Vysoká porta

Brána Vysoká porta v době Osmanské říše
Brána Vysoká porta dnes

Vysoká porta (někdy Vysoká Porta, osmanskoturecky باب عالی) je synekdocha pro ústřední vládu Osmanské říše. Původně šlo o označení jedné z bran dívánu paláce Topkapi v Istanbulu. Po mladoturecké revoluci v roce 1908 toto označení přešlo na osmanské ministerstvo zahraničí.

Jméno má svůj původ ve starém orientálním zvyku, podle nějž vládce vyhlašoval svá rozhodnutí u brány svého paláce; takováto brána (či přeneseně vladařův palác samotný) pak byla zvána Vysoká.[1] Zvyk byl praktikován již v Byzantské říši a od doby Orhana I. byl přejat i Osmany. Jméno nesl od první poloviny 14. století palác v Burse, po dobytí Konstantinopole v roce 1453 a přesunutí hlavního města Osmanské říše jej převzala tamější Imperiální brána (turecky Bâb-ı Hümâyûn), která vedla na vnější nádvoří paláce Topkapi.[1] Vzhledem k tomu, že západní diplomaté byli přijímáni u této brány a francouzština byla tehdy hlavním diplomatickým jazykem, bylo francouzské označení Vysoké brány Sublime porte přejato i ostatními státy a používáno nejen pro bránu a palác, ale přeneseně i pro celou Osmanskou říši či její vládu.

V roce 1913 proběhl v Turecku státní převrat, během nějž vnikl jeho vůdce Enver Paša se svými přívrženci skrze Vysokou portu do vládního paláce. Koalice Liberální unie byla svržena a zavedena byla vojenská diktatura vedená triumvirátem pašů.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Sublime Porte na anglické Wikipedii a Sublime Porte na francouzské Wikipedii.

  1. a b Nordisk familjebok. Stockholm: Nordisk Familjeboks förslag aktiebolag, 1915. (Uggleupplagan; sv. 21 (Papua–Posselt)). Dostupné online. Kapitola Porten, s. 1418–1419. (švédsky) 

Externí odkazy


Média použitá na této stránce

DSC04009 Istanbul - La Sublime Porta - Foto G. Dall'Orto 25-5-2006.jpg
Autor: Giovanni Dall'Orto, Licence: CC BY-SA 2.5
La Sublime porta (Bab-ı Ali) ad Istanbul. Era il portone che conduceva al quartier generale del gran visir, dove il sultano teneva la cerimonia di benvenuto per gli ambasciatori stranieri. Nel linguaggio diplomatico il suo nome era passato a indicare il governo ottomano stesso. Foto di: Giovanni Dall'Orto, 25-5-2006.