Wachberg (Šluknovská pahorkatina)

Wachberg
Wachberg a Saupsdorf při pohledu z Weifbergu
Wachberg a Saupsdorf při pohledu z Weifbergu
Vrchol496 m n. m.
Poloha
SvětadílEvropa
StátNěmeckoNěmecko Německo
PohoříŠluknovská pahorkatina / Šenovská pahorkatina / Mikulášovická pahorkatina[1][2]
Souřadnice
Typkupa
Horninalužický granodiorit
PovodíKřinice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wachberg je vrch ve Šluknovské pahorkatině s nadmořskou výškou 496 m. Nachází se v saském zemském okrese Saské Švýcarsko-Východní Krušné hory v oblasti Saského Švýcarska asi 1 km severně od vsi Saupsdorf (místní část velkého okresního města Sebnitz) u státní hranice s Českem.

Přírodní poměry

Wachberg leží v oblasti Saského Švýcarska na území Chráněné krajinné oblasti Saské Švýcarsko, z geomorfologického hlediska však patří ke Šluknovské pahorkatině (německy Lausitzer Bergland). Tvoří jej lužický granodiorit, který ve svahových lesích vystupuje na povrch ve formě suťových polí. Na jižním svahu je granodiorit prostoupen čedičem, který se zde do konce 19. století těžil v již zarostlém lomu. V lesním porostu převažuje smrk ztepilý (Picea abies).

Historie

Pravděpodobný původ názvu vrchu je ze spojení slov Wache-Berg, česky Strážný vrch. Od 15. století se nacházel na hranici mezi Saským kurfiřtstvím a Českým královstvím a díky své výhodné poloze a výhledu sloužil při ostraze hranic.[3] Vlivem rozšiřujícího se turismu v oblasti Saského Švýcarska byl kolem roku 1851 zřízen první hostinec. Z této doby pochází také označení Schweizerkrone (česky Švýcarská koruna), pod kterým je kopec mezi turisty stále známý. Hostinec a penzion Wachbergbaude na vrcholu kopce je od roku 1897 v soukromém vlastnictví.[4] U příležitosti 200. výročí nouzového přistání první německé vzduchoplavkyně Wilhelmine Reichardové (1788–1848) zde byla 30. září 2011 odhalena pamětní tabule.[5]

Turistika

Vrch poskytuje daleký výhled na stolové hory Děčínské vrchoviny na jihu, na východní Krušné hory s Geisingbergem a Kahlebergem na jihozápadě a na Národní park České Švýcarsko na východě a jihovýchodě. Za dobré viditelnosti je na východě viditelná Sněžka. Po vrcholech mezi Sebnitz a Hinterhermsdorfem vede modře značená turistická cesta zvaná Dr.-Alfred-Meiche-Weg. Pojmenovaná je po místním historikovi a vlastivědci Alfredu Meichem (1870–1947) a tvoří součást Evropské dálkové trasy E3. Z této trasy odbočuje zelená turistická stezka, která vede přes státní hranici do sousedních Mikulášovic.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wachberg (Sächsische Schweiz) na německé Wikipedii.

  1. DEMEK, Jaromír, a kol. Zeměpisný lexikon ČSR. Hory a nížiny. Brno: Academia, 1987. 584 s. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. 76 s. 
  3. Heimatgeschichte: Der Wachberg, „Sächsische Zeitung Online“, 8. únor 2010
  4. Sächsischer Bergsteigerbund: Sächsische-Schweiz-Initiative, 08/1994, S. 38.
  5. Saupsdorfer ehren Ballonfahrerin Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine., „Sächsische Zeitung Online“, 28. září 2011

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Wachberg bei Saupsdorf 01.jpg
Autor: Gumideck, Licence: CC BY-SA 4.0
Wachberg (496 m) u Saupsdorfu, Saské Švýcarsko