Vrtba

Vrtba
Příkop a val
Příkop a val
Základní informace
Slohgotický
Výstavbapřelom 13. a 14. století
Zánikokolo poloviny 16. století
StavebníkHroznatovci
Další majiteléPáni z Vrtby, Pluhové z Rabštejna
Poloha
AdresaJižně od osady Vrtbo, Horní Bělá, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Vrtba
Vrtba
Další informace
Rejstříkové číslo památky44296/4-1233 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrtba je zaniklý hradokrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji. Nachází se na jižním okraji osady Vrtbo v nadmořské výšce 490 m n. m. Je zapsán jako kulturní památka.[1] Ke zbytkům hradu vede odbočka z modře značené turistické značky z Hubenova.

Historie

Je možné, že lokalita byla osídlena již v pravěku. Přestože terén byl výrazně pozměněn stavbou středověkého hradu, odpovídá její charakter eneolitickým výšinným sídlištím. Z jihovýchodní části hradního valu také pochází nález keramického střepu nádoby se slámovým povrchem.[2]

Hrad byl postaven na přelomu třináctého a čtrnáctého století příslušníky rodu Hroznatovců. První písemná zmínka uvádí roku 1316 jako majitele Sezemu z Vrtby.[3] Rod pánů z Vrtby hrad vlastnil až do druhé poloviny patnáctého století. V roce 1511 byl majetkem pánů z Rabštejna, od kterých ho roku 1538 koupil Šebestián Markvart z Hrádku a v roce 1555 ho spojil s dolnobělským panstvím. Vrtba potom rychle zpustla a roku 1659 se zde uvádí pouze hospodářský dvůr.[4]

Stavební podoba

Staveniště hradu na nízkém pahorku obklopovaly tři rybníky, které tak přispívaly k jeho obraně. Vlastní hrad měl pětiboký půdorys a byl chráněn mohutným valem a příkopem, které jsou jeho nejlépe částí. Přístupová cesta vedla od severu, kde vstoupila na val. Po jeho koruně pokračovala do jižní části hradu, odkud po mostě překročila příkop a vstoupila do hradního jádra. Podobu zástavby jádra nelze určit, protože jeho plocha je pokryta velkým množstvím jam po dobývání kamene. Pouze v jihovýchodní části se nachází drobný beztvarý zbytek zdiva.[3]

Odkazy

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-12-05]. Identifikátor záznamu 156656 : Výšinné opevněné sídliště – hradiště Vrtbo. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. JOHN, Jan. Výšinné lokality středního eneolitu v západních Čechách. Plzeň: Katedra archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni, 2010. 134 s. (Opomíjená archeologie; sv. 1). Dostupné online. ISBN 978-80-7043-956-2. S. 103. 
  3. a b DURDÍK, Tomáš. Ilustrovaná encyklopedie Českých hradů. 2. vyd. Praha: Libri, 2000. 733 s. ISBN 80-7277-003-9. Heslo Vrtba, s. 608. 
  4. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Západní Čechy. Příprava vydání Miloslav Bělohlávek. Svazek IV. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1985. 528 s. Kapitola Vtrba – hrad, s. 395–396. 

Literatura

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Vrtba - příkop a valy.JPG
Autor: Krabat77, Licence: CC BY-SA 3.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem: