Vyhlazovací tábory nacistického Německa

Hlavní směry deportací směřujících přes koncentrační tábory do vyhlazovacích táborů

Vyhlazovací tábory je označení několika táborů založených nacisty za druhé světové války a sloužících primárně pro hromadné, systematicky řízené („průmyslové“) vyvražďování Židů (v menší míře také Romů a některých dalších skupin společnosti). V těchto „táborech smrti“ bylo v průběhu druhé světové války zastřeleno či zplynováno téměř 2 700 000 Židů a mnoho lidí dalších národností. V souladu s německým plánem Generalplan Ost byli ve vyhlazovacích táborech různého typu likvidováni ve větší míře i příslušníci pro nacisty méněcenných slovanských národů, například v německých táborech v Polsku bylo zlikvidováno zhruba 1,3 milionu Poláků (mimo Židy) a 800 tisíc sovětských válečných zajatců (viz německé zločiny v Polsku za druhé světové války).

Přibližné množství zabitých v každém vyhlazovacím táboře (Zdroj: Jad Vašem[1])
Jméno táborapočet mrtvýchRef.
Auschwitz-Birkenau1 400 000[2]
Belzec435 000[3]
Chelmno320 000
Majdanek360 000
Malý Trostinec65 000
Sobibor250 000
Treblinka870 000

Vyhlazovací tábory

Vyhlazovací tábory začaly být zakládány roku 1941 na okupovaných územích Polska.

Pouze vyhlazovací funkci plnily první čtyři ze jmenovaných táborů, Majdanek a Osvětim plnily zároveň funkci koncentračních táborů, takže (podstatně menší) část vězňů byla určena pro otrockou práci.

Termínu „vyhlazovací tábor“ se začalo užívat až po druhé světové válce, sami nacisté se snažili všemožně maskovat jejich skutečné určení.

Proces hromadného vraždění procházel několika fázemi: od hromadného střílení přes plynování v pojízdných vozech (tzv. dušegubkách) až k plynovým komorám. Nacisté se jednak snažili zefektivnit proces vyhlazování (šetřit náklady, počet lidí zapojených do procesu apod.), jednak učinit vraždění snesitelnějším, tj. oddělit oběť od vraha (při masovém střílení docházelo k srdcervoucím scénám, oproti tomu vraždění v plynových komorách bylo maximálně odosobněno).

Auschwitz
Spalovna těl v Buchenwaldu

Před a během druhé světové války spravovalo nacistické Německo koncentrační tábory (konzentrationslager, zkratka KZ nebo KL) v oblastech, které v daném okamžiku ovládalo. V těchto táborech miliony vězňů zemřely krutým zacházením, na nemoci, hladovění a přepracování, nebo byli zlikvidováni pro neschopnost práce, stáří nebo z jiného důvodu. První koncentrační tábory byly vybudovány v Německu pro umístění politických disidentů tamějšího režimu.

V koncentračních táborech byly internovány dvě hlavní skupiny vězňů – Židé a váleční vězňové, většinou z Polska a Ruska – obě se počítaly na miliony. Taktéž velké množství komunistů, homosexuálů, Romů (ale třeba i Svědků Jehovových) skončilo v koncentračních táborech. V menší míře stejný osud z různých důvodů potkal menší množství zajatých spojenců.

Od roku 1942 nacistické Německo ustanovilo vyhlazovací tábory pro systematické vyvraždění všech Židů v Evropě – tento plán se jmenoval Konečné řešení židovské otázky. Tyto tábory byly vybudovány v obsazeném Polsku a Bělorusku. Přes tři miliony Židů v nich zemřelo, především v plynových komorách nebo bylo zastřeleno.

