obdrží nejvyšší počet hlasů. Volitelé se při své volbě řídí hlasováním občanů, ačkoli v některých státech nejsou jejich preferencí ze zákona vázáni.
Vítěznému kandidátu jsou pak v daném státě připsány všechny hlasy volitelů, kterými stát disponuje. Jedná se o většinový volební systém („vítěz bere vše“). Výjimku tvoří Nebraska a Maine, kde takový výsledek nemusí automaticky nastat v důsledku odlišné metody přerozdělování hlasů.[5] Následně jsou do Washingtonu, D.C. odeslány oddělené lístky se jmény kandidáta na úřad prezidenta a na úřad viceprezidenta (proceduru volby upravuje XII. dodatek Ústavy).
  • 6. ledna 2017 – sečtení hlasů volitelů v Kongresu
Dne 6. ledna, v roce po setkání volitelů ve státech, se uskutečňuje společná schůze obou komor Kongresu. Předseda Senátu ex officio, tj. viceprezident, předčítá došlé hlasy volitelů z unijních států. Kandidát, jenž dosáhne většiny, tj. získá alespoň 270 z celkových 538 volitelů, se stává prezidentem.
Sbor volitelů, jenž se fyzicky neschází (ale hlasy zasílá), čítá 538 členů. Z toho 435 volitelů odpovídá mandátům Sněmovny reprezentantů a 3 volitelé jsou delegováni za District of Columbia (podle XXIII. dodatku Ústavy má distrikt právo na nejnižší počet volitelů vyskytující se v unijním státu). Dalších 100 volitelů odpovídá mandátům Senátu, z toho vždy 2 na jeden stát.
  • 20. ledna 2017 – inaugurace
Zvolený prezident a viceprezident složí přísahu. Dle tradice by tak měli učinit do rukou předsedy Nejvyššího soudu.

Kandidáti

Republikánská strana

Na clevelandském nominačním sjezdu konaném 18.–21. července 2016 v Quicken Loans Arena[6][7] byl za prezidentského kandidáta vybrán Donald Trump a na úřad viceprezidenta potvrzen Mike Pence. Cleveland hostil republikánskou konvenci potřetí v historii a poprvé od roku 1936.[8] Kvórum k zisku nominace z 2 472 přítomných delegátů činilo 1 237 hlasů.[9][10]

Nominanti

Související informace naleznete také v článku Republikánské primárky voleb prezidenta USA 2016.
Republican Party (United States)
Republican Party (United States)
Nominanti Republikánské strany
Donald TrumpMike Pence
na prezidentana viceprezidenta
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Předseda
The Trump Organization
(1971–2017')
50.
guvernér Indiany
(2013–2017)

Kandidáti

Mezi významnými kandidáty, kteří oznámili kandidaturu byli:

  • Mark Everson, bývalý komisař finanční správy a prezident Červeného kříže Spojených států z Mississippi[11][12][13]
  • Jack Fellure, bývalý inženýr ze Západní Virginie; v roce 2012 kandidoval za Prohibition Party[14]
  • Andy Martin, přívrženec konspirační teorie Obamova narození, kandidát z New Yorku, opakovaně se uchází o úřad[15][16]
  • Jimmy McMillan, kandidát z New Yorku, opakovaně se uchází o úřad[17]

Odstoupení v průběhu kampaně

Výběr viceprezidentského kandidáta

Kandidát na viceprezidenta: Mike Pence
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Guvernér Indiany Mike Pence byl Donaldem Trumpem oficiálně představen za spolukandidáta a případného viceprezidenta Spojených států během tiskové konference v New Yorku

Několik velkých amerických médií již 14. července 2016 oznámilo, že se spolukandidátem stane guvernér Mike Pence. Tuto informaci Donald Trump potvrdil o den později na twitterovém účtu a dodal, že k formálnímu oznámení dojde 16. července během tiskové konference.[30][31][32][33][34] Na manhattanské tiskovce pak Mike Pence prohlásil, že mu Trumpův volební štáb sdělil datum jeho výběru, k němuž došlo 13. července.[35] Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách je Mike Pence designovaným viceprezidentem USA.

Potenciální kandidáti

Následující osoby byly zmíněny jako možní kandidáti na úřad viceprezidenta USA v rámci kandidatury Donalda Trumpa:[36][37][38][39][40][41][42][43][44][45]

Zúžený výběr

V červenci 2016 Trump zúžil výběr možných spolukandidátů (tzv. running mates) na tři osoby.

Demokratická strana

Související informace naleznete také v článku Demokratické primárky voleb prezidenta USA 2016.

Nominanti

Democratic Party (United States)
Democratic Party (United States)
Nominanti Demokratické strany
Hillary ClintonováTim Kaine
na prezidentkuna viceprezidenta
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
67.
ministryně zahraničních věcí
(2009–2013)
senátor za Virginii
(2013–současnost)

Kandidáti

Mezi významnými kandidáty, kteří oznámili kandidaturu byli:

Odstoupení v průběhu kampaně

Výběr viceprezidentského kandidáta

Kandidát na viceprezidenta: Tim Kaine
Tim Kaine, bývalý guvernér státu Virginie a její současný senátor, byl kandidátem na viceprezidenta za Demokratickou stranu.

Hillary Clintonová oznámila 23. července 2016, že jejím kandidátem na viceprezidenta se stal senátor za stát Virginie Tim Kaine.[66]

Potenciální kandidáti

Následující osoby byly zmíněny jako možní kandidáti na úřad viceprezidenta USA v rámci kandidatury Hillary Clintonové:[67][68][69][70][71]

Menší strany a nezávislí kandidáti

Ve volbách kandidovala řada nezávislých kandidátů a také nominanti z dalších stran, mimo dva hlavní politické subjekty. Z této skupiny uchazečů měli dle matematického modelu největší šanci kandidát libertariánů a bývalý guvernér Nového Mexika Gary Johnson, a také předpokládaná kandidátka zelených Jill Steinová, která 15. června 2016 oznámila, že si zajistila dostatek delegátů pro nominaci.[72][73]

K dalším kandidátům patřili Evan McMullin a Darrell Castle. McMullin je bývalý republikán, který se v srpnu roku 2016 rozhodl ucházet o prezidentský úřad jako nezávislý. Představoval konzervativní alternativu k Donaldu Trumpovi.[74] Darrell Castle byl kandidátem za paleokonzervativní Státoprávní stranu.[75]

Libertariánská strana

Související informace naleznete také v článku Libertariánská strana (USA).

Nominanti Libertariánské strany

Gary JohnsonBill Weld
na prezidentana viceprezidenta
29. guvernér Nového Mexika
(1995–2003)
68. guvernér Massachusetts
(1991–1997)

Strana zelených

Související informace naleznete také v článku Strana zelených (USA).
Nominanti Strany zelených
Jill SteinováAjamu Baraka
na prezidentkuna viceprezidenta
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Lékařka
z Lexingtonu v Massachusetts
Aktivista
z Washingtonu, D.C.

Státoprávní strana

Související informace naleznete také v článku Státoprávní strana (USA).
Nominanti Státoprávní strany
Darrell CastleScott Bradley
na prezidentana viceprezidenta
Advokát
z Memphisu v Tennessee
Businessman
z Utahu

Nezávislí kandidát

Nezávislí kandidáti
Evan McMullinMindy Finnová
na prezidentana viceprezidentku

Celonárodní stranické sjezdy – konventy

Počet volitelů podle států pro volby 2012, 2016 a 2020 na základě sčítání lidu 2010.
Počet volitelů platný pro období 2010–2020:
     beze změny k období 2000–2010
     navýšen k období 2000–2010
     snížen k období 2000–2010

Po ukončení primárních stranických voleb probíhaly celonárodní sjezdy – konventy, které vybraly kandidáty do prezidentských voleb. Delegáti hlasovali pro uchazeče, který v jejich státě získal největší podporu. U dvou největších stran pořádal první sjezd tradičně opoziční subjekt.

