Warren Anderson

Warren Anderson
Narození29. listopadu 1921
Brooklyn
Úmrtí29. září 2014 (ve věku 92 let)
Vero Beach
Alma materColgate University (do 1942)
Case Western Reserve University (do 1956)
Povolánípodnikatel
ZaměstnavatelUnion Carbide (do 1986)
Funkcechief executive officer
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Obětí katastrofy v Bhópálu žádají na demonstraci o vydání Warrena Andersona spravedlnosti

Warren M. Anderson (29. listopadu 192129. září 2014) byl výkonný manažer chemického koncernu Union Carbide, v době havárie chemičky indické dceřiné firmy Union Carbide India, Limited v Bhópálu (Madhjapradéš), při které zahynulo několik tisíc lidí.

Trestní stíhání

Anderson byl krátce po havárii vzat do vazby, ale byl propuštěn na kauci a opustil Indii. V roce 1987 Andersona a osm indických představitelů firmy obvinily indické úřady za zavinění katastrofy a za zabití mu hrozilo až 10 let vězení V roce 1996 však indický nejvyšší soud překvalifikoval obvinění na smrt z nedbalosti s maximální sazbou dvou let odnětí svobody. Anderson se ale už k soudu nedostavil.[1] Andersona, několik let neúspěšně hledaného Interpolem, objevili v srpnu 2002 aktivisté organizace Greenpeace spolu s novináři britského deníku Daily Mirror v luxusním apartmá v New Yorku. V říjnu pak indický ministr zahraničních věcí Yashwant Sinha oznámil, že indická vláda požádala USA o jeho vydání, aby se v Indii zodpovídal ze svých zločinů.[2] V létě 2009 na Andersona bhópálský soud znovu vydal zatykač a nařídil indické vládě usilovat o jeho vydání z USA.[1]

Související články

Reference

  1. a b Tragédie v Bhópálu zná své viníky [online]. ihned.cz, 2010-6-7, rev. 2010-6-7 [cit. 2010-06-07]. Dostupné online. 
  2. ŠUTA, Miroslav. Bhópál – katastrofa pokračuje [online]. Sedmá generace, 12/2002 [cit. 2010-06-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

BHOPAL (231583728).jpg
Autor: Obi from ROMA ,LONDON, Licence: CC BY 2.0

Dal 1977 al 1984 la "bella fabbrica" - lo stabilimento della Union Carbide a Bophal - produce l'Experimental Insecticide Seven Seven, l'Insetticida sperimentale sette sette, detto Sevin, un veleno dall'odore di cavolo lesso. L'obiettivo è sfornarne trentamila tonnellate l'anno. Il sevin si produce a partire dal Mic. Isocianato di metile. Una molecola talmente "irascibile" da scatenare, al solo contatto con qualche goccia d'acqua o qualche grammo di polvere metallica, reazioni di incontrollabile violenza. Sull'etichetta è scritto "Pericolo mortale in caso di inalazione".

La notte fra il 2 e il 3 dicembre 1984, quaranta tonnellate di una miscela di gas letali fuoriescono dall'impianto di produzione di pesticidi della Union Carbide a Bhopal, in India. 20.000 morti: è il più grande disastro chimico della storia.

A venti anni di distanza gli effetti negativi sulla popolazione sono notevoli. Le falde acquifere sono fortemente contaminate e tonnellate di rifiuti tossici sono ancora abbandonati sul posto. Greenpeace è impegnata da anni a monitorare l'area, gravemente inquinata, e a chiedere che la Dow Chemicals - dal 1999 proprietaria della Union Carbide - bonifichi a sue spese il sito industriale, assicuri l'assistenza medica e la riabilitazione ai sopravvissuti e fornisca acqua potabile alle comunità residenti