Vykolejení

Vykolejená tramvaj Tatra T3 na Lidické ulici v Brně.
Vykolejení způsobené přestavením výhybky do mezipolohy (zde nezáměrným).

Vykolejení, též vyšinutí, je situace, při které kolejové vozidlo nebo jen některé dvojkolí vozidla za jízdy opustí, byť dočasně, hlavu kolejnice.

Popis

Vykolejení je nejčastěji způsobeno situací, kdy řídící síla na vedoucím kole v oblouku překročí mez, kterou je toto kolo schopné přenést na kolejnici, a kolo vyšplhá okolkem na hlavu kolejnice. Tato situace může být způsobena poruchou geometrické polohy koleje – tzv. křížový propad – nebo poruchou vypružení vozidla – lom pružiny, zatuhnutí vedení dvojkolí. K vykolejení může dojít při poruše koleje i při srážce dvou či více kolejových vozidel nebo při srážce vozidla s překážkou. Překročení stanovené rychlosti nebývá prvotní příčinou vykolejení, ale zvýšené namáhání koleje a vozidla může vést k poruše a následnému vykolejení.[1][2]

Vykolejení se používá i jako prostředek nouzového zastavení vozidel. K vykolejení v tomto případě slouží výkolejka, odvratná výhybka nebo jiné zařízení k tomuto přímo určené, anebo improvizované prostředky – přestavení jazyků výhybky do mezipolohy, za války i uvolnění kolejnice, trhaviny a podobně. K návratu vykolejeného vozidla na koleje zpravidla se využívá kolejový jeřáb nebo hydraulické zvedáky. V některých případech je možné použít i zpětné natažení na kolej pomocí nakolejovacích klínů, případně i bez nich.

Detektory vykolejení

K vývoji detektoru vykolejení vedlo železniční neštěstí v roce 1994 ve Švýcarsku, při kterém ve městě vykolejily a začaly hořet vagony s chemikáliemi, byli vážně zraněni tři lidé a celková škoda dosáhla mnoha miliónů eur.

Z analýzy Švýcarských železnic vyplynulo, že zhruba 80 % všech železničních neštěstí nákladních vozů způsobilo vykolejení vlaku.

V roce 2001 byl detektor vykolejení EDT101 vyvinutý společností Knorr-Bremse schválený Mezinárodní železniční unií UIC.[3]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Derailment na anglické Wikipedii.

  1. Dynamická soustava vozidlo-kolej[nedostupný zdroj]
  2. Namáhání kolejnic a kolejnicové vady. www.fce.vutbr.cz [online]. [cit. 2006-10-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-10-31. 
  3. Časopis Informer Knorr-Bremse, číslo 12/2012[nedostupný zdroj]

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Brno Tram Derailment 2010 01.JPG
Autor: User:Sveter (Please credit as "Petr Šmerkl, Wikipedia" in case you use this outside WMF projects.), Licence: CC BY-SA 3.0
Vykolejená tramvaj Tatra T3, Brno.
RerailFrog-SRM.jpg
Autor: SriMesh, Licence: CC BY-SA 3.0
Rerail Frog, Saskatchewan Railway Museum Canadian Pacific Railway S3 diesel electric locomotive #6568 constructed in 1957 by Montreal Locomotive Works. According to the SRM, it has a 660 horsepower McIntosh and Seymore 539 diesel engine which operates a General Electric generator. It generates 600 volts direct current which turns four traction motors driving each axle. This light switcher locomotive was used in Sutherland CPR train yards.
Rerailer.JPG
Autor: Ekem, Licence: CC BY-SA 3.0
Rerailer equipment in the Railway Museum, Guatemala City
Vykolejena 471.JPG
Autor: Jindřich Běťák, Licence: CC BY-SA 3.0
Vykolejená jednotka 471 v Kolíně.
Vykolejeni EC 107 v Praze 5.jpg
Autor: Ludek, Licence: CC BY-SA 3.0
Vykolejení vlaku EC 107 (Praha-Varšava) v Praze na trati mezi Praha hl. n. a Praha-Libeň, 17. února 2007