Vratislav Karel Novák

Vratislav Karel Novák
Narození13. prosince 1942
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí12. února 2014 (ve věku 71 let)
Jablonec nad Nisou
ČeskoČesko Česko
Povoláníklenotník, sochař, vysokoškolský učitel, učitel, typograf, fotograf, designér šperků, výtvarník a designér
DětiKateřina Nora Nováková
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vratislav Karel Novák (13. prosince 1942 Praha12. února 2014 Jablonec nad Nisou) byl český sochař, šperkař a vysokoškolský pedagog.

Život

Narodil se v pražské rodině právníka. V letech 1957–1961 vystudoval střední průmyslovou školu bižuterní v Jablonci nad Nisou, obor rytí kovů. Ve studiu pokračoval v letech 1961–1967 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru pro umělecké zpracování kovů u profesora Jana Nušla. Zalíbilo se mu Jablonecku, kde začal svou kariéru sochaře a šperkaře. Mnohá léta bydlel na bývalé faře kostela sv. Ducha v Rýnovicích, bývalou márnici si adaptoval na ateliér. V letech 1990–2007 učil jako profesor VŠUP v Praze, kde vedl ateliér nově nazvaný Kov a šperk. V období 2008 - 2014 vedl ateliér design kovu a šperku na UUD ZČU v Plzni nynější Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. Jako šperkař a sochař se věnoval tvorbě šperků a objektů na nahém těle (Body art), světelných nebo pohyblivých objektů tzv. kinetismu, jimiž si vydobyl světové uznání.

Byl třikrát ženat, z prvního manželství se šperkařkou Karlou Šourkovou měl syna Ondřeje, který se věnuje překladatelství. Z druhého manželství s historičkou průmyslového designu Janou Pauly měl dceru Kateřinu, která je historička umění a věnuje se uměleckému řemeslu jako kurátorka Severočeského muzea v Liberci. Potřetí se oženil s jabloneckou šperkařkou Ludmilou Šikolovou a měl s ní Filipa a Lenku.

Dílo

Metronom
(c) Michal Maňas, CC BY 4.0
2009: Nakloněné kruhy

Svými díly je zastoupen ve dvou desítkách muzeí a galerií v Česku, Německu a Rakousku. Z jeho početného díla jsou nejznámější:

Kinetické objekty na veřejných prostranstvíchː

  • Meteorologická družice (1978) - první kinetická instalace byla kvůli špatnému technickému stavu znovuobjevena v České Lípě. Objekt pochází z roku 1978, nachází se na sídlišti Pod Holým vrchem a nese název Meteorologická družice (případně Meteorologická stanice, či Nebeská sféra[1]). Jakožto anonymní dílo působící obyvatelům sídliště svým hlukem potíže mělo být odstraněno, díky iniciativě Vetřelci a volavky (zaměřuje se na „normalizační“ umění ve veřejném prostoru) se podařilo určit autora a dílo zachránit.[2]
  • Pošuk vlajkohonosný (1988) - železná konstrukce starého secího stroje se závažím a vlajkovým stožárem se zavěšeným dámským kombiné; před kostelem sv. Anny v Jablonci nad Nisou

Kinetické šperky-objekty: stříbrné nebo ocelové zpravidla drátěné konstrukce, mj. s ptačími peříčky, zastoupeny ve sbírkách českých: Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Moravské galerie v Brně, Muzea českého ráje v Turnově

Odkazy

Reference

  1. MIKULIČKA, Jan. Je vyhráno. Mimořádné plastice v České Lípě už demolice nehrozí. http://liberec.idnes.cz/v-ceske-lipe-zachovaji-plastiku-od-sochare-karla-vratislav-novaka-p9z-/liberec-zpravy.aspx?c=A160907_153144_liberec-zpravy_tm [cit. 2016-12-19]
  2. Pavel Karous, Umělé(cké) kosmické těleso vyslalo zprávu o kulturním stavu země
  3. KOBEROVÁ, Anna. Vratislav Karel Novák - Stále v pohybu | GASK [online]. 2024-01-11 [cit. 2024-07-21]. Dostupné online. 

Literatura

  • Věra Vokáčová: Kov a šperk, katalog výstavy. Praha 1968, 1990
  • Alena Křížová, Proměny českého šperku na konci 20. století. Praha 2002, s. 184-185.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech-03836 - Metronome (32638405050).jpg
Autor: Dennis G. Jarvis , Licence: CC BY-SA 2.0
The Metronome is 23 meter (75ft) tall functional metronome in Letná Park. It was erected in 1991, on the spot left vacant by the destruction in 1962 of an enormous monument to former Soviet leader Joseph Stalin.
Vratislav Karel Novak Inclined Circles.jpg
(c) Michal Maňas, CC BY 4.0
Skulptura Nakloněné kruhy. Vytvořil Vratislav Karel Novák. Umístění: univerzitní kampus Bohunice, Brno.