Vyhlazovací tábor Chełmno
Vyhlazovací tábor Chełmno byl nacistický vyhlazovací tábor, umístěný 70 km od Lodže, poblíž vesničky Chełmno nad Nerem (německy Kulmhof an der Nehr) na polském území obsazeném v roce 1939 Němci a začleněném do říšské župy Povartí (něm. Reichsgau Wartheland).
Historie
Tábor byl vybudován poté, co ztroskotaly snahy o deportaci tamějšího židovského obyvatelstva do Generálního gouvernementu. Proto v září 1941 započala likvidace Židů přímo na území říšské župy Povartí. Jedná se o vůbec první nacistický vyhlazovací tábor a první tábor, kde se k likvidaci obětí používal jedovatý plyn. Nejprve byli Židé zplynováváni v mobilních plynových vozech, které později vystřídalo stacionární zařízení.[1] Nacisté ho provozovali ve dvou etapách:
Tábor byl určen k zabíjení Židů z lodžského ghetta a celého území župy. Po dobu jeho existence zde bylo zavražděno nejméně 152 tisíc lidí, kromě zmíněných polských židů také polští a maďarští Romové, maďarští židé, Poláci, Češi a sovětští váleční zajatci. Pobyt v tomto vyhlazovacím táboře přežili jen tři lidé, jedním z nich byl i Simon Srebnik.
V tomto koncentračním táboře bylo v nákladních vozech zplynováno mimo jiné i 82 českých dětí z obce Lidice a 11 z osady Ležáky.
Odkazy
Reference
Literatura
- PADEVĚT, Jiří. Vyhlazovací tábor Kulmhof/Chełmno a jeho české oběti. Praha : Středisko společných činností Akademie věd ČR, 2020. ISBN 978-80-270-7501-0
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Vyhlazovací tábor Chełmno na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Memorial for the Chełmno extermination camp, in Rzuchów forest (midway on the road from Chełmno to Koło, this glade is about 200 metres away form the road), where the dead bodies were discharged from the gas vans, in order to be placed in mass graves ; thereafter, the corpses had been incinerated in a neighbouring glade a few hundred metres further. Globally, about 150,000 people, Jews above all, had been exterminated in Chełmno, mainly during year 1942 : that extermination camp, the first one of this kind, began to operate in December 1941, a few weeks before the official start of the "Final Solution to the Jewish Question" (Wannsee Conference, 20 January 1942, under the direction of SS general of the Police Reinhard Heydrich, missionned by Reichsmarschall Hermann Göring).