Státoprávní strana
Libertariánská strana
Republikánská strana
Demokratická strana
Strana zelených

Debaty prezidentských voleb

Dne 23. září 2015 byly zveřejněny informace ke třem prezidentským debatám a jedné diskusi viceprezidentských kandidátů.[83][84][85] Podle průzkumu agentury Rasmussen Report byla většina amerických voličů přesvědčena, že moderátoři budou v debatách stranit Hillary Clintonové.[86]

Debaty prezidentských voleb USA 2016
č.datummísto konáníměstomoderátordemokratrepublikán
 
P1
 
   26. září 2016   
Hofstra University
   Hempstead, New York   
Lester Holt
Hillary ClintonováDonald Trump
 
VP
 
4. října 2016
Longwoodská univerzita
   Farmville, Virginie   
Elaine Quijanová
Tim KaineMike Pence
 
P2
 
9. října 2016
   Washingtonova univerzita v St. Louis   
   St. Louis, Missouri   
Martha Raddatzová
Anderson Cooper
Hillary ClintonováDonald Trump
 
P3
 
19. října 2016
Nevadská univerzita v Las Vegas
   Paradise, Nevada   
Chris Wallace
Hillary ClintonováDonald Trump
P1/2/3 – 1., 2., 3. prezidentská debata; VP – viceprezidentská debata

Průběh předvoleb

Mezi 1. únorem a 14. červnem 2016 probíhaly v padesáti unijních státech, Kolumbijském distriktu a amerických teritoriích primárky a tzv. kaukusy – volební shromáždění občanů, ve kterých byli registrovanými voliči nepřímo voleni či vybírání prezidentští nominanti Republikánů a Demokratů určením delegátů. Na celostranických konventech pak takto určení delegáti, v případě Demokratů i superdelegáti zvolili nominanta na úřad prezidenta, a následně i na úřad viceprezidenta, kteří tak byli vysláni do hlavního klání v listopadu. Sjezd republikánských delegátů se konal mezi 18. a 21. červencem 2016 v ohijském Clevelandu, zatímco konvence Demokratů se uskutečnila mezi 25. a 28. červencem 2016 v největším pensylvánském městě Filadelfii.

Podnikatel a televizní hvězda Donald Trump se oficiálně stal republikánským kandidátem 19. července 2016, poté co porazil dva zbývající rivaly, senátora Teda Cruze a guvernéra Johna Kasicha, v republikánských primárkách. Bývalá ministryně zahraničních věcí a první dáma Hillary Clintonová se stala kandidátem Demokratické strany 26. července 2016, poté co porazila vermontského senátora Bernieho Sanderse ve stranických primárkách. Stala se tak první ženou v historii Spojených států, které se podařilo docílit nominace v rámci velké politické strany.[87][88][89] Také je to poprvé od roku 1944, kdy obě hlavní strany, Demokraty a Republikány, zastupují kandidáti ze stejného státu. Budoucí prezident bude pravděpodobně poprvé od Franklina Roosevelta, a jeho úřadování v období 1933–1945, z New Yorku.

Průběh voleb

Předčasné odevzdání hlasu ve volbách

Možnost předčasného odevzdání hlasu byla populárnější než v předchozích volbách a k 27. říjnu ji využilo 12,5 milionu voličů ze 37 států, které takovou možnost povolily. Podle odhadů mohlo tuto možnost celkově využít před otevřením volebních místností 8. listopadu až 40 milionů lidí.[90]

Přepočítání hlasů

Ke konci listopadu 2016 se začaly objevovat spekulace, že prezidentské volby roku 2016 byly v některých státech zmanipulované. Někteří politici se vyslovili pro přepočítání hlasů. Hillary Clintonová podle platného volebního systému nevyhrála, i když měla náskok zhruba 2,5 milionu hlasů voličů. Získala totiž méně volitelů, přičemž rozhodující byla skutečnost, že Donald Trump zvítězil (i když poměrně těsně) ve státech Wisconsin, Michigan a v Pensylvánii. Pro přepočítání hlasů v těchto státech se vyslovila kandidátka za Stranu zelených Jill Steinová, která vybrala peníze pro přepočítání hlasů. Její nedůvěru vzbudily hlasy, které byly odevzdány pomocí volebních přístrojů a zaslány elektronicky.

Jill Steinová postupně podala v zákonných lhůtách žádosti o přepočítání hlasů ve všech třech jmenovaných státech. Nashromáždila téměř dostatek potřebných finančních prostředků, aby se hlasy mohly přepočítat. Dne 3. prosince však žádost o přepočítání hlasů v Pensylvánii stáhla. Tím odpadla poslední možnost, že by výsledky prezidentských voleb ještě mohly být zvráceny v Trumpův neprospěch.[91]

Demokratická senátorka Barbara Boxter chce v Kongresu USA projednat zákon o zrušení systému volitelů, ale velké šance podle politologů nemá, jelikož kongres po volbách ovládají republikáni.

Vyšetřování ruského vlivu na volby

Po volbách se vyskytla řada spekulací ohledně jejich možného ovlivňování z ruské strany. Zvláštní vyšetřovatel a bývalý ředitel FBI Robert Mueller od května 2017 vyšetřoval potenciální tajné napojení Trumpovy kampaně na Rusko. Sám zvolený prezident Trump to odmítal a ruský prezident Putin rovněž vměšování popíral. V březnu 2019 předal Mueller svou závěrečnou zprávu americkému ministrovi spravedlnosti Williamu Barrovi. Sněmovna reprezentantů rovněž v březnu schválila nezávaznou rezoluci vyzývající k předání zprávy poslancům Kongresu a jejímu zveřejnění.[92] Předchozí ministr spravedlnosti Jeff Sessions již v březnu 2017 prohlásil, že se kvůli možnému střetu zájmů vzdává dohledu na Muellerovým vyšetřovacím týmem.[93]

V souvislosti s vyšetřováním Mueller zjistil provinění někdejšího šéfa Trumpova volebního štábu, lobbistu Paula Manaforta. Ten ve štábu působil pět měsíců a dva měsíce jej vedl.[94] V minulosti pracoval také pro bývalé prezidenty Geralda Forda, Ronalda Reagana a George Bushe.[95] V srpnu 2016 byl odejit, když se na veřejnost dostala informace, že v minulosti vydělal mnoho peněz za to, že byl poradcem proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, svrženého v roce 2014.[94] Manafort byl obviněn z daňových a bankovních podvodů, za roky 2010-2014 měl americkým úřadům zatajit celkem 16,5 milionu dolarů.[94] V srpnu 2018 byl Manafort porotou částečně uznán vinným (v osmi bodech obžaloby, v dalších deseti se porota neshodla[96]).[93] Ve stejný čas se někdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen přiznal mimo jiné k manipulacím s financováním voleb na pokyn Donalda Trumpa. Ten jej následně obvinil ze lži.[93] Paul Manafort také v polovině září 2018 přistoupil na dohodu s vyšetřovateli a přiznal vinu v případě konspirace proti USA a v případě spiknutí za účelem bránění spravedlnosti. Předtím vinu popíral a také Trump se jej opakovaně zastal.[95] Mueller však v listopadu 2018 obvinil Manaforta ze lhaní vyšetřovatelům FBI a porušení dohody.[96] Podle deníku The Guardian se měl Manafort navíc v letech 2013, 2015 a v březnu 2016 sejít na ekvádorském velvyslanectví v Londýně se spoluzakladatelem serveru WikiLeaks Julianem Assangem - nějaký čas po poslední schůzce server zveřejnil informace získané z e-mailů ukradených ze serveru Demokratické strany. Manafort tvrzení o schůzkách s Assangem popřel.[96] V březnu 2019 soud vyměřil Manafortovi téměř čtyřletý trest za daňové a finanční podvody,[97] o týden později následoval další, asi šestiletý trest vězení za spiknutí, k němuž se Manafort přiznal v rámci dohody.[98] Žádný z Manafortových případů však přímo s prezidentskými volbami nesouvisel, byly ovšem odhaleny v souvislosti s vyšetřováním.[98] Podle agentury AP a CNN zvláštní vyšetřovatel Mueller v souvislosti s dokončením zprávy nedoporučil obvinit žádné další osoby.[92]

Výsledky voleb

Hlasy voličů
Clintonová
48,18 %
Trump
46,09 %
Johnson
3,28 %
Steinová
1,07 %
Ostatní
1,38 %
Hlasy volitelů – prezident
Trump
56,51 %
Clintonová
42,19 %
Powell
0,56 %
Kasich
0,19 %
Paul
0,19 %
Sanders
0,19 %
Spotted Eagle
0,19 %
Hlasy volitelů – viceprezident
Pence
56,69 %
Kaine
42,19 %
Warrenová
0,37 %
Cantwellová
0,19 %
Collinsová
0,19 %
Fiorinová
0,19 %
LaDukeová
0,19 %

Výsledky dle jednotlivých států

Většina států přiděluje hlasy volitelů metodou "vítěz bere vše", kdy kandidát s nejvíce hlasy v daném státě získává všechny volitele daného státu. Výjimkou jsou státy Maine a Nebraska, které přidělují celostátnímu vítězi dva hlasy a jeden hlas vítězi v konkrétním kongresového volebního obvodu.

