Voltampérová charakteristika

Voltampérové charakteristiky různých součástek; zleva rezistor, rezistor s nižším odporem, dioda, akumulátor.

Voltampérová charakteristika (VA-charakteristika) je závislost mezi elektrickým napětím a proudem, případně její grafické znázornění. U dvoupólových elektrických prvků, jako je rezistor, fotovoltaický článek, akumulátor nebo dioda, se jedná o závislost proudu protékajícího prvkem na napětí na jeho svorkách.

U iontového kanálu voltampérová křivka popisuje závislost mezi membránovým potenciálem a proudem membránou nebo iontovým kanálem, viz metoda terčíkového zámku (patch-clamp).

Základy

Podle Théveninovy poučky lze každý libovolně složitý lineární obvod připojený ve dvou bodech nahradit zdrojem napětí s určitým vnitřním odporem. Díky tomu lze také zjišťovat voltampérové charakteristiky složitějších zapojení.

V nejjednodušším případě, když má prvek čistě ohmický odpor, je charakteristika lineární, tvořená přímkou procházející počátkem. V případě sériového spojení ideálního zdroje a rezistoru je charakteristika tvořena také přímkou, která však neprochází počátkem.

U jiných prvků, např. u polovodičových diod (ideálních i reálných), je však žádoucí zakřivená, nelineární charakteristika. Nelineární charakteristiky vykazují také reálné zdroje napětí a další prvky, jako například žárovka.

Body, ve kterých charakteristika protíná osy, nazýváme pro I=0 napětí naprázdno, pro U=0 zkratový proud.

Příklad VA charakteristiky lavinové (nebo Zenerovy) diody. Z grafu lze vyčíst velikost proudu protékajícího diodou při daném napětí.
Idealizovaná VA charakteristika tunelové diody s oblastí záporného diferenciálního odporu mezi napětími v1 a v2.
Nelineární charakteristika fotovoltaického článku; zelená křivka neosvětleného; modrá křivka osvětleného. Záporný proud při kladném napětí znamená, že článek je zdrojem energie.
Typická VA charakteristika součástky diaku.

Prvky s více než dvěma elektrodami

Proud elektrodou D tranzistoru MOSFET v závislosti na napětí mezi elektrodami D a S pro několik hodnot napětí ; hranice mezi lineární (ohmickou) oblastí a oblastí saturace (též aktivní oblastí) je vyznačena červenou parabolou.

U elektronických součástek s více než dvěma vývody, jako jsou vakuové elektronky a tranzistory, může vztah mezi napětím a proudem na jednom páru elektrod záviset na proudu nebo napětí na třetí elektrodě. Tato charakteristika se obvykle zobrazuje složitějším grafem s více křivkami, z nichž každá reprezentuje závislost mezi proudem a napětím pro určitou hodnotu proudu nebo napětí na třetí elektrodě.[1]

Například diagram vpravo ukazuje sadu VA charakteristik pro MOSFET jako funkcí napětí na elektrodě D s napětím (VGS − Vth) jako parametrem.

Metody měření

Voltampérové charakteristiky elektrických prvků a obvodů lze zjišťovat dvěma způsoby:

  1. Při potenciostatickém přístupu připojíme na elektrody napětí . Přiložené napětí pak postupně zvyšujeme, až dosáhne konečného napětí .
  2. Při galvanostatickém přístupu se nastaví proud , který se pak postupně zvyšuje až do dosažení konečného proudu .

Tyto metody měření se používají mimo jiné při analogové příznakové analýze, testovací metodě používané při výrobě a opravách elektroniky.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Strom-Spannungs-Kennlinie na německé Wikipedii a Current–voltage characteristic na anglické Wikipedii.

  1. H. J. van der Bijl. Theory and Operating Characteristics of the Themionic Amplifier. Proceedings of IRE. Institute of Radio Engineers, 1919. Dostupné online. DOI 10.1109/JRPROC.1919.217425. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

I U Kennlinien einfach.png
Autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Sbyrnes321, Licence: CC BY-SA 3.0
Strom-Spannungskennlinie vier einfacher Bauteile: ein hochohmiger Widerstand, ein niederohmiger Widerstand, eine ideale PN Diode, eine Batterie mit Innenwiderstand. Die horizontale Achse ist der Spannungsabfall U, die senkrechte Achse ist der Strom I.
Kennlinie DIAC.svg
Autor: wdwd, Licence: CC BY 3.0
voltage-current characteristic diagram and schematic symbol of a DIAC; VBO is the breakover voltage.
V-a characteristic Zener diode.svg
Autor: Filip Dominec, Licence: CC BY-SA 3.0
Schematic V-A characteristics of avalanche or Zener diode with a breakdown voltage of 17 V. (Note: with breakdown voltage over ca. 6 V, avalanche diodes are used instead of Zener diodes; also the voltage scale is different on the forward-biased positive side than the reverse-biased negative side.)
Solarzelle Kennlinie.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
GNU-FDL selbst gezeichnet, Kennlinie (Strom/Spannung) einer Solarzelle, beleuchtet und unbeleuchtet
IvsV mosfet.svg
Autor: User:CyrilB, Licence: CC BY-SA 3.0
Drain current as a function of the drain-to-source voltage and the gate-to-source bias over the threshold voltage. This plot was created using maxima.
linear(vds,vgsvth) := 2*vgsvth*vds-vds^2;
saturation(vds,vgsvth) := vgsvth^2;
draincurrent(vds,vgsvth) := if (vds>vgsvth) then saturation(vds,vgsvth) else linear(vds,vgsvth);
limit(vds) := vds^2;
load(draw);
draw2d(terminal=svg,file_name="IvsV_mosfet",dimensions=[480,320],
  color=black,font="Times",nticks=75,proportional_axes=none,font_size=12,
  user_preamble="set termoption enhanced;set mxtics; set mytics; set key bottom right",
  xtics_axis=false,ytics_axis=false,grid=true,points_joined=true,yrange=[0,50],
  xaxis=false,yaxis=true,axis_top=true,axis_bottom=true,axis_left=true,axis_right=true,
  line_width=2,xlabel="Drain to source voltage [V]",
  ylabel="Drain current [arbitary unit]",
  label(["linear region",2,40], ["saturation region",6.5,20]),
  label_alignment=right,label(["V_{GS}-V_{TH}=7 V",9.8,47],["6 V",9.8,37.5],
    ["5 V",9.8,26.5],["4 V",9.8,17.4],
    ["3 V",9.8,10.5],["2 V",9.8,5.5],["1 V",9.8,2.5]),
  color=blue,key="",explicit(draincurrent(x,1),x,0,10),explicit(draincurrent(x,2),x,0,10),
  explicit(draincurrent(x,3),x,0,10),explicit(draincurrent(x,4),x,0,10),
  explicit(draincurrent(x,5),x,0,10),explicit(draincurrent(x,6),x,0,10),
  explicit(draincurrent(x,7),x,0,10),
  color=red,line_width=1,line_type=dots,nticks=10,explicit(limit(x),x,0,10)
 );
Voltage controlled negative resistance.svg
Autor: Chetvorno, Licence: CC0
Current-voltage (IV) graph illustrating voltage controlled negative resistance (VCNR). It shows a device with negative differential resistance, meaning the current decreases with increasing voltage in some parts of the graph, colored red It is a variety called voltage controlled negative resistance, which means the current is a single-valued function of the voltage. The curve is also called N-type, because it is shaped vaguely like the letter N, with a single decreasing negative resistance region along the voltage axis (shaded) sandwiched between two positive resistance regions. A tunnel diode has an IV curve very similar to this.