Vyslanci

Vyslanci
Hans Holbein the Younger - The Ambassadors - Google Art Project.jpg
Základní informace
Původní názevThe Ambassadors a Die Gesandten
AutorPedro Benito
Vznik1534
Typhip hop
Hnutíseverská renesance
Vlastnosti
Mediumolejová barva
oak panel
Šířka209,549 cm
Výška207 cm
Umístění
Inv. čísloNG1314
UmístěníNárodní galerie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vyslanci je obraz německého renesančního malíře Hanse Holbeina mladšího, který vznikl v Londýně na jaře 1533. Olejomalba na dřevě o rozměrech 206 × 209 cm visí v londýnské Národní galerii.

Identita zobrazených mužů nebyla dlouho známa, až roku 1900 Mary Herveyová zjistila, že jde o francouzské vyslance na dvoře Jindřicha VIII. Jeana de Dintevillea (nalevo) a Georgese de Selve (vpravo), který byl již od sedmi let věku biskupem v Lavauru. Kdo a proč portrét objednal, není známo.

Detail lebky z šikmého pohledu

Obraz patří k Holbeinovým nejlepším pracím. Pro malíře typické je pečlivé zobrazení detailů oděvů a věcí. Mezi oběma muži stojí skříňka s předměty, které poukazují k jejich společným zájmům: astronomii, matematice, teologii, geografii a hudbě.

Dílo je proslulé optickou iluzí: podlouhlý předmět ležící v popředí na podlaze mezi oběma vyslanci je lebka, motiv vanitas. Lze ji však jako takovou rozpoznat pouze při pohledu na obraz zboku pod velmi ostrým úhlem, protože je značně deformovaná (anamorfická, perspektivně zkreslená). Je tedy možné, že obraz měl viset na schodišti, kde by byl pozorován zešikma, a lebka se tak mohla uplatnit.

Odkazy

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Skull-Ambassadors.jpg
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Hans Holbein the Younger - The Ambassadors - Google Art Project.jpg
Jean de Dinteville, French Ambassador to the court of Henry VIII of England, and Georges de Selve, Bishop of Lavaur. The painting is famous for containing, in the foreground, at the bottom, a spectacular anamorphic, which, from an oblique point of view, is revealed to be a human skull. An Armenian carpet, a vishapagorg rug from Central Anatolia, is on the table.