Ve státě vyhrála ClintonováVe státě vyhrál Trump
Stát
(nebo volební obvod)
Hillary Clintonová
(Demokraté)
Donald Trump
(Republikáni)
Gary Johnson
(Libertariáni)
Jill Stein
(Zelení)
Evan McMullin
(Nezávislí)
OstatníRozdíl prvního a druhéhoCelkem
hlasů
Zdroj
Hlasů%VolitelůHlasů%VolitelůHlasů%VolitelůHlasů%VolitelůHlasů%VolitelůHlasů%VolitelůHlasů%
Alabama729 54734,36 %1 318 25562,08 %944 4672,09 %9 3910,44 %21 7121,02 %588 70827,73 %2 123 372[99]
Aljaška116 45436,55 %163 38751,28 %318 7255,88 %5 7351,80 %14 3074,49 %46 93314,73 %318 608[100]
Arizona1 161 16745,13 %1 252 40148,67 %11106 3274,13 %34 3451,33 %17 4490,68 %1 4760,06 %91 2343,55 %2 573 165[101]
Arkansas380 49433,65 %684 87260,57 %629 9492,64 %9 4730,84 %13 1761,17 %12 7121,12 %304 37826,92 %1 130 676[102]
Colorado1 338 87048,16 %91 202 48443,25 %144 1215,18 %38 4371,38 %28 9171,04 %27 4180,99 %−136 386−4,91 %2 780 247[103]
Connecticut897 57254,57 %7673 21540,93 %48 6762,96 %22 8411,39 %2 1080,13 %5080,03 %−224 357−13,64 %1 644 920[104]
Severní Dakota93 75827,23 %216 79462,96 %321 4346,22 %3 7801,10 %8 5942,49 %123 03635,73 %344 360[105]
Jižní Dakota117 45831,74 %227 72161,53 %320 8505,63 %4 0641,10 %110 26329,79 %370 093[106]
Delaware235 60353,09 %3185 12741,72 %14 7573,32 %6 1031,37 %7060,16 %1 5180,34 %−50 476−11,37 %443 814[107][108]
District of Columbia282 83090,48 %312 7234,07 %4 9061,57 %4 2581,36 %6 5512,52 %−270 107−86,78 %311 268[109]
Florida4 504 97547,82 %4 617 88649,02 %29207 0432,20 %64 3990,68 %25 7360,28 %112 9111,20 %9 420 039[110]
Georgie1 877 96345,64 %2 089 10450,77 %16125 3063,05 %7 6740,19 %13 0170,32 %1 6680,04 %211 1415,13 %4 114 732[111][112]
Havaj266 89162,22 %3128 84730,03 %15 9543,72 %12 7372,97 %4 5081,05 %1−138 044−32,18 %428 937[113]
Idaho189 76527,49 %409 05559,26 %428 3314,10 %8 4961,23 %46 4766,73 %8 1321,18 %219 29031,77 %690 255[114]
Illinois3 090 72955,83 %202 146 01538,76 %209 5963,79 %76 8021,39 %11 6550,21 %1 6270,03 %−944 714−17,06 %5 536 424[115]
Indiana1 033 12637,91 %1 557 28656,82 %11133 9934,89 %7 8410,27 %2 7120,10 %524 16019,17 %2 734 958[116]
Iowa653 66941,74 %800 98351,15 %659 1863,78 %11 4790,73 %12 3660,79 %28 3481,81 %147 3149,41 %1 566 031[117]
Kalifornie8 753 78861,73 %554 483 81031,62 %478 5003,37 %278 6571,96 %39 5960,28 %147 2441,04 %−4 269 978−30,11 %14 181 595[118]
Kansas427 00536,05 %671 01856,65 %655 4064,68 %23 5061,98 %6 5200,55 %9470,08 %244 01320,60 %1 184 402[119]
Severní Karolína2 189 31646,17 %2 362 63149,83 %15130 1262,74 %12 1050,26 %47 3861,00 %173 3153,66 %4 741 564[120]
Jižní Karolína855 37340,67 %1 155 38954,94 %949 2042,34 %13 0340,62 %21 0161,00 %9 0110,43 %300 01614,27 %2 103 027[121]
Kentucky628 85432,68 %1 202 97162,52 %853 7522,79 %13 9130,72 %22 7801,18 %1 8790,10 %574 17729,84 %1 924 149[122]
Louisiana780 15438,45 %1 178 63858,09 %837 9781,87 %14 0310,69 %8 5470,42 %9 6840,48 %398 48419,64 %2 029 032[123]
Maine (celostátně)357 73547,83 %2335 59344,87 %38 1055,09 %14 2511,91 %1 8870,25 %3560,05 %−22 142−2,96 %747 927[124][125]
Maine 1. kongresový volební obvod212 77453,96 %1154 38439,15 %18 5924,71 %7 5631,92 %8070,20 %2090,05 %−58 390−14,81 %394 329
Maine 2. kongresový volební obvod144 81740,98 %181 17751,26 %119 5105,52 %6 6851,89 %1 0800,31 %1470,04 %36 36010,29 %353 416
Maryland1 677 92860,33 %10943 16933,91 %79 6052,86 %35 9451,29 %9 6300,35 %35 1691,26 %−734 759−26,42 %2 781 446[126]
Massachusetts1 995 19660,01 %111 090 89332,81 %138 0184,15 %47 6611,43 %2 7190,08 %50 5591,52 %−904 303−27,20 %3 325 046[127]
Michigan2 268 83947,27 %2 279 54347,50 %16172 1363,59 %51 4631,07 %8 1770,17 %19 1260,40 %10 7040,23 %4 799 284[128]
Minnesota1 367 71646,44 %101 322 95144,92 %112 9723,84 %36 9851,26 %53 0761,80 %51 1131,74 %−44 765−1,52 %2 944 813[129]
Mississippi485 13140,11 %700 71457,94 %614 4351,19 %3 7310,31 %5 3460,44 %215 58317,83 %1 209 357[130]
Missouri1 071 06838,14 %1 594 51156,77 %1097 3593,47 %25 4190,91 %7 0710,25 %13 1770,47 %523 44318,64 %2 808 605[131]
Montana177 70935,75 %279 24056,17 %328 0375,64 %7 9701,60 %2 2970,46 %1 8940,38 %101 53120,42 %497 147[132][133]
Nebraska (celostátně)284 49433,70 %495 96158,75 %238 9464,61 %8 7751,04 %16 0511,90 %211 46725,05 %844 227[134]
Nebraska 1. kongresový volební obvod100 13235,46 %158 64256,18 %114 0334,97 %3 3741,19 %6 1812,19 %58 50020,72 %282 338
Nebraska 2. kongresový volební obvod131 03044,92 %137 56447,16 %113 2454,54 %3 3471,15 %6 4942,23 %6 5342,24 %291 680
Nebraska 3. kongresový volební obvod53 33219,73 %199 75573,92 %111 6684,32 %2 0540,76 %3 4511,28 %146 36754,19 %270 109
Nevada539 26047,92 %6512 05845,50 %37 3843,29 %36 6833,23 %−27 202−2,42 %1 125 385[135]
New Hampshire348 52646,98 %4345 79046,61 %30 7774,15 %6 4960,88 %1 0640,14 %11 6431,24 %−2 736−0,37 %744 296[136]
New Jersey2 148 27855,45 %141 601 93341,35 %72 4771,87 %37 7720,98 %13 5860,35 %−546 345−14,10 %3 874 046[137]
Nové Mexiko385 23448,26 %5319 66740,04 %74 5419,34 %9 8791,24 %5 8250,73 %3 1730,40 %−65 567−8,21 %798 319[138]
New York4 556 12459,01 %292 819 53436,52 %176 5982,29 %107 9341,40 %10 3730,13 %50 8900,66 %−1 736 590−22,49 %7 721 453[139]
Ohio2 394 16443,56 %2 841 00551,69 %18174 4983,17 %46 2710,84 %12 5740,23 %27 9750,51 %446 8418,13 %5 496 487[140]
Oklahoma420 37528,93 %949 13665,32 %783 4815,75 %528 76137,08 %1 452 992[141]
Oregon1 002 10650,07 %7782 40339,09 %94 2314,71 %50 0022,50 %72 5943,63 %−219 703−10,98 %2 001 336[142]
Pensylvánie2 926 44147,46 %2 970 73348,18 %20146 7152,38 %49 9410,81 %6 4720,11 %65 1761,06 %44 2920,72 %6 165 478[143]
Rhode Island252 52554,41 %4180 54338,90 %14 7463,18 %6 2201,34 %5160,11 %9 5942,07 %−71 982−15,51 %464 144[144]
Tennessee870 69534,72 %1 522 92560,72 %1170 3972,81 %15 9930,64 %11 9910,48 %16 0260,64 %652 23026,01 %2 508 027[145]
Texas3 877 86843,24 %4 685 04752,23 %36283 4923,16 %71 5580,80 %42 3660,47 %8 8950,10 %2807 1798,99 %8 969 226[146]
Utah310 67627,46 %515 23145,54 %639 6083,50 %9 4380,83 %243 69021,54 %12 7871,13 %204 55518,08 %1 131 430[147]
Vermont178 57356,68 %395 36930,27 %10 0783,20 %6 7582,14 %6390,20 %23 6507,51 %−83 204−26,41 %315 067[148]
Virginie1 981 47349,73 %131 769 44344,41 %118 2742,97 %27 6380,69 %54 0541,36 %33 7490,85 %−212 030−5,32 %3 984 631[149]
Washington1 742 71852,54 %81 221 74736,83 %160 8794,85 %58 4171,76 %133 2584,02 %4−520 971−15,71 %3 317 019[150]
Západní Virginie188 79426,43 %489 37168,50 %523 0043,22 %8 0751,13 %1 1040,15 %4 0750,57 %300 57742,07 %714 423[151]
Wisconsin1 382 53646,45 %1 405 28447,22 %10106 6743,58 %31 0721,04 %11 8550,40 %38 7291,30 %22 7480,77 %2 976 150[152]
Wyoming55 97321,63 %174 41967,40 %313 2875,13 %2 5150,97 %9 6553,73 %118 44646,30 %255 849[153]
Celkem65 853 51648,18 %22762 984 82546,09 %3044 489 2213,28 %1 457 2161,07 %731 7880,54 %1 152 6710,84 %7−2 868 691−2,10 %136 669 237Zdroj
Hillary Clintonová
Demokraté
Donald Trump
Republikáni
Gary Johnson
Libertariáni
Jill Steinová
Zelení
Evan McMullin
Nezávislí
OstatníRozdíl prvního a druhéhoTotal
votes

