Volksdeutsche
Volksdeutsche (Němci podle národnosti) je někdejší označení především pro osoby, jejichž mateřským jazykem byla němčina, a kteří žili v Evropě mimo státy s německou majoritou (srov. Říšští Němci).[1] Často měli státní příslušnost neněmeckého státu, jako např. Alsasové a Němečtí Lotrinkové ve Francii (bývalé Alsasko-Lotrinsko), německé menšiny v provincii Lutych (převážně města Eupen a Malmedy) v Belgii, němečtí Poznaňci, Západní a Východní Prusové, nebo třeba Hornoslezští Němci v Polsku a Československu.
Charakteristika
Jako „Volksdeutsche“ byly označovány také germanofonní menšiny v rakouském císařství a pozdějším Rakousku-Uhersku a nástupnických státech mimo Rakouska – v Jugoslávii, Maďarsku, Rumunsku, Československu (tzv. sudetští a karpatští Němci), v Itálii (Jižní Tyroly). V širším smyslu byli mezi ně zřídka zahrnováni také Rakušané, Lucemburčané, Němečtí Švýcaři a Lichtenštejnci.
Historie
Před rokem 1939 žilo asi 8,6 miliónů Němců za východními hranicemi říše: v Československu (3,48 milionu), v Polsku (1,15 milionu), Rumunsku (0,75 milionu), v Maďarsku (0,6 milionu), Jugoslávii (0,55 milionu) v SSSR (1,15 milionu) a dalších 0,6 milionu v Estonsku, Lotyšsku, Litvě (především v Memelu) a ve Svobodném městě Gdaňsku. Po skončení útěků a odsunů v letech 1945–1948 zůstalo jen asi 4 miliony na východě Evropy.[2]
Vysidlování Němců
Jejich někdejší domov je dnes z větší části již minulostí, neboť v důsledku II. světové války byli většinou vysídleni a většina z nich se nově usadila na území dnešního německojazyčného prostoru (Německo, Rakousko). Jako následek 2. světové války se území s německým obyvatelstvem v Evropě zmenšilo o třetinu a německá kultura citelně ztratila na významu.
Odkazy
Reference
- ↑ Bundeszentrale für politische Bildung (bpb), v době po 1. světové válce z důvodu nového uspořádání státních hranic a vytvoření nových států: Přesuny obyvatelstva 20. století
- ↑ Initiative Tageszeitung e.V.: Aussiedler. www.initiative-tageszeitung.de [online]. [cit. 2009-07-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-08.
Související články
- Etničtí Němci
- Starorakušané
- Auslandsdeutsche
- Říšští Němci
- Sudetští Němci
- Německá menšina v Česku
- Deutsche Volksliste
- Povolžští Němci
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Volksdeutsche na Wikimedia Commons
- (německy) Deutsche Ost- und Siedlungsgebiete [1] Heim ins Reich
Média použitá na této stránce
(c) Rex Germanus, CC BY-SA 3.0
German language around 1910. This image is unreferenced. The dark cyan colour apparently denotes areas, where at least 50% of the population would speak German language. The inset claims it is from the "official national census of 1910", presumably the 1910 census in the German Empire. But it is not clear what relation this map is supposed to have to the census data, as most of its scope concerns territories which were not part of the German Empire.
Presumably the "1910 census" claim is just pulled from thin air to avoid charges of "unreferenced".
Until a decent reference is shown for this map, it should not be used in Wikipedia articles.
Historical maps that could in principle be used as reference: (1881) , (1894), (1906), (1910).
Here is a comparable map which claims it is derived from on "a map by Dr. V. Schmidt and Dr. J. Metelka". Presumably, this map is derived from a modern (recent) publication which discussed the 1910 census data. In this case, the map must be attributed to this publication, not to the "1910 census".German cavalry enters the Polish city of Łódź (Litzmannstadt) greeted by members of the city considerable ethnic German community.
(c) Bundesarchiv, Bild 146-1972-026-51 / CC-BY-SA 3.0
Einmarsch in das Sudetenland. Sudetendeutsche Freikorps auf dem Marktplatz zur Begrüßung deutscher Truppen angetreten.
Members of the Sudeten-German Volontary Corps are standing by to greet Hitler upon his arrival in Niemes. [Text aus amerikanischer Quelle, Adolf Hitler war nicht in Niemes anwesend]
10.10.1938