Vstupní ústrojí

Schémata vstupního ústrojí
Variabilní vstupní ústrojí Concordu pohybující se v závislosti na letových podmínkách

Vstupní ústrojí proudového motoru slouží k přivádění vzduchu z vnějšku letadla ke kompresoru proudového motoru či náporového motoru.[1] [2]

Z hlediska práce motoru je nejvýhodnější umístit vstupní ústrojí v přední části letadla (např. MiG-15) nebo motorové gondoly (např. Airbus A319), kde vzduch není ovlivněn. U moderních vojenských letadel je zde však umístěn radiolokátor a vstupy bývají umístěny po stranách trupu (např. Su-25, F-15), v kořenech křídel (L-29), nebo pod trupem (F-16, Su-27). Někdy může být vstupní ústrojí i nad trupem, jako například u letounu F-107.

Konstrukce vstupního ústrojí se liší podle rychlosti letu, pro něž je určeno.[1] Podzvukové vstupní ústrojí bývá neregulovatelné, s oblou náběžnou hranou. Naopak vstupní ústrojí motorů nadzvukových letounů má ostré hrany, na kterých vznikají rázové vlny, na nichž se vzduch zpomaluje a usměrňuje (i když se to může zdát paradoxní, při nadzvukovém letu se vzduch vstupující do motoru zpomalit na podzvukovou rychlost hoření směsi palivo-vzduch aby nedošlo ke „sfouknutí“ plamene ve spalovací komoře, a opět se urychluje až ve výstupní trysce). Nadzvukové vstupní ústrojí je většinou regulovatelné tak, aby se docílilo potřebného průběhu rázových vln. Příkladem může být posuvný kužel vstupního ústrojí MiGu-21, který se v závislosti na rychlosti automaticky vysouvá tak, aby první šikmá rázová vlna vedla ze špičky kužele na kruhovou náběžnou hranu sacího otvoru.

Vstupní ústrojí musí dodávat kompresoru nerozvířený, usměrněný proud vzduchu. Proto bývá opatřeno tzv. odřezávači mezní vrstvy, které oddělí vzduch ovlivněný prouděním okolo draku letadla. Dále bývají vstupní ústrojí opatřena protipumpážními prvky (připouštěcí/odpouštěcí dvířka), protinámrazovými opatřeními (snímač námrazy a vyhřívané náběžné hrany), která zabraňují vzniku námrazy na vstupech, nasátí kusů ledu a následnému poškození lopatek kompresoru.

Dále je třeba zamezit nasátí nečistot. Toho lze dosáhnout vhodným umístěním vstupů (např. u L-39 jsou vstupy umístěny ve velké výšce a navíc proti nečistotám odletujícím od podvozku cloněny křídlem). U letounu MiG-29, který má vstupy velmi nízko nad zemí je tento problém řešen tak, že se při malé rychlosti a vysunutém podvozku sklápí ve vstupech rampa, která zamezí průtoku vzduchu a naopak na horní straně vírového přechodu se otevírají klapky, kterými je nasáván vzduch do motoru. U letounu Su-27, který má vstupní ústrojí umístěno stejně, se ve vstupech sklápí síto, které vzduch filtruje.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b Teorie leteckých motorů - Konstrukce proudových motorů - vstup (LeteckeMotory.cz) [online]. [cit. 2022-12-29]. Dostupné online. 
  2. GOLDSMITH, Seddon. Intake aerodynamics. Oxford: Blackwell Science, 1999. ISBN 0632049634. S. XI. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Concordeintake.svg
System depiction of Concorde intake operating.
F-15E Strike Eagle is parked by a crew chief from Elmendorf Air Force Base.jpg
USAF Caption: An F-15E Strike Eagle crew chief from Elmendorf Air Force Base, Alaska, parks the aircraft after a training sortie at Exercise Valiant Shield 2006 on Monday, June 19, at Andersen AFB, Guam. Valiant Shield, a U.S. Pacific Command exercise, runs June 19 to 23. It focuses on integrated joint training and interoperability among U.S. military forces while responding to a range of mission scenarios. (U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III)

Note this F-15's light gray color indicates an earlier model like F-15C or D. Numbers on nose wheel indicate Tail number 83-0047 c/n 0868/D046 which is listed as a McDonnell Douglas F-15D-35-MC Eagle
North American RA-5C Vigilante of RVAH-3 at Naval Air Station Sanford, Florida (USA), on 27 March 1968 (6430104).jpg
A U.S. Navy North American RA-5C Vigilante of Reconnaissance Heavy Attack Squadron 3 (RVAH-3) "Sea Dragons" is parked on the flight line at Naval Air Station Sanford, Florida (USA), on 27 March 1968.
Concorde Ramp.jpg
Autor: Původně soubor načetl Dockurt2k na projektu Wikipedie v jazyce angličtina, Licence: CC BY-SA 2.5
I took this picture of the concorde ramp system (reactor entrance) in the en:Steven_F._Udvar-Hazy_Center museum. It illustrates the engines section fo the en:Concorde perfectly I hope.
Air intake operations schemes.svg
Autor: F l a n k e r, Licence: CC BY 3.0
convergent-divergent air intake operating modes
North American XB-70 above runway ECN-792.jpg
Viewed from the front the #1 XB-70A (62-0001) is shown climbing out during take-off. Most flights were scheduled during the morning hours to take advantage of the cooler ambient air temperatures for improved propulsion efficiencies. The wing tips are extended straight out to provide a maximum lifting wing surface. The XB-70A, capable of flying three times the speed of sound, was the world's largest experimental aircraft in the 1960s. Two XB-70A aircraft were built. Ship #1 was flown by NASA in a high speed flight research program.
F-14 3 Yokota Tokyo.jpg
Autor: Morio, Licence: CC BY-SA 3.0
U.S. Navy Grumman F-14A Tomcat from Fighter Squadron VF-154 Black Knights, assigned to Carrier Air Wing 5 (CVW-5) aboard the aircraft carrier USS Kitty Hawk (CV-63) at Yokota Air Base, Tokyo, Japan. VF-154 was redesignated VFA-154 on 1 October 2003 and transitioned to the Boeing F/A-18F Super Hornet.
МиГ-25РБ, Историко-культурный комплекс «Линия Сталина» (4).jpg
Autor: Terminator216, Licence: CC BY-SA 4.0
МиГ-25РБ, Историко-культурный комплекс «Линия Сталина»