Zdroj výsledků je The New York Times.[154]

Swing states

Posun výsledků pro vítězného kandidátě v jednotlivých státech vzhledem k volbám v roce 2012.
Pozn. Výrazný posun v případě Utahu je zapříčiněn hlasy pro nezávislého kandidáta Evana McMullina v roce 2016 a kandidaturou Mitta Romneyho původem z Utahu v roce 2012.

Tzv. swing states tedy nerozhodné státy je označení pro státy USA, které mají tradičně vyrovnanou podporu obyvatelstva ve volbě politických zástupců rozloženou mezi demokratickou a republikánskou stranou. Výsledek v těchto státech často určuje výsledek celých voleb. V roce 2016 se většina klíčových států těsně přiklonila na stranu Donalda Trumpa.

Státy ve kterých byl rozdíl vítěze a poraženého menší než jedno procento hlasujících (celkem 50 hlasů volitelů; 46 získal Trump, 4 získala Clintonová):

  1. Michigan, 0,23 % – 16 volitelů
  2. New Hampshire, 0,37 % – 4 volitelé
  3. Pensylvánie, 0,72 % – 20 volitelů
  4. Wisconsin, 0,77 % – 10 volitelů

Státy ve kterých byl rozdíl vítěze a poraženého mezi jedním a pěti procenty hlasujících (celkem 83 hlasů volitelů; 56 získal Trump, 27 získala Clintonová):

  1. Florida, 1,20 % – 29 volitelů
  2. Minnesota, 1,52 % – 10 volitelů
  3. Nebraska - druhý kongresový volební obvod, 2,24 % – 1 volitel
  4. Nevada, 2,42 % – 6 volitelů
  5. Maine, 2,96 % – 2 volitelé
  6. Arizona, 3,55 % – 11 volitelů
  7. Severní Karolína, 3,66 % – 15 volitelů
  8. Colorado, 4,91 % – 9 volitelů

Státy ve kterých byl rozdíl vítěze a poraženého mezi pěti a deseti procenty hlasujících (celkem 94 hlasů volitelů; 76 získal Trump, 18 získala Clintonová):

  1. Georgie, 5,16 % – 16 volitelů
  2. Virginie, 5,32 % – 13 volitelů
  3. Ohio, 8,13 % – 18 volitelů
  4. Nové Mexiko, 8,21 % – 5 volitelů
  5. Texas, 8,99 % – 36 volitelů
  6. Iowa, 9,41 % – 6 volitelů

Mapy volebních výsledků

Demografie voličů

Volba prezidenta 2016 dle demografických skupin (Edison Exit Polling)[155]
Demografická skupinaClintonováTrumpOstatní% všech voličů
Celkových hlasů48 %46 %6 %100 %
Dle politické ideologie
Liberální84 %10 %6 %26 %
Umírnění52 %41 %7 %39 %
Konzervativní15 %81 %4 %35 %
Politická příchylnost
Demokraté89 %9 %2 %37 %
Republikáni7 %90 %3 %33 %
Nezávislí41 %47 %12 %31 %
Politické strany a pohlaví
Demockratičtí muži87 %10 %3 %14 %
Demockratické ženy90 %8 %2 %23 %
Republikánští muži6 %90 %4 %17 %
Republikánské ženy9 %89 %2 %16 %
Nezávislí muži37 %51 %12 %17 %
Nezávislé ženy47 %43 %10 %14 %
Pohlaví
Muži41 %52 %7 %47 %
Ženy54 %41 %5 %53 %
Manželský stav
V manželství44 %52 %4 %59 %
Svobodní55 %37 %8 %41 %
Pohlaví a manželský stav
Ženatí muži37 %58 %5 %29 %
Vdané ženy49 %47 %4 %30 %
Svobodní muži46 %45 %9 %19 %
Svobodné ženy62 %33 %5 %23 %
Rasa (národnost)
Bílí Američané37 %58 %5 %70 %
Afroameričané88 %8 %4 %12 %
Asijští Američané65 %29 %6 %4 %
Ostatní56 %37 %7 %3 %
Američané hispánského a latinskoamerického původu65 %29 %6 %11 %
Pohlaví a rasa (národnost)
Bílí muži31 %63 %5 %34 %
Bílé ženy43 %53 %3 %37 %
Afroameričtí muži80 %13 %6 %5 %
Afroamerické ženy94 %4 %2 %7 %
Latino-američtí muži62 %33 %4 %5 %
Latino-americké ženy68 %26 %5 %6 %
Jiné další rasy (národnosti)61 %32 %5 %6 %
Náboženství
Protestanti37 %60 %3 %27 %
Katolíci45 %52 %3 %23 %
Mormoni25 %61 %14 %1 %
Jiní křesťané43 %55 %2 %24 %
Američtí Židé71 %24 %5 %3 %
Jiná vyznání58 %33 %9 %7 %
Bez vyznání68 %26 %6 %15 %
Věk
18–24 let56 %35 %9 %10 %
25–29 let53 %39 %8 %9 %
30–39 let51 %40 %9 %17 %
40–49 let46 %50 %4 %19 %
50–64 let44 %53 %3 %30 %
65 nebo starší45 %53 %2 %15 %
Sexuální orientace
Heterosexuální47 %48 %5 %95 %
LGBT78 %14 %8 %5 %
Prvovoliči vs. ostatní
Prvovoliči56 %40 %4 %10 %
Ostatní voliči47 %47 %6 %90 %
Vzdělání
Středoškolské nebo nižší45 %51 %4 %18 %
Vysokoškolské – vyšší (nebo obdobné)43 %52 %5 %32 %
Vysokoškolské – bakalářské (nebo obdobné)49 %45 %6 %32 %
Vysokoškolské – magisterské (nebo obdobné)58 %37 %5 %18 %
Vzdělání dle rasy a pohlaví
Bílé ženy s vysokoškolským vzděláním51 %44 %5 %20 %
Bílí muži s vysokoškolským vzděláním39 %53 %8 %17 %
Bílé ženy bez vysokoškolského vzdělání34 %61 %5 %17 %
Bílí muži bez vysokoškolského vzdělání23 %71 %6 %16 %
Ostatní74 %21 %5 %29 %
Roční příjem domácnosti
Méně jak $30 00053 %41 %6 %17 %
$30 000 až 49 99951 %42 %7 %19 %
$50 000 až 99 99946 %50 %4 %31 %
$100 000 až 199 99947 %48 %5 %24 %
$200 000 až 249 99948 %49 %3 %4 %
Více než $250 00046 %48 %6 %6 %
Dle klíčových témat
Mezinárodní politika60 %34 %6 %13 %
Imigrace32 %64 %4 %13 %
Ekonomika52 %42 %6 %52 %
Terorismus39 %57 %4 %18 %
Region USA
Severovýchod USA55 %40 %5 %19 %
Středozápad USA45 %49 %6 %23 %
Jih USA44 %52 %4 %37 %
Západ USA55 %39 %6 %21 %
Velikost sídla
Města (více než 50 000 obyvatel)59 %35 %6 %34 %
Předměstí45 %50 %5 %49 %
Venkovské oblasti34 %62 %4 %17 %

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States presidential election, 2016 na anglické Wikipedii.

