Wabi-sabi

Wabi-sabi (jap. 侘寂) je pojem z japonské estetiky, který je zaměřen na přijetí krásy věcí v jejich pomíjivosti a nedokonalosti. Od toho se odvíjí světonázor nabádající žít současností, akceptovat nedokonalost a oceňovat jednoduchost.

Z hlediska materiální estetiky wabi-sabi jsou charakteristické vlastnosti jako asymetrie, drsnost, nedokonalost, nestálost, neúplnost, skromnost, jednoduchost, intimita, zemitost, šerost, neokázalost.

Historie

Čajová miska ve stylu Raku, Edo perioda, 17. století. japonský národní poklad.
Moderní čajová miska ovlivněná stylem wabi-sabi

Wabi-sabi bylo od počátku ovlivněno filozofií mahajánového a zenového buddhismu. V Japonsku se principy wabi-sabi začaly více uplatňovat v 15. a 16. století spolu s čajovým obřadem, který byl původně rozvíjen buddhistickými kněžími. Čajový obřad se však postupně stával také zábavou pro elity, při které se používalo drahé a bohatě zdobené čínské keramiky. Reakcí na tento trend extravagance bylo otevření čajového obřadu i pro obyčejné lidi za používání obyčejné nezdobné keramiky, který na konci 15. století začal praktikovat zenový mnich Murata Šukó[1]. V 16. století pak vrcholu v pochopení a praktikování wabi-sabi v čajovém obřadu dosáhl čajový mistr Sen no Rikjú[1][2]. Styl wabi-sabi se pak dále rozvíjej i v dalších odvětvích japonské kultury, jako např. básně haiku (viz Bašó), kaligrafie, keramika (např. styl Raku a Hagi), architektura, tvorba japonských zahrad, ikebany a bonsají a jiných.

Současnost

V západním světě se wabi-sabi dostalo do povědomí s otevření Japonska světu v 19. století spolu s dalšími prvky východní kultury. Zásadní publikací, která pro západní svět jaksi ukotvila pojem wabi-sabi do povědomí, je kniha amerického spisovatele Leonarda Korena: Wasbi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy[3].

V moderní společnosti se principy wabi-sabi uplatňují v interiérové architektuře [4]. Avšak jak se tento přístup stává částečně módním (spolu s dalšími aspekty japonské kultury), tak může být za wabi-sabi vydáváno něco, co už jím kvůli komercializaci být nemusí.

Reference

  1. a b HAKEN, Filip. Čajová kultura v Japonsku. Olomouc, 2014 [cit. 2019-03-17]. balakářská diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Mgr. Dita Nymburská, Ph.D.. Murata Šukó – viz str. 31, Sen no Rikjú – viz str. 40. Dostupné online. (český)
  2. Kde se vzalo wabi-sabi, aneb trocha historie. wabisabilife.cz [online]. [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. 
  3. KOREN, Leonard. Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy. [s.l.]: K-A-V-K-A, 2016. ISBN 978-80-270-0082-1. (český (překlad z angličtiny)) 
  4. Michala Bradová. Wabi-Sabi: Objevte v interiéru kouzlo nedokonalosti. Iconiq.cz [online]. 2018-02-27 [cit. 2019-03-17]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Contemporary wabi-sabi tea bowl.jpg
Autor: ottmarliebert.com from Santa Fe, Turtle Island, Licence: CC BY-SA 2.0
Contemporary wabi-sabi tea bowl