Vympel R-37

Raketa na výstavě MAKS 2013

Vympel R-37 (v kódu NATO: AA-X-13/AA-13 Axehead) je protiletadlová střela dlouhého dosahu s aktivním radarovým naváděním. Je určena k ničení stíhaček, bojových letounů, bombardérů, transportních letadel, vrtulníků a raket s plochou dráhou letu.

Je schopna zasáhnout cíle ve dne i v noci, na pozadí Země nebo vodní hladiny a také v prostředí elektronického boje.

Vznik a vývoj

V první polovině osmdesátých let 20. století byly zahájeny práce na modernizaci letadla MiG-31, které dostalo označení MiG-31M. Vývoj této výrazně modifikované varianty sice nebyl v důsledku změny politické situace ukončen, ale umožnil vznik nové protiletadlové střely dlouhého dosahu, která byla vyvinuta na bázi rakety R-33. MiG-31M totiž měl být vybaven kromě modernější avioniky i novou raketou typu vzduch-vzduch s delším doletem.

Projekt vývoje rakety nazvané K-37 (izdělije 610) byl zahájen v konstrukční kanceláři Vympel 8. dubna 1983. První fáze testování nové rakety začala v roce 1988, přičemž šlo nejprve jen o několik zkušebních výstřelů bez řídícího systému. O rok později již byly otestovány první dvě rakety s naváděcím systémem a v dubnu 1994 K-37 úspěšně zasáhla vzdušný cíl na rekordní vzdálenost 304 km. Testování střely pokračovalo až do roku 1997 kdy došlo k zásadnímu zlomu – problémy na spolupráci s ukrajinskými dodavatelskými podniky. Ty byly významným faktorem při vzniku rakety, protože se podílely na vývoji jejího naváděcího systému. Proto bylo přijato rozhodnutí, že naváděcí systém bude vlastní produkce a bude se skládat pouze z ruských komponentů. Takto modifikovaná raketa dostala označení K-37M (izdělije 610M) a byla integrována do zbraňových systémů nové verze MiGu-31BM. Pod označením RVV-BD byla raketa prezentována na několika výstavách vojenské techniky a její sériová výroba byla spuštěna v roce 2014.

Konstrukce

R-37M má na dnešní dobu již klasické uspořádání. V přední části se nachází aktivní radiolokační naváděcí hlavice 9B-1388 vyvinutá Výzkumným ústavem "AGAT", za kterou je bezkontaktní rádiový, ale i kontaktní elektromechanický zapalovač. Následuje vysoce výbušná bojová hlavice s hmotností 60 kg. V zadní části je pohonná jednotka na pevné palivo. Raketa je dlouhá 4,06 m a váží 510 kg. Za dlouhými nosnými plochami v polovině trupu následují čtyři ovládací plochy v zadní části rakety, které jsou sklopné kvůli lepšímu umístění pod trupem letadla. Trup střely má průměr 38 cm a rozpětí zadních nosných ploch je 1,02 m.

Střela je schopná ničit nepřátelské letouny manévrující s přetížením 8 g. Byla vyvinuta pro letadlo MiG-31BM/BSM, které může nést na závěsníkách AKU-410-1 (CRA-620) až 4 rakety tohoto typu. MiG-31 dokáže navádět tyto střely současně na 4 cíle nacházející se v různých výškách. RVV-BD je schopna zasáhnout jednak nízkoletící cíle od výšek 15 m nad zemí, ale i cíle ve vysokých letových hladinách až do nadmořské výšky 25 000 m. Raketa má maximální rychlost Mach 6.

V počáteční fázi letu je navádění inerciální s povelovou korekcí pomocí datalinku, v závěrečné fázi je raketa naváděná aktivním radarovým systémem.

Uváděná životnost rakety je 8 let.[1]

Varianty

  • R-37M – počáteční produkční verze zavedena v roce 2014 a určena pro ruské letectvo.
  • R-37ME – exportní verze s doletem pouze 200 km.[2]

Uživatelé

RuskoRusko Rusko

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku R-37 na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
MAKS Airshow 2013 (Ramenskoye Airport, Russia) (524-21).jpg
Autor: Vitaly V. Kuzmin, Licence: CC BY-SA 4.0
Авиационная ракета класса воздух-воздух большой дальности РВВ-БД (RVV-BD AA missile)