  1. a b c d e f g h Official 2016 Presidential General Election Results [online]. Federal Election Commission, 2017-01-30 [cit. 2017-04-15]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Trump zvítězil, obsadí Bílý dům. Clintonová uznala porážku. Lidovky.cz [online]. 2016-11-09. Dostupné online. 
  3. LEIP, David: 2016 Presidential General Election Results. Dave Leip's Atlas of U.S. Presidential Elections. Massachusetts. http://uselectionatlas.org/RESULTS/index.html, 22. listopadu 2016 (anglicky).
  4. Presidential Ballot Access and Election Process [online]. Office of the Minnesota Secretary of State [cit. 2015-04-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-10. (anglicky) 
  5. YGLESIAS, Matthew. A totally legal, totally shady way that Republicans could ensure Hillary Clinton's defeat. www.vox.com. Vox, November 8, 2014. Dostupné online [cit. November 8, 2014]. 
  6. Walshe, Shushannah; KLEIN, RICK. Republicans Choose Cleveland As 2016 Convention Site [online]. ABC News, July 8, 2014 [cit. 2014-07-27]. Dostupné online. 
  7. "RNC officially approves Cleveland as 2016 convention host", CBS News. Associated Press. Retrieved August 13, 2014.
  8. Preston, Mark; STEINHAUSER, PAUL. Cleveland to hold 2016 Republican convention [online]. CNN, July 8, 2014 [cit. 2014-07-08]. Dostupné online. 
  9. OHLEMACHER, Stephen. Things to Know About Delegates at Stake in Iowa Caucuses [online]. ABC News [cit. 2016-02-02]. Dostupné online. 
  10. Election 2016: Presidential Primaries, Caucuses, and Conventions [online]. Green Papers, February 10, 2016. Dostupné online. 
  11. Dinan, Stephen. Mark Everson, former Reagan & Bush aide, launches GOP White House bid on pro-amnesty platform [online]. March 5, 2015 [cit. 2015-03-05]. Dostupné online. 
  12. Larson, Leslie (March 5, 2015) "Long shot 2016 candidate launches campaign with emotional 16-page letter", Business Insider. Retrieved March 9, 2015.
  13. Mark Everson FEC filing [online]. March 10, 2015 [cit. 2015-03-17]. Dostupné online. 
  14. Jack Fellure FEC filing [online]. November 13, 2012 [cit. 2015-06-02]. Dostupné online. 
  15. 'Birther King' announces 2016 campaign for U.S. president [online]. August 16, 2015. Dostupné online. 
  16. Andy Martin FEC Filing [online]. July 16, 2015 [cit. 2015-08-16]. Dostupné online. 
  17. Deez Nuts gets endorsement from Rent is Too Damn High Party's Jimmy McMillan, who says he will seek GOP nomination. New York Daily News. August 22, 2015. Dostupné online [cit. August 24, 2015]. 
  18. Rick Perry drops out of 2016 GOP presidential race [online]. Texas Tribune.org [cit. 2015-09-11]. Dostupné online. 
  19. Holland, Steve; Stephenson, Emily. Republican Walker exits 2016 presidential race [online]. Reuters, September 21, 2015 [cit. 2015-09-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-22. 
  20. Struyk, Ryan. Republican Bobby Jindal Drops Out of Presidential Race [online]. ABCNews.com, November 17, 2015 [cit. 2015-11-17]. Dostupné online. 
  21. GRAHAM, Lindsey. A message from Lindsey Graham [online]. [cit. 2015-12-21]. Dostupné online. 
  22. South Carolina Sen. Lindsey Graham Ends Republican Presidential Bid, NBC News, December 21, 2015.
  23. Scott, Eugene. George Pataki drops presidential bid [online]. CNNpolitics.com, December 30, 2015 [cit. 2015-12-30]. Dostupné online. 
  24. a b Christie i Fiorinaová balí: Souboj o republikánskou nominaci bude bez nich. ČT24 [online]. 2016-02-09 [cit. 2016-02-10]. Dostupné online. 
  25. Republikánský kandidát Jeb Bush vzdal boj o Bílý dům. Novinky.cz [online]. Borgis, 2016-02-21 [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. 
  26. Ben Carson se stahuje z boje o post amerického prezidenta. ČT24 [online]. 2016-03-05 [cit. 2016-03-05]. Dostupné online. 
  27. PETERS, Jeremy W.; BARBARO, Michael. Marco Rubio Suspends His Presidential Campaign. The New York Times. 16-03-2016. Dostupné online [cit. 16-03-2016]. 
  28. ZEZIMA, Katie; SULLIVAN, Sean. Ted Cruz drops out of the Republican presidential race [online]. The Washington Post, May 3, 2016 [cit. 2016-05-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-05-04. 
  29. CNN, Phil Mattingly, David Mark and Tom LoBianco. Sources: John Kasich to drop out [online]. [cit. 2016-05-04]. Dostupné online. 
  30. Bash, Dana; Acosta, Jim; Lee, MJ. Donald Trump selects Mike Pence as VP. www.cnn.com. CNN.com, July 14, 2016. Dostupné online [cit. July 14, 2016]. 
  31. Holland, Steve; Stephenson, Emily. Trump expected to pick Indiana Governor Pence for running mate: sources [online]. Reuters.com, July 14, 2016 [cit. 2016-07-14]. Dostupné online. 
  32. Holly Bailey. Donald Trump picks Indiana Gov. Mike Pence as VP [Video] [online]. [cit. 2016-07-16]. Dostupné online. 
  33. Ivan Levingston. Donald Trump officially names Mike Pence as his VP [online]. [cit. 2016-07-16]. Dostupné online. 
  34. Mike Pence Is Donald Trump's Vice President Pick [online]. [cit. 2016-07-16]. Dostupné online. 
  35. "Presidential Candidate Donald Trump Vice Presidential Selection Introduction". C-SPAN. July 16, 2016.
  36. Chris Christie IS being vetted as Trump running mate [online]. [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  37. Gingrich, Christie are the leading candidates to be Trump’s running mate [online]. [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  38. BREAKING: Donald Trump Just Named His Running Mate! [online]. November 18, 2015 [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  39. Would Trump consider Palin as his running mate? [online]. [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  40. Donald Trump's list of potential running mates is dwindling — here are the 11 people who might still be considered [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  41. Donald Trump Meets With Senator Joni Ernst, a Possible Running Mate. The New York Times. July 5, 2016. Dostupné online [cit. July 5, 2016]. 
  42. Donald Trump meets with possible V.P. picks in N.J. [online]. [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  43. Donald Trump’s Potential Running Mates: Pros and Cons. The New York Times. July 5, 2016. Dostupné online [cit. July 5, 2016]. 
  44. HALPER, Daniel. General forced out by Obama is on Trump’s VP short list [online]. July 5, 2016 [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  45. DICHRISTOPHER, Tom. This could be Donald Trump’s 'head fake' VP pick, says GOP strategist [online]. July 5, 2016 [cit. 2016-07-05]. Dostupné online. 
  46. a b c O'DONNELL, Kelly. Team Trump Plans Public Event Friday With VP Pick [online]. July 12, 2016 [cit. 2016-07-12]. Dostupné online. 
  47. PARKER, Ashley; HEALY, Patrick. Who Might (or Might Not) Be Donald Trump's Running Mate if He's the Nominee?. www.nytimes.com. New York Times, April 20, 2016. Dostupné online [cit. April 30, 2016]. 
  48. WALKER, Hunter. Conspiracy Theorist Jeff Boss Launches Mayoral Bid. Politicker Network. December 26, 2012. Dostupné online [cit. June 23, 2013]. 
  49. Jeff Boss FEC filing [online]. August 25, 2014 [cit. 2015-04-13]. Dostupné online. 
  50. Harry Braun FEC filing [online]. May 28, 2015 [cit. 2015-08-27]. Dostupné online. 
  51. Keith Judd FEC filing [online]. May 23, 2015 [cit. 2015-10-20]. Dostupné online. 
  52. Sam Sloan FEC filing [online]. September 29, 2015 [cit. 2015-10-20]. Dostupné online. 
  53. Burns, Michael (October 30, 2014) "Presidential candidate visits his old home in Greer", The Greenville News. Retrieved November 24, 2014.
  54. Palmes-Dennis, Susan (November 1, 2013) "Democratic presidential aspirant lays out game plan for US" Archivováno 6. 10. 2014 na Wayback Machine., Sun.Star. Retrieved November 22, 2013
  55. Robert Carr Wells Jr. FEC filing [online]. November 11, 2013 [cit. 2015-04-13]. Dostupné online. 
  56. Willie Wilson Throws Hat In the Ring to Bid for President Archivováno 16. 10. 2015 na Wayback Machine. Chicago Defender. May 12, 2015. Accessed June 3, 2015.
  57. Chicago businessman Willie Wilson running for president WGN-TV. June 1, 2015. Accessed June 3, 2015.
  58. Willie Wilson FEC filing [online]. May 13, 2015 [cit. 2015-06-03]. Dostupné online. 
  59. https://www.yahoo.com/politics/jim-webb-plans-to-drop-out-of-democratic-primary-153500314.html
  60. Merica, Dan; LoBianco, Tom (October 23, 2015) "Lincoln Chafee drops out of Democratic primary race", CNN.com. Retrieved October 23, 2015.
  61. Strauss, Daniel. Lessig drops out of presidential race [online]. November 2, 2015 [cit. 2015-11-02]. Dostupné online. 
  62. Yglesias, Matthew (February 1, 2016) "Iowa Results: Martin O'Malley drops out after third place finish", Vox.com. Retrieved February 1, 2016.
  63. FRITZE, John. Martin O'Malley endorses Hillary Clinton [online]. Baltimore Sun, June 9, 2016 [cit. 2016-06-20]. Dostupné online. 
  64. Bernie Sanders - Forever Forward [online]. Dostupné online. 
  65. Bernie Sanders endorses Hillary Clinton [online]. Dostupné online. 
  66. Hillary Clintonová na Twitteru [online]. Dostupné online. 
  67. JESS COLEMAN CAMPUS EDITOR-AT-LARGE, Cornell University. Why Hillary Clinton Should Choose Tim Kaine as Her Running Mate [online]. June 1, 2016 [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  68. Who Will Be Hillary Clinton's Running Mate? 10 Possible Vice Presidential Nominees [online]. May 11, 2015 [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  69. STANAGE, Niall. A veep for Hillary Clinton in 2016? [online]. May 31, 2014 [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  70. 10 Democrats On Hillary Clinton's Short List of Running Mates [online]. [cit. 2016-07-04]. Dostupné online. 
  71. Zeleny, Jeff; Merica, Dan. Clinton closing in on running mate search. www.cnn.com. CNN.com, June 21, 2016. Dostupné online [cit. 11 July 2016]. 
  72. Dr. Jill Stein secures Green Presidential nomination, rises to 5% in national poll [online]. [cit. 2016-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 02-08-2016. 
  73. Green Party candidate Jill Stein says Bernie Sanders should make a 3rd party run [online]. 01-06-2016 [cit. 2016-06-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 06-08-2016. 
  74. NELSON, Louis. Anti-Trump Republican Evan McMullin to launch independent bid for presidency. Politico [online]. 8.8.2016 [cit. 19.10.2016]. Dostupné online. 
  75. http://ballot-access.org/2016/04/16/constitution-party-nominates-darrell-castle/
  76. Winger, Richard. Constitution Party Selects City and Dates for Presidential Convention [online]. July 20, 2015 [cit. 2015-07-20]. Dostupné online. 
  77. Winger, Richard. Libertarian Party Moves Into National Party Headquarters That it Owns [online]. July 11, 2014 [cit. 2014-07-11]. Dostupné online. 
  78. Libertarian National Committee Minutes July 15–16, 2012 [online]. Libertarian National Committee [cit. 2014-07-11]. S. 4. Dostupné v archivu pořízeném dne 02-02-2016. 
