Vysoká škola polytechnická Jihlava

Vysoká škola polytechnická Jihlava
Logo univerzity
Logo
Vchod VŠPJ
Vchod VŠPJ
ZkratkaVŠPJ
Rok založení2004
Typ školyveřejná vysoká škola neuniverzitního typu
Vedení
Rektordoc. Ing. Zdeněk Horák, Ph.D.
Prorektor pro vnitřní, vnější a mezinárodní vztahy; zástupce rektoraprof. MUDr. Václav Báča, Ph.D.
Prorektor pro tvůrčí a projektovou činnostIng. Miloslav Vilímek, Ph.D.
Prorektorka pro strategii a kvalituRNDr. Ing. Lenka Cimbálníková, Ph.D., MBA
Prorektorka pro studiumIng. Martina Kuncová, Ph.D.
Kvestor Ing. Oldřich Rambousek, Ph.D.
Počty akademiků (k roku 2016[1])
Akademických pracovníků124
Další informace
SídloTolstého 16
586 01 Jihlava
AdresaTolstého 1556/16, Jihlava, 586 01, Česko
Zeměpisné souřadnice
http://www.vspj.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vysoká škola polytechnická Jihlava (VŠPJ) byla zřízena v roce 2004 jako první veřejná vysoká škola neuniverzitního typu v České republice[2] a je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina.

Sídlo

Vysoká škola sídlí v třípodlažní budově s vnitřním dvorem mezi ulicemi Tolstého, Jiráskova a Tyršova. Ta byla postavena roku 1905 a až do roku 1960 sloužila jihlavskému krajskému soudu, umístěna zde byla i věznice. Z té doby se zachovala např. hlavní soudní síň, dnes sloužící jako školní aula.[3] Poté v ní působil Pedagogický institut a od roku 1966 odloučené pracoviště Vysoké školy zemědělské v Brně. V letech 1994 až 2005 ještě Vyšší odborná škola Jihlava, poté objekt získala nově zřízená Vysoká škola polytechnická.[4]

Studium

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina. Slovo „polytechnická“ vychází z řeckého polús (mnoho) a téchne (umění) – vyjadřuje, že škola není zaměřena jen na jeden obor, ale má různorodou studijní nabídku. Zájemci o studium mohou vybírat jak z bakalářských oborů zdravotnického typu, tak i z technických a ekonomických programů, a to v prezenční i kombinované formě. V současnosti nabízí VŠPJ také možnost navazujícího magisterského studia. Díky navazujícímu magisterskému programu Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, který byl otevřen na podzim roku 2021, je možné poprvé získat inženýrský titul přímo v Kraji Vysočina. Od roku 2023 navíc mohou zájemci prohloubení znalostí v sociální sféře na VŠPJ studovat navazující magisterský program Sociální práce v péči o duševní zdraví.

Bakalářské studijní programy:

  • Aplikovaná informatika (prezenční i kombinované studium)
  • Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi (prezenční i kombinované studium)
  • Aplikované strojírenství (prezenční i kombinované studium)
  • Cestovní ruch (prezenční i kombinované studium)
  • Finance a řízení (prezenční i kombinované studium)
  • Zdravotně sociální péče (prezenční i kombinované studium)

Bakalářské studijní obory:

  • Porodní asistentka (prezenční studium)
  • Všeobecná sestra (prezenční i kombinované studium

Navazující magisterské programy:

  • Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi (prezenční i kombinované studium)
  • Sociální práce v péči o duševní zdraví (kombinované studium)

Obecným cílem studia v akreditovaných studijních programech je poskytnout zájemcům možnost získat profesně orientované vzdělání s výrazně praktickými výstupy. Významnou součástí studia jsou dlouhodobé praxe (minimální délka praxe 12 týdnů). Po složení státní závěrečné zkoušky a obhajobě bakalářské/diplomové práce získává absolvent diplom a titul bakaláře (Bc.) v případě bakalářského studijního programu, nebo magistra (Mgr.) či inženýra (Ing.) v případě magisterského studijního programu. Absolvent také získává možnost dalšího studia v navazujících studijních programech na jiných vysokých školách v tuzemsku nebo v zahraničí. Studium v akreditovaných studijních programech trvá tři roky v případě bakalářského studia a probíhá prezenční formou, v některých oborech rovněž kombinovanou formou. V magisterských programech trvá studium dva roky a probíhá kombinovanou formou studia. Studijní nabídka se průběžně rozšiřuje tak, jak jsou ve správním řízení akreditovány nové studijní programy a obory.

Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje vlastní cestovní kancelář, je zkouškovým centrem British Council pro získání jazykových certifikátů Cambridge ESOL a také akreditovaným střediskem ECDL.[zdroj?!]

Vedle historické budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava bylo v únoru roku 2020 slavnostně otevřeno nové výukové centrum. Stavba je trojúhelníkového tvaru, uvnitř převýšené haly se nachází velkokapacitní posluchárna pro 330 studentů. V podzemí je umístěna unikátní virtuální továrna využívající principy Průmyslu 4.0. Spolu s výstavbou nového výukového centra se dočkalo rekonstrukce i severní křídlo historického pentagonu - původně soud s věznicí.

Reference

  1. Výroční zpráva o činnosti Vysoké školy polytechnické Jihlava pro rok 2016 [online]. Vysoká škola polytechnická Jihlava [cit. 2017-11-25]. Dostupné online. 
  2. Zákon ze dne 3. června 2004 č. 375/2004 Sb., o zřízení Vysoké školy polytechnické Jihlava. Dostupné online.
  3. Rekonstrukce historické auly Vysoké školy polytechnické v Jihlavě [online]. Spolek Stavba Vysočiny [cit. 2018-09-18]. Dostupné online. 
  4. U staré budovy polytechniky má vyrůst posluchárna pro stovky studentů. iDNES.cz [online]. 2017-08-28 [cit. 2018-09-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

VŠPJ.png
Vysoká škola polytechnická Jihlava - logo
Vysoka skola polytechnicka Jihlava.jpg
Autor: Schuminka janička, Licence: CC BY-SA 3.0
Vysoká škola polytechnická Jihlava, vchod