Vysokorychlostní trať Peking – Hongkong

Mapa trasy

Vysokorychlostní trať Peking – Hongkong (čínsky znaky zjednodušené 京广深港高速铁路, tradiční 京廣深港高速鐵路) je vysokorychlostní trať, která má spojovat Peking a Hongkong. Do konečné délky 2230 kilometrů zbývá postavit 36 kilometrů z Šen-čenu do Hongkongu, ale už v současné délce se jedná o nejdelší vysokorychlostní trať na světě. Převážnou část trasy vede nová vysokorychlostní trať zhruba rovnoběžně se starší železniční tratí Peking – Kanton.

Dějiny

Stavba začala v roce 2005 a první úsek Wu-chan – Kanton byl uveden do provozu v prosinci 2009. V prosinci 2011 byl uveden do provozu úsek z Kantonu do Šen-čenu, v září 2012 úsek z Čeng-čou do Wu-chanu a 26. prosince 2012 úsek z Pekingu do Čeng-čou, čímž bylo dokončeno propojení Pekingu s Kantonem.[1] Zbývající úsek z Šen-čenu do Hongkongu by měl být podle plánu otevřen v roce 2015.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Beijing–Guangzhou–Shenzhen–Hong Kong High-Speed Railway na anglické Wikipedii.

  1. Číňané se chlubí nejvyspělejší rychlotratí na světě. Vlak na počest Maa vyjel dnes. iHNed.cz [online]. 2012-12-23, rev. 2012-12-26 [cit. 2012-12-31]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Beijing-Hong Kong Line 1a.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0
The Beijing–Guangzhou–Shenzhen–Hong Kong High-Speed Line or Jingguangshengang High-Speed Railway from its Chinese name (simplified Chinese: 京广深港高速铁路; traditional Chinese: 京廣深港高速鐵路) is a high-speed railway of the CRH passenger service, ultimately connecting Beijing West Railway Station and West Kowloon Station in Hong Kong. When finished, it will be 2,230 kilometres (1,390 mi) long. The existing, conventional Jingguang railway runs largely parallel to the line.