  79. "RNC officially approves Cleveland as 2016 convention host", CBS News. Associated Press. Retrieved August 14, 2014.
  80. Isenstadt, Alex (January 14, 2014) "GOP convention set for July 18–21 in 2016", Politico. Retrieved January 15, 2015.
  81. Camia, Catalina and Martha A. Moore. Democrats pick Philadelphia for 2016 convention. USA Today. February 12, 2015. Dostupné online [cit. February 12, 2015]. 
  82. Winger, Richard (August 2, 2015) "Green Party Will Hold Presidential Convention in Houston", Ballot Access News. Retrieved August 5, 2015.
  83. CPD Announces 2016 Debate Host Applicants [online]. Commission on Presidential Debates [cit. 2015-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 03-04-2015. 
  84. SANCHEZ, Stephen M. Three Texas Locations Vie For 2016 Presidential Debates [online]. [cit. 2015-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 03-04-2015. 
  85. Commission On Presidential Debates announces sites and dates for 2016 general election debates [online]. Commission on Presidential Debates [cit. 2015-09-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-10-18. 
  86. Voters See Debate Moderators Giving Clinton A Helping Hand
  87. MEGERIAN, Chris. Hillary Clinton clinches Democratic nomination in a historic first. www.latimes.com. Los Angeles Times, 06-06-2016. Dostupné online [cit. 07-06-2016]. 
  88. AP declares Clinton winner of Democratic primary [online]. [cit. 2016-06-07]. Dostupné online. 
  89. Clinton hits ‘magic number’ of delegates to clinch nomination. www.msnbc.com. NBC News. Dostupné online [cit. 07-06-2016]. 
  90. pet. Ve volbách už hlasovaly miliony Američanů. Podle analýz zatím vede Clintonová. ČT24.cz [online]. 2016-10-27 [cit. 2016-10-27]. Dostupné online. 
  91. Niederlage für Trump-Gegner. US-Grüne ziehen Antrag auf Neuauszählung in Pennsylvania zurück (Porážka pro Trumpovy protivníky. Američtí Zelení stáhli žádost o přepočítáni v Pensylvánii). T-Online, http://www.t-online.de/nachrichten/ausland/id_79728270/wahlen-us-gruene-ziehen-antrag-auf-neuauszaehlung-zurueck.html, 4. prosince 2016, 09:22 hod. (podle DPA, německy).
  92. a b Mueller dokončil ostře sledované vyšetřování údajných ruských zásahů do voleb. Podle médií nechce další obvinění. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  93. a b c Trump se zastal Manaforta. Impeachmentu se nebojí, když dělá tak „skvělou práci“. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  94. a b c Trumpův exporadce Manafort zatajil příjmy přesahující šestnáct milionů dolarů. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  95. a b Manafort přiznal konspiraci proti USA, bude spolupracovat s vyšetřovatelem Muellerem. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  96. a b c Manafort podle vyšetřovatele lhal FBI. Bývalý šéf Trumpova volebního štábu porušil dohodu o spolupráci. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  97. Exšéf Trumpovy kampaně Manafort dostal skoro čtyři roky vězení za finanční podvody. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  98. a b Manafort dostal další trest vězení, za spiknutí si má odpykat tři a půl roku. ČT24 [online]. [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  99. State of Alabama: Canvass of Results [online]. November 29, 2016 [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  100. 2016 General Election Official Results [online]. November 30, 2016 [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  101. Arizona Secretary of State [online]. November 29, 2016 [cit. 2016-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne November 1, 2020. 
  102. Arkansas Secretary of State [online]. November 23, 2016 [cit. 2016-11-27]. Dostupné online. 
  103. Official Certified Results [online]. Colorado Secretary of State, December 9 2016 [cit. 2016-12-10]. Dostupné online. 
  104. Official Results Statewide [online]. Connecticut Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  105. Official Results General Election—North Dakota [online]. [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. 
  106. South Dakota certificate of ascertainment [online]. National archives [cit. 2016-12-17]. Dostupné online. 
  107. State Of Delaware Elections System—Official Election Results [online]. [cit. 2016-11-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 12 2018. 
  108. State Of Delaware Elections System—Write‐In Candidates Votes Cast [online]. [cit. 2017-01-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-30. 
  109. Washington DC General Election 2016—Certified Results [online]. [cit. 2016-11-18]. Dostupné online. 
  110. Florida President of the United States Results [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne March 16 2016. 
  111. Georgia General Election—Official Results [online]. [cit. 2016-11-22]. Dostupné online. 
  112. 2016 votes cast for certified write-in candidates [online]. [cit. 2016-12-18]. Dostupné online. 
  113. General Election 2016—State of Hawaii—Statewide [online]. [cit. 2016-11-16]. Dostupné online. 
  114. Statewide Totals [online]. Idaho Secretary of State [cit. 2016-12-03]. Dostupné online. 
  115. Election Results [online]. Illinois State Board of Elections [cit. 2016-12-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 24 2016. 
  116. Election Results [online]. Indiana Secretary of State, December 1 2016 [cit. 2017-01-12]. Dostupné online. 
  117. Federal/Statewide Races [online]. Iowa Secretary of State, December 5 2016 [cit. 2016-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 24 2016. 
  118. Election results [online]. [cit. 2016-12-20]. Dostupné online. 
  119. Official Vote Totals [online]. Kansas Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  120. Official General Election Results—Statewide [online]. North Carolina State Board of Elections [cit. 2016-12-02]. Dostupné online. 
  121. 2016 Statewide General Election—South Carolina [online]. [cit. 2016-11-16]. Dostupné online. 
  122. Official 2016 General Election Results [online]. Kentucky Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  123. Louisiana Secretary of State—Official Election Results [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. 
  124. Certificate of Ascertainment of Electors—State of Maine [online]. National Archives and Records Administration [cit. 2020-11-02]. Dostupné online. 
  125. Tabulations for Elections held in 2016 [online]. Maine Department of the Secretary of State [cit. 2017-01-07]. Dostupné online. 
  126. Official 2016 Presidential General Election results for President and Vice President of the United States [online]. Maryland State Board of Elections, December 9 2016 [cit. 2016-12-10]. Dostupné online. 
  127. Electors of President and Vice President [online]. Massachusetts Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  128. Ruth Johnson Secretary of State—Official Election Results [online]. November 28 2016 [cit. 2016-11-30]. Dostupné online. 
  129. 2016 General Election Results [online]. Minnesota Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-02. 
  130. State of Mississippi Certificate of Vote–2016 General Election [online]. Mississippi Secretary of State, November 28 2016 [cit. 2016-12-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-27. 
  131. Official Results [online]. Missouri Secretary of State [cit. 2016-12-13]. Dostupné online. 
  132. 2016 Statewide General Election Canvass [online]. Montana Secretary of State [cit. 2016-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 20 2016. 
  133. 2016 Statewide Write-In Canvass [online]. Montana Secretary of State [cit. 2016-12-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 20 2016. 
  134. Official Report of the Board of State Canvassers [online]. Nebraska Secretary of State [cit. 2016-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne December 20 2016. 
  135. Silver State Election Night Results [online]. Nevada Secretary of State [cit. 2016-12-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-01-29. 
  136. President of the United States—2016 General Election [online]. New Hampshire Secretary of State [cit. 2016-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-20. 
  137. Candidates for President—For General Election 11/08/2016 [online]. State of New Jersey Department of State [cit. 2016-12-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne January 7 2017. 
  138. Official Results General Election [online]. New Mexico Secretary of State, November 25 2016 [cit. 2016-12-12]. Dostupné online. 
  139. New York State General Election Official Results [online]. New York State Board of Elections [cit. 2016-12-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-12-22. 
  140. Ohio State Election Board—Official Results [online]. [cit. 2016-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-07-13. 
  141. Oklahoma State Election Board—Official Results [online]. [cit. 2016-11-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-11-24. 
  142. November 8 2016 General Election Abstract of Votes [online]. Oregon Secretary of State [cit. 2016-12-10]. Dostupné online. 
  143. 2016 Presidential Election [online]. [cit. 2016-12-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne December 21 2016. 
  144. 2016 General Election—Presidential Electors For [online]. State of Rhode Island Board of Elections [cit. 2016-12-23]. Dostupné online. 
  145. State of Tennessee November 8 2016 State General United States President [online]. Tennessee Secretary of State [cit. 2016-12-15]. Dostupné online. 
  146. Race Summary Report 2016 General Election [online]. Texas Secretary of State [cit. 2016-12-01]. Dostupné online. 
  147. Statewide Federal Election Results [online]. 2016 General Election—Statewide Canvass [cit. 2017-01-29]. Dostupné online. 
  148. Vermont US President and Vice President—Official Results [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-11. 
  149. Virginia President and Vice President—Official Results [online]. [cit. 2016-11-23]. Dostupné online. 
  150. November 8 2016 General Election Results [online]. FEC Election Results [cit. 2017-03-23]. Dostupné online. 
  151. Statewide Results [online]. West Virginia Secretary of State [cit. 2016-12-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne December 25 2016. 
  152. County by County Report [online]. Wisconsin Elections Commission, December 13 2016 [cit. 2016-12-13]. Dostupné online. 
  153. Wyoming Official Election Results [online]. [cit. 2016-11-16]. Dostupné online. 
  154. Presidential Election Results: Donald J. Trump Wins. The New York Times. November 9, 2016. Dostupné online [cit. December 20, 2016]. 
  155. exit polls [online]. CNN [cit. 2016-11-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Volby prezidenta USA
Předchůdce:
Volby prezidenta USA 2012
2016
Volby prezidenta USA 2016
Nástupce:
Volby prezidenta USA 2020

