Vytvořené prostředí

Města jako Tokio jsou člověkem vytvořené prostředí
Staroměstské náměstí v Praze je člověkem vytvořené prostředí

Vytvořené prostředí nebo také vystavěné či zastavěné prostředí (anglicky built environment) je životní prostředí, které je vytvořené člověkem a je tak protikladem přírody. Termín „vytvořené prostředí“ typicky znamená městská oblast nebo jakékoliv uměle vytvořené prostory skrze urbanismus a architekturu. Vytvořené prostředí lze definovat jako „člověkem vytvořený prostor, ve kterém lidé žijí, pracují a rekreují se na denní bázi“,[1] jenž zahrnuje budovy, ulice, parky a dopravní systémy, ale také možnosti přístupu ke zdravému jídlu, zázemí pro zdravý životní styl a další aspekty, které mají vliv na životní úroveň a duševní hygienu.[2]

Veřejné zdraví

Příklad organizace funkčnosti vytvořeného prostředí
Podrobnější informace naleznete v článku veřejné zdraví.

Kvalita vytvořeného prostředí pro život člověka má přímý vliv na veřejné zdraví a je tím pádem klíčovou součástí udržitelného rozvoje.

Reference

  1. ROOF, K; OLERU N. Public Health: Seattle and King County’s Push for the Built Environment.. J Environ Health. 2008, s. 24–27.. (anglicky) 
  2. ASSARI, A BIRASHK, B NIK, M MOUSAVI NAGHDBISHI, R. IJTPE. IMPACT OF BUILT ENVIRONMENT ON MENTAL HEALTH: REVIEW OF TEHRAN CITY IN IRAN. International Journal on Technical and Physical Problems of Engineering. 2016, s. 81–87. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Média použitá na této stránce

WTM3 Gnarly 0028.jpg
Autor: Gnarly (Wikis Take Manhattan 2009 participant), Licence: CC BY-SA 3.0
Physically Separated Bike Lanes in New York City
Skyscrapers of Shinjuku 2009 January (revised).jpg
Autor: Morio, Licence: CC BY-SA 3.0
View of Shinjuku skyscrapers and Mount Fuji as seen from the Bunkyo Civic Center, Bunkyo Ward, Tokyo