Vzorec pro vraždu

Vzorec pro vraždu
Původní názevMurder by Numbers
ZeměSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykangličtina
Délka120 min
Žánrykriminální film
filmový thriller
ScénářTony Gayton
RežieBarbet Schroeder
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleSandra Bullock
Ben Chaplin
Ryan Gosling
Michael Pitt
Agnes Brucknerová
… více na Wikidatech
ProdukceBarbet Schroeder
HudbaClint Mansell
KameraLuciano Tovoli
StřihLee Percy
Výroba a distribuce
PremiéraUSA 19. dubna 2002
Česko 25. července 2002
Produkční společnostCastle Rock Entertainment
DistribuceWarner Bros.
Netflix
FandangoNow
Vzorec pro vraždu na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vzorec pro vraždu (v anglickém originále Murder by Numbers) je americký kriminální film z roku 2002. Natočil jej režisér Barbet Schroeder. Psychologický thriller je volně inspirovaný skutečným případem chicagských mladíků Richarda Loeba a Nathana Leopolda, kteří v roce 1924 zavraždili 13letého Bobbyho Frankse.[1] Tentýž případ naposled v roce 1992 zpracoval z homoerotického hlediska nezávislý nízkorozpočtový černobílý snímek Swoon režiséra Toma Kalina.[1] Ve Vzorci pro vraždu hrají ústřední dvojici zločinců se složitým vzájemným vztahem Ryan Gosling a Michael Pitt, dvojici policejních vyšetřovatelů/parťáků pak Sandra Bullock a Ben Chaplin.

Společnost Warner Bros film uvedla do amerických kin od 19. dubna 2002.[2] Dne 24. května 2002 byl uveden – mimo soutěž – i na festivalu v Cannes.[3] Českou kinopremiéru měl 25. července 2002.[4] Od prosince téhož roku byl snímek pod značkou Warner Home Video uveden do videopůjčoven a od dubna roku následujícího do prodeje na VHS i DVD.[5]

Děj

Richard Haywood a Justin Pendleton (Ryan Gosling, resp. Michael Pitt) jsou nadmíru inteligentní středoškoláci fascinovaní možností prokázat svou nadřazenost uskutečněním dokonalé vraždy.[6] Zabijí zcela náhodně vybranou ženu a záměrně vytvoří stopy vedoucí k jinému pachateli. Jeho pak také zabijí a zinscenují tak, aby to vypadalo jako sebevražda.

Po objevení mrtvého těla v lese se vyšetřování ujme Cassie Mayweatherová (Sandra Bullock) se svým novým parťákem Samem Kennedym (Ben Chaplin). Zatímco on se striktně drží postupů a příruček, Cassie dá více na instinkt, a tak se nenechá zcela oklamat narafičenými stopami.

Zatímco Justin je nedoceněný samotář, Richard je sebevědomý a manipulativní synek z bohaté a vlivné rodiny, vyšetřování zpovzdálí bedlivě sleduje a Mayweatherové klade překážky i nepřímo prostřednictvím jejího nadřízeného (R. D. Call), který nechce bez jednoznačných důkazů podnikat žádné kroky vedoucí k jeho obvinění.

Vyvíjí se ovšem vztahy v obou dvojicích. Cassie, stíhaná přízraky své minulosti, svede svého parťáka Sama, ale chová se k němu ambivalentně, takže to mezi nimi začne skřípat. Zároveň se příliš emočně angažuje v případu, takže jí ho šéf odebere a předá Kennedymu. Také mezi kluky roste napětí, když si Justin čím dál více uvědomuje manipulativní přístup Richarda.

V důkladně promyšleném vražedném plánu přece jen došlo k chybě, když se Justinovi udělalo nevolno a policejní laboratoř odhalí dodatečné stopy, na jejichž základě se podaří Mayweatherové vymoci jejich zadržení k výslechu. Oběma vyšetřovatelům se už téměř podaří dotlačit je k přiznání, když přichází právník Richardova otce, aby zařídil jejich propuštění. Rozkol mezi kamarády však už klíčí a nakonec vede k sebedestrukci.

Obsazení

Sandra BullockCassie Mayweatherová / Jessica Marie Hudsonová
Ben ChaplinSam Kennedy
Ryan GoslingRichard Haywood
Michael PittJustin Pendleton
Agnes BrucknerLisa Millsová
Chris PennRay Feathers
R. D. Callkapitán Rod Cody
Tom VericaAl Swanson, zástupce okresního prokurátora

Přijetí

Film s rozpočtem kolem 50 milionů dolarů[2] vydělal na domácích tržbách za první víkend 9,3 milionu, což mu vyneslo třetí místo v návštěvnosti, hluboko za rovněž premiérovaným dobrodružným Králem Škorpionem s 36 miliony a za reprízovaným dramatem Incident s 11 miliony dolarů.[7] Celkově utržil na domácím americkém trhu necelých 30 milionů dolarů a dalších 24,8 milionu v zahraničí.[2] Brandon Gray z Box Office Mojo přičítal slabší nástup jednak špatné marketingové kampani společnosti Warner Bros. a jednak možnému přesycení filmy téhož žánru: v předchozích třech týdnech měly premiéru Fincherův Úkryt (Panic Room), Těžký zločin s Morganem Freemanem, už zmíněný Incident či Lovec démonů.[8]

Ze 125 recenzí agregátoru Rotten Tomatoes jen 31 % film hodnotilo kladně, s průměrným ratingem 5,3 bodů z deseti. Z více než 61 tisíc uživatelů jej kladně ohodnotilo 49 %.[9] Na serveru Metacritic snímek získal z 35 recenzí výsledných 50 %.[10]

Reference

  1. a b KING, Suzan. 'Numbers' Joins List of Dramas Based on Loeb-Leopold Murder Case. Los Angeles Times [online]. 2002-04-19 [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c Murder by Numbers [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Murder by Numbers [online]. Festival de Cannes [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. IDNES.CZ, efa. Bullocková řeší dokonalou vraždu. iDNES.cz [online]. 2002-06-17 [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. 
  5. Vzorec pro vraždu: VHS / DVD [online]. Filmová databáze [cit. 2016-07-07]. Dostupné online. 
  6. EBERT, Roger. Murder by Numbers. Roger Ebert.com [online]. 2002-04-19 [cit. 2016-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Weekend Box Office: April 19-21, 2002 [online]. Box Office Mojo [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. 
  8. GRAY, Brandon. 'Scorpion King' Channels 'Conan the Barbarian' for Box Office Success. Box Office Mojo [online]. 2002-04-19 [cit. 2016-07-06]. Dostupné online. (anglicky) 
  9. Murder by Numbers (2002) [online]. Rotten Tomatoes [cit. 2016-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
  10. Murder by Numbers [online]. Metacritic.com [cit. 2016-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“