Média použitá na této stránce

Governor O'Malley Portrait (cropped).jpg
Autor: MarylandGovPics, Licence: CC BY 2.0
Picture of Governor Martin O'Malley of Maryland
Gary Johnson campaign portrait.jpg
Autor: Gary Johnson from Taos, NM, Licence: CC BY 2.0
GaryJohnson5x7 (2)
Presidential Election Results Swing by State from 2012 to 2016.svg
Autor: Ali Zifan, Licence: CC BY-SA 4.0
Presidential Election Results Swing by State from 2012 to 2016. Circle represents the result of 2012 election of each state, triangle is the 2016 result of each state. The order of states is based on the Dem '16 Margin.
Lessig (cropped).png
Autor: Lessig Equal Citizens Exploratory Committee, Licence: CC BY 2.0
Lawrence Lessig, Harvard Professor, founder of Creative Commons, Democratic candidate for President, 2016.
Governor of Florida Jeb Bush 2015 in NH by Michael Vadon (cropped).jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 4.0
This is a cropped version of an image already at Wikimedia Commons. It was taken at FITN, the First In Nation Republican Leadership Summit, Nashua, New Hampshire.
Ajamu Baraka at Oct 2016 Berkeley rally for Jill Stein - 4 (cropped) (cropped).jpg
Autor: Pax Ahimsa Gethen, Licence: CC BY-SA 4.0
Ajamu Baraka speaks at a rally for Jill Stein at the Berkeley City Club, October 2016.
Tim Kaine crop.jpg
Tim Kaine, member of the United States Senate from Virginia since 2013 and presumptive Democratic nominee for Vice President of the United States.
US Democratic Party Logo.svg
Logo of the Democratic Party of the United States. Dark blue D inside a dark blue circle.
Trump-Pence 2016.svg
Campaign logo for the presidential campaign of Donald Trump of New York and Governor Mike Pence of Indiana.
Castle 2016 logo, flat.png
Darrel Castle 2016 presidential campaign logo, small, no texture. Reduced size, removed texture.
Rand Paul, official portrait, 112th Congress.jpg
Official portrait of United States Senator Rand Paul (R-KY).
Republican Disc.svg
Inverted color of GOP square social media logo, in disc form
Flag-map of Missouri.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Missouri
Rick Santorum by Gage Skidmore 8.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Rick Santorum speaking at CPAC 2015 in Washington, DC.
Mike Huckabee at 2014 CPAC (cropped).jpg
Autor: Gage Skidmore, Licence: CC BY-SA 2.0
Mike Huckabee at the 2014 Conservative Political Action Conference (CPAC) in National Harbor, Maryland.
Ted Cruz, official portrait, 113th Congress.jpg
Official portrait of U.S. Senator Ted Cruz (R-TX).
Clinton Kaine.svg
Logo/sticker for Hillary Clinton and Tim Kaine's presidential campaign in 2016
Bernie Sanders September 2015 cropped.jpg
Autor: Miller Center, Licence: CC BY 2.0
Doug Blackmon, Sen. Bernie Sanders, A Conversation with Bernie Sanders
Marco Rubio, Official Portrait, 112th Congress.jpg
Official portrait of US Senator Marco Rubio of Florida.
Gov. Perry CPAC February 2015.jpg
Autor: Gage Skidmore, Licence: CC BY-SA 2.0
Fmr. Gov. Rick Perry at CPAC in Maryland, 2015
2016 presidential election, results by congressional district (popular vote margin).svg
Autor: Mr.Election & Ali Zifan, Licence: CC BY-SA 4.0
Results of 2016 U.S. presidential election by congressional district, shaded by vote margin.
EvanMcMullinMindyFinn2016.png
Logo of Evan McMullin and Mindy Finn's campaign in the United States presidential election, 2016.
Electoral College 2012.svg
خارطة المجمع الانتخابي الخاص بِانتخابات الرئاسة الأمريكيَّة لِسنة 2012. 2016 and 2020 United States presidential elections, using apportionment data released by the US Census Bureau.
Gary Johnson June 2016.jpg
Autor: Gary Johnson, Licence: CC BY 2.0
Johnson's portrait
2016 Presidential Election by Vote Distribution Among States.svg
Autor: Ali Zifan, Licence: CC BY-SA 4.0
2016 Presidential Election by Vote Distribution Among States. Each state's pie chart is proportional to the number of electoral colleges they have.
Jim Gilmore 2015.jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 2.0
Fmr. Governor Jim Gilmore of Virginia speaks to an audience at the Belknap County Republican Lincoln Day First-in-the-Nation Presidential sunset dinner cruise.
Chris Christie April 2015 (cropped).jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 4.0
Christopher James "Chris" Christie (born September 6, 1962) is an American politician, member of the Republican Party and the 55th Governor of New Jersey.
Mike Pence by Gage Skidmore 6.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Mike Pence speaking at an immigration policy speech hosted by Donald Trump in Phoenix, Arizona.
SteinBaraka.png
Stein/Baraka presidential campaign banner
ElectoralCollege2016.svg
Autor: Gage, Licence: CC BY-SA 4.0
Electoral college map for the 2016 United States presidential election (note: Nebraska and Maine split their EVs by congressional district).
Jill Stein by Gage Skidmore.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Jill Stein speaking at a Green Party Presidential town hall in Mesa, Arizona, in March 2016.
Scott Walker February 2015.jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 4.0
Scott Kevin Walker (born November 2, 1967) is an American Republican politician who is the 45th Governor of Wisconsin. He is a two-term Governor, elected in 2010 and 2014, who also defeated an effort to recall him in 2012.