Koncentrační a vyhlazovací tábory před válkou, během války a po válce

(c) Bundesarchiv, Bild 192-269 / CC-BY-SA 3.0
Schody smrti v KT Mauthausen, po nichž vězni vynášeli půlmetrákové žulové kvádry k stavbě tzv. České zdi. Řada z nich zemřela vyčerpáním

Některé tábory (více na dobytých územích) byly vybudovány až během války, některé (původně sklady či jiná zařízení) byly konsolidovány do plného chodu. Byla podniknuta opatření, aby veřejnost neviděla a nevěděla, co se v nich děje. Na začátku války již fungovalo šest koncentračních táborů: Dachau, Sachsenhausen, Buchenwald, Flossenbürg, Mauthausen a Ravensbrück. V roce 1938 SS začala používat tyto tábory jako zdroj nucené pracovní síly ke svému zisku. Tuto pracovní sílu využilo mnoho německých firem a společností, zvláště na připravovanou válku.

Po začátku války se koncentrační tábory staly místem, kde „nižší rasy“ a nepřátelé režimu (též obecně označovaní jako „nežádoucí“) byli zotročováni, mučeni, sužováni hladem bez jakékoli péče a kde nakonec nacházeli smrt. V naprosté většině vězni nosili v těchto táborech stejnokroje s číslem a znakem, identifikujícím jejich původ.

Po válce byla velká část koncentračních a vyhlazovacích táborů zničena, některé ale zůstaly a staly se trvalou připomínkou hrůz nacistické perzekuce. Největší vyhlazovací tábor byl Osvětim, kde zemřelo přes 1 000 000 Židů.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nazi concentration camps na anglické Wikipedii.

  1. Yad Vashem, naposledy zhlédnuto 7. května 2007
  2. Per [1] Archivováno 21. 9. 2013 na Wayback Machine.,Pressac, Jean-Claude. Die Krematorien von Auschwitz. Piper Verlag. Munich 1994
  3. A New Document on the Deportation and Murder of Jews during "Einsatz Reinhardt" 1942

Literatura

  • Kolektiv autorů (uspořádal: Miloš Pojar): Stín Šoa nad Evropou, Židovské muzeum v Praze, Praha, 2002.
  • Blodig Vojtěch, Krejča Otomar, Krejčová Helena, Munk Jan, Lhotka Petr, Pavlát, Leo: Téma:HOLOCAUST, Informační materiál pro učitele k výuce na základních a středních školách, nakl. Tauris, 2005.
  • Lagus, Karel, Polák, Josef: Město za mřížemi, Naše vojsko, Praha, 1964.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Bundesarchiv Bild 192-269, KZ Mauthausen, Häftlinge im Steinbruch.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 192-269 / CC-BY-SA 3.0
Österreich.- Konzentrationslager Mauthausen, Häftlinge im Steinbruch (Todesstiege)
Auschwitz Camp de Concentration.jpg
Autor: GIRAUD Patrick, Licence: CC BY-SA 2.5
View of Auschwitz I concentration camp located near the town of Oświęcim, Poland. In the left is the prison kitchen.
WW2-Holocaust-Europe.png
(c) I, Dennis Nilsson, CC BY 3.0

Map of the Holocaust in Europe during World War II, 1939-1945.
This map shows all German Nazi extermination camps (or death camps), most major concentration camps, labor camps, prison camps, ghettos, major deportation routes and major massacre sites.

Notes:
1. Extermination camps were dedicated death camps, but all camps and ghettos took a toll of many, many lives.
2. Concentration camps include labor camps, prison camps & transit camps.
3. Not all camps & ghettos are shown.
4. Borders are at the height of Axis domination (1942).
5. Some regions have German designations (e.g. "Ostland"), with the present country name denoted in uppercase letters in parenthesis below the German designation (e.g. "(AUSTRIA)").

6. Present (2007) borders are dotted.
German atrocities. Germany, Poland & Czechoslovakia - NARA - 292597.jpg
  • Scope and content: These charred bodies were found by U.S. troops of the 80th Division in furnace of horror chamber at the Buchenwald concentration camp near Jena, Germany. 4/16/45.