Vonónés I.

Vonónés I.
Vonones I the Arsacid.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0
Narození1. století př. n. l.
Úmrtí19
Cilicia
Povolánípanovník
DětiMeherdates of Parthia
RodičeFraatés IV.
RodArsakovci
PříbuzníFraatés V. (sourozenec)
Funkcearménský král
Na obrázku je Vonónova mince. Na aversu je portrét krále a nápis ΒΑϹΙΛΕΥϹ (král), na reversu obraz bohyně Níké a nápis ΒΑϹΙΛΕΥϹ ΟΝΩΝΗϹ ΝΕΙΚΗϹΑϹ ΑΡΤΑΒΑΝ[ΟΝ] (král Vonónés, přemožitel Artabana)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vonónés I. (?19 n. l.) z dynastie Arsakovců byl v letech 7/810/11 parthským velkokrálem a zhruba v letech 1215/16 arménským králem. Jeho otcem byl Fraatés IV., parthský král v letech 383/2 př. n. l.

Vládu v říši převzal na žádost parthských velmožů, kteří po násilné smrti krále Oróda III. hledali nového panovníka a rozhodli se pro syny Fraata IV. vychovávané v Římě. Čtveřice synů tam odešla již v roku 10/9 př. n. l. na popud Fraatovy manželky Músy, aby se tím uvolnila cesta k trůnu Músinu synovi Fraatakovi. Na Vonóna padla volba patrně proto, že byl nejstarším z princů.[1]

Toto řešení následnické otázky se brzy ukázalo jako problematické, neboť Vonónés byl po letech strávených v Římě plně romanizovaný a nejevil zájem ani o lov, ani o jízdu na koni, a navíc se obklopil Řeky, které s sebou na východ přivedl.[2] Již před rokem 10 proto vypukla vzpoura vedená Arsakovcem po matce Artabanem,[3] a přestože Vonónés protikrále nejprve porazil, nakonec musel roku 10/11 opustit zemi. Stal se díky příznivé shodě náhod dočasně arménským králem, ale jelikož ho Římané přestali podporovat, musel i z Arménie kolem roku 15/16 odejít a roku 19 byl v Kilikii zavražděn.[4]


Poznámky

  1. Tacitus, Letopisy, II, 2
  2. Tacitus, Letopisy, tamtéž.
  3. SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der parthischen Geschichte. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1980. S. 49. 
  4. Tacitus, Letopisy, II, 58

Externí odkazy

Literatura

  • KLÍMA, Otakar. Sláva a pád starého Íránu. Praha: Orbis, 1977. 252 s. 
  • SCHIPPMANN, Klaus. Grundzüge der parthischen Geschichte. Darmstadt: Wissenschaftliche Buchgesellschaft, 1980. ix, 132 s. ISBN 3-534-07064-X. (německy) 

Média použitá na této stránce

Vonones I the Arsacid.jpg
(c) Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0
Vonones I.
ArsacesI.jpg
Drawing of a coin of Mithridates I of Parthia. The reverse shows a naked Heracles carrying a lion-skin, a cup and a club. The Greek inscription has been miscopied — it should read ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΑΡΣΑΚΟΥ ΦΙΛΕΛΛΗΝΟΣ (great king Arsaces, friend of Greeks). The date has also been miscopied — it was probably originally ΓΟΡ, year 173 of the Seleucid era, corresponding to 140en:139 BC.