Walker began his political career in the state assembly, serving from 1993–2002. After the 2002 resignation of Tom Ament as Executive of Milwaukee County, Walker won the special election to fill the seat, which he held from 2002 to 2010.

Walker was elected governor of Wisconsin in 2010, defeating the Democratic nominee, Milwaukee Mayor Tom Barrett. After being sworn into office in 2011, Walker introduced a budget repair plan which limited many collective bargaining powers for most public employees. The legislation led to significant protests at the Wisconsin State Capitol and an effort to recall Walker. In June 2012, Walker faced Barrett in Wisconsin's only gubernatorial recall election. After emerging as the winner, Walker became the only governor in the U.S. to date to win a gubernatorial recall election.

Walker is seen by many as a potential candidate for the GOP's nomination in the 2016 presidential election, having formed a 527 organization in January of 2015.

THIS YEAR’S LINCOLN DAY FIRST-IN-THE-NATION PRESIDENTIAL SUNSET DINNER CRUISE WILL DEPART FROM THE WEIRS BEACH PORT AT 6 PM ON FRIDAY, MAY 29, 2015

We are pleased to announce that Five Potential Presidential Candidates will be cruising with us on Friday, May 29. NOTE: Governor Jindal’s duties require that he be in his State of Louisiana on Friday, May 29. He’s looking forward to joining us at a future event in the near term.

Amb. John Bolton, MD Governor Robert (Bob) Ehrlich, VA Governor Jim Gilmore, NY Governor George Pataki, WI Governor Scott Walker

have each confirmed that they will be joining us on this year’s Belknap County Republican Committee Lincoln Day

First-in-the-Nation Presidential Sunset Dinner Cruise. More information will be posted as other potential Presidential candidates, and other dignitaries confirm their plans to join us.
Governor of Louisiana Bobby Jindal at New Hampshire Education Summit The Seventy-Four August 19th, 2015 by Michael Vadon 132.jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 4.0
Piyush "Bobby" Jindal (born June 10, 1971) is an American politician who is the 55th governor of Louisiana, a former US Congressman, and former vice chairman of the Republican Governors Association.

In 1996, Governor Murphy Foster appointed Jindal secretary of the Louisiana Department of Health and Hospitals, and in 1999 he was appointed president of the University of Louisiana System. In 2001, Jindal was appointed as the principal adviser to Tommy Thompson, the United States Secretary of Health and Human Services by the 43rd President, George W. Bush.

He first ran for governor in 2003 and won a plurality in the nonpartisan blanket primary but lost in the general election to the Democratic candidate, Kathleen Blanco. He then won a seat in the United States House of Representatives in the 2004 elections. The second Indian American in Congress, he was re-elected in 2006. He ran for governor again in 2007 and secured an outright majority in the first round of balloting; in doing so, he became the first Indian American governor in the United States. He was re-elected in a landslide in 2011.

On June 24, 2015, Jindal announced his candidacy for the Republican nomination in the 2016 presidential election.

Every four years, as America’s campaign cycle rumbles back to life, two of the country’s smaller states again return to the national spotlight.

Taking advantage of this political stage, The Seventy Four aims to bring the urgent conversation of America’s K-12 education system to both Iowa and New Hampshire in the coming months.

As first reported in The New York Times, The Seventy Four, a non-partisan, non-profit news website about education, announced it will be hosting and organizing two 2015 Education Summits beginning in August. Sponsored by the American Federation for Children, the nation’s leading school-choice advocacy organization, and organized in partnership with The Des Moines Register, the first-of-its-kind summits will gather prominent elected officials, political influencers, and education thought leaders to discuss the challenges now facing America’s education system.

“Last year, 1.3 million children dropped out of school, and U.S. students have flatlined on national and international tests,” said Betsy DeVos, chairman of the American Federation for Children. “It’s time to have a national conversation and no better time than as we look to 2016.” (The Seventy Four receives support from the Dick & Betsy DeVos Family Foundation.)

The first of the 2015 Education Summits will be held in New Hampshire on Aug. 19 and will be moderated by The Seventy Four co-founder and Editor-in-Chief Campbell Brown and others. Confirmed speakers (thus far) include Governor Jeb Bush, Governor Chris Christie, former Hewlett-Packard CEO Carly Fiorina, Governor Bobby Jindal, Governor John Kasich and Governor Scott Walker. (Check out The Seventy Four's detailed education profiles of the six GOP leaders participating Wednesday) Additional New Hampshire speakers will be confirmed in the coming weeks. Watch The74Million.org and EdSummits2015.org for new announcements, and check back for video and updates from both summits.

“These summits are an unprecedented opportunity to have an honest and intelligent discussion with our leaders about the failures of the education system”

The second summit, to be held in Iowa in October, will be co-hosted by The Seventy Four and The Des Moines Register, Iowa’s most influential news outlet.

The 2015 Iowa Summit will spotlight Democrats from both Iowa and across the nation — elected officials, analysts and thought leaders with clear thoughts on how to solve America’s education challenges.

All speakers at both the 2015 New Hampshire Summit and 2015 Iowa Summit are invited in their current personal or professional capacities and will appear on stage separately for an important conversation about America’s education challenges and opportunities. When it comes to most political debates, K-12 education issues tend to get overshadowed by a landslide of other domestic policy issues. The 2015 Education Summits will keep the conversation focused on America’s most urgent policy issue, affording featured speakers time to provide in-depth perspectives outside the formal parameters of the presidential debates.

“As the political world descends on New Hampshire and Iowa, these summits are an unprecedented opportunity to have an honest and intelligent discussion with our leaders about the failures of the education system,” Brown said. “We must begin to treat fixing our education system with the urgency the crisis demands, as it is vital not only to our children’s future, but also the future of this nation
Dr. Ben Carson in New Hampshire on August 13th, 2015 1 by Michael Vadon 17 (cropped).jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 4.0
Benjamin Solomon "Ben" Carson, Sr. (born September 18, 1951) is an American author, political pundit, and retired Johns Hopkins neurosurgeon. On May 4, 2015, Carson announced he was running for the Republican nomination in the 2016 Presidential election at a rally in Detroit, his hometown.

Carson was the first surgeon to successfully separate conjoined twins joined at the head. In 2008, he was awarded the Presidential Medal of Freedom by President George W. Bush.

After delivering a widely publicized speech at the 2013 National Prayer Breakfast, he became a popular conservative figure in political media for his views on social and political issues.

Ben Carson Visits New Hampshire on Thursday, August 13, 2015

Thursday, August 13, 2015

11:40 a.m. - 12:20 p.m. EDT

Walk Through Puritan Backroom Restaurant 245 Hooksett Road Manchester, NH

1:10 p.m. - 2:35 p.m. EDT

Hooksett Town Hall Meeting American Legion Post 37 5 Riverside Drive Hooksett, NH

5:30 p.m. - 6 p.m. EDT

Londonderry Old Home Day 14th Annual Kidz Night Londonderry Town Common Londonderry, NH

7:15 p.m. - 8:45 p.m. EDT

Windham Town Hall Meeting Castleton Banquet and Conference Center 92 Indian Rock Road

Windham, NH
Green Party of the United States social media logo.svg
An auto-trace of the square logo of the GPUS, used on social media.
Mike Pence crop.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Mike Pence speaking at CPAC 2015 in Washington, DC.
Hillary Clinton by Gage Skidmore 2.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Hillary Clinton speaking at an event in Des Moines, Iowa
Flag-map of Virginia.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Virginia
Carly Fiorina August 2015.jpg
Autor: Michael Vadon, Licence: CC BY-SA 2.0
Carly Fiorina at New Hampshire Education Summit The Seventy-Four August 19th, 2015 by Michael Vadon
Donald Trump by Gage Skidmore 10.jpg
(c) Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0
Donald Trump speaking at an immigration policy speech in Phoenix, Arizona.
George Pataki.jpg
Autor: MavsFan28, Licence: CC BY-SA 4.0
George Pataki at the Embassy of Hungary in Washington DC.
Flag-map of Nevada.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of Nevada
Donald Trump official portrait (cropped).jpg
President Donald Trump poses for his official portrait at The White House, in Washington, D.C., on Friday, October 6, 2017. (Official White House Photo by Shealah Craighead)
DCastle08.jpg
This is a photo of Darrell Castle, the 2008 Constitution Party (a United States third party) Vice Presidential candidate.
Lindsey Graham, official Senate photo portrait cropped.jpg
Lindsey Graham, U.S. Senator from South Carolina
Johnson Weld 2016.svg
SVG logo for Gary Johnson's Presidential campaign.
Flag-map of New York.svg
Autor: Darwinek, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag-map of New York
Tim Kaine, official 113th Congress photo portrait.jpg
Tim Kaine, member of the United States Senate from Virginia.
Greater coat of arms of the United States.svg
The greater coat of arms of the United States of America, as depicted on passports, embassies and